Julian Tuwim - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Lokomotywa i inne wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Zapraszamy do pełnego humoru świata wierszy Juliana Tuwima! Książka Lokomotywa i inne wiersze Wydawnictwa GREG zawiera najbardziej znane i popularne wiersze tego wspaniałego poety, takie jak Abecadło, Bambo, Dwa wiatry, Idzie Grześ czy Zosia Samosia. Wiersze te na zawsze wpisały się w kanon literatury dziecięcej, towarzyszą Polakom od pokoleń, bawiąc i zapadając w pamięć. Kochają je dzieci i z rozrzewnieniem wspominają dorośli - warto więc do nich wrócić i wspólnie poczytać....

    Promocja
    okładka Tuwim Cafe na każdą pogodę, Książka | Julian Tuwim

    Tuwim Café. Na każdą pogodę to unikatowy zestaw do dzielenia się poezją. W zbiorze zamieszczono ponadczasowe wiersze i fragmenty utworów Juliana Tuwima. Można je kontemplować w domowym zaciszu, ale można też się nimi podzielić, darowując lub wysyłając wybrane karty krewnym i znajomym. W każdą pogodę?

    Promocja
    okładka Lokomotywa i inne wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Zapraszamy Cię w niezwykłą podróż do cudownego świata bajki, w którym możesz pomóc dziadkowi wyrwać rzepkę, spróbować złapać kurkę-złotopiórkę, pozbierać abecadło, a poza tym na pewno spotkasz sympatycznego Grzesia i posłuchasz ptasiego radia...

    Promocja
    okładka Poeci bawią dzieci, Książka | Julian Tuwim, Joanna Papuzińska, Agnieszka Frączek

    "Poeci bawią dzieci" to zbiór wierszy pełnych radości, których autorzy bawią się słowem, łamią języki czytelników, rozśmieszają. Znajdziemy tu wiersze Juliana Tuwima, Joanny Papuzińskiej, Agnieszki Frączek, Joanny Kulmowej i wielu, wielu innych popularnych poetów dziecięcych.

    Promocja
    okładka W aeroplanie, Książka | Julian Tuwim

    Nie błądzi ten, kto zapewnia swoim dzieciom kontakt z książkową klasyką już od najmłodszych lat. Wszak uczyć się należy od najlepszych! A cóż dopiero, kiedy kanoniczny tekst Juliana Tuwima oprawiony zostaje w ramy odważnego, nowatorskiego opracowania graficznego, wyróżniającego się pomysłowością na tle naiwnych ilustracji, jakie zazwyczaj kierowane są do tej grupy wiekowej. Bona oddaje do rąk najmłodszych kartonową książeczkę z jednym z najzabawniejszych wierszyków dzieciństw...

    Promocja
    okładka Wiersze dla dzieci, Książka | Julian Tuwim

    Tuwim nie moralizuje, choć jego bajki są pełne praktycznych rad i wskazówek, nie krytykuje, ale uczy zrozumienia i szacunku dla inności, w żartobliwą formę ubiera ważne prawdy i wiedzę o świecie. Nowatorskie wydanie wierszy Juliana Tuwima to połączenie wciąż aktualnych, najpopularniejszych tekstów poety z współczesną, oryginalną grafiką autorstwa Artura Gulewicza.

    Promocja
    okładka Wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Najpiękniejsze i najbardziej znane wiersze Juliana Tuwima w pięknej szacie graficznej. Klasyka polska dla dzieci.

    Lokomotywa
    Zosia Samosia
    Bambo
    Słoń Trąbalski
    Okulary
    Idzie Grześ

    Promocja
    okładka Tuwim dzieciom, Książka | Julian Tuwim

    Nie było przygody większej nad wyprawę Pana Maluśkiewicza!
    Nie było też rozgłośni bardziej rozćwierkanej niż ptasie radio!

    Postaci od dekad ożywiające dziecięcą wyobraźnię. Humor oswajający ludzkie przywary. Zabawa słowem na mistrzowskim poziomie. Kto raz wyruszy do tej poetyckiej krainy, ten z pewnością zapragnie do niej powrócić.

    TUWIM DZIECIOM to klasyka, która nie ma sobie równych.
    Wydanie, które ożywia literackie wspomnienia.

    Promocja
    okładka Wiersze z opracowaniem, Książka | Julian Tuwim

    Lektura z opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogr...

    Promocja
    okładka Wiersze dla dzieci, Audiobook | Julian Tuwim

    Julian Tuwim: - Zosia Samosia, - Warzywa, - Ptasie plotki, - Pstryk, - Okulary, - Słoń Trąbalski, - Skakanka, - Figielek, - Gabryś, - Bambo, - Abecadło, - Taniec, - Wszyscy dla wszystkich, - Spóźniony słowik, - O Grzesiu Kłamczuchu, - O panu Tralalińskim, - Trudny rachunek, - Kotek, - Dyzio marzyciel, - Idzie Grześ, - Stół, - Lokomotywa, - Rzepka, - Ptasie Radio, - W aeroplanie, - Pan Maluśkiewicz i Wieloryb...

    Promocja
    okładka Zosia Samosia, Książka | Julian Tuwim


    Wielka porcja humoru i zdrowa dawka mądrości. Niezapomniane postacie i komiczne sytuacje. Wspaniała słowna zabawa i jej barwna oprawa. Oto Bajki Tuwima – klasyka, która oczaruje małego czytelnika!

    Promocja
    okładka Okulary, Książka | Julian Tuwim


    Wielka porcja humoru i zdrowa dawka mądrości. Niezapomniane postacie i komiczne sytuacje. Wspaniała słowna zabawa i jej barwna oprawa. Oto Bajki Tuwima – klasyka, która oczaruje małego czytelnika!

    Promocja
    okładka Okulary, Książka | Julian Tuwim

    Wiersze, które trafiają do ucha malucha. Opowiastki, w których warto się zaczytać. Forma, która nigdy się nie znudzi. TO POCZĄTEK PRZYJAŹNI Z POEZJĄ!

    Promocja
    okładka Cyganka oraz inne satyry i humoreski prozą, teksty kabaretowe i aforyzmy, Książka | Julian Tuwim

    Tuwim poeta jest dobrze znany, Tuwim prozaik znacznie mniej. Jego prozaprzejawia się przede wszystkim w postaci tekstów humorystycznych i satyrycznych, których wybór prezentujemy w niniejszym tomiku. Fabuła nigdy poety zbytnio nie interesowała, dlatego mini-opowiadania (m.in. słynny Ślusarz), oparte są przede wszystkim na rozmowie. Mamy tu ponadto: wywiad, wizytę, relację dziennikową, felietony (czasem pseudointerwencyjne), zarządzenie urzędowe, i sprawozdania prasowe z wypad...

    Promocja
    okładka Wybór wierszy, Książka | Julian Tuwim

    Ten zbiór wierszy Juliana Tuwima z pewnością zachwyci małych i dużych czytelników. Maluchy chętnie poznają Słonia Trąbalskiego, Dyzia marzyciela i pana Hilarego, który zgubił okulary, a dorośli, czytając pociechom znane i lubiane utwory, wrócą pamięcią do beztroskiego dzieciństwa.

    Promocja
    okładka Ptasie radio, Książka | Julian Tuwim

    Śmieszny, lubiany i znany niemal każdemu wierszyk o tym, co się wydarzyło, kiedy ptaki zakładały rozgłośnię radiową. Pięknie zilustrowany przez Jana Marcina Szancera.

    Promocja
    okładka Zosia Samosia Wierszyki dla Maluchów, Książka | Julian Tuwim

    W serii „Wierszyki dla Maluchów” teraz również utwory Juliana Tuwima! Ukażą się między innymi: „Kotek”, „Zosia Samosia”, „Ptasie plotki”, „Dyzio marzyciel”, „Idzie Grześ”, „Abecadło”, „Warzywa”, „Okulary”, „Skakanka”, „Rzeczka”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”.

    Promocja
    okładka Poezje, Książka | Julian Tuwim

    Bogaty wybór wierszy jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciela kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. W wydaniu tym znajdziemy utwory z najważniejszych tomików: od „Czyhania na Boga” przez „Jarmark rymów” po fragmenty „Kwiatów polskich”. Poezja Tuwima uważana jest za jedną z najtrudniejszych ze względu na częste gry słów, zwielokrotnienia znaczeń jednego wyrazu poprzez inne, nie zawsze jasne podkreśle...

    Promocja
    okładka Idzie Grześ Wierszyki dla Maluchów, Książka | Julian Tuwim

    W serii „Wierszyki dla Maluchów” teraz również utwory Juliana Tuwima! Ukażą się między innymi: „Kotek”, „Zosia Samosia”, „Ptasie plotki”, „Dyzio marzyciel”, „Spóźniony słowik”, „Pstryk”.

    Promocja
    okładka Lokomotywa - The Locomotive - La locomotive - Lokomotive, Książka | Julian Tuwim

    Kolejne wznowienie klasycznego dzieła Juliana Tuwima w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej i niemieckiej.

    Rysunki: Le Witt & Him

    Tłumaczenia:

    Walter Whipple - angielskie

    Jacques Burko - francuskie

    James Krüss - niemieckie

    Promocja
    okładka Pan Maluśkiewicz i wieloryb, Książka | Julian Tuwim

    Pełna wdzięku i humoru historia niezwykłej morskiej wyprawy, opowiedziana dowcipnym, wpadającym w ucho wierszem Tuwima i uroczo staromodnymi ilustracjami Butenki.

    Wznowienie w oryginalnym formacie sprzed lat.

    Promocja
    okładka Wiersze, Książka | Julian Tuwim

    Obszerne tomiki wierszy najpopularniejszych polskich poetów dla dzieci: Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Najbardziej znane, świetnie rymowane utwory – m.in. Kłamczucha, Zosia-Samosia, Lokomotywa, Kaczka-Dziwaczka, Leń, Pytalski, Samochwała i wiele, wiele innych – zostały zobrazowane świeżymi, humorystycznymi, barwnymi ilustracjami rewelacyjnego rysownika – Marka Szala. Wiersze to pięknie ilustrowany zbiór utworów Juliana Tuwima. Można w nim znaleźć wiele utworów, które od lat ...

    Promocja
    okładka Lokomotywa i inne wesołe wierszyki dla dzieci, Książka | Julian Tuwim

    Jeden z najwspanialszych utworów wierszowanych dla dzieci - słynna "Lokomotywa" z klasycznymi, najbardziej znanymi ilustracjami Jana Marcina Szancera, a na okrasę: "Rzepka" i "Ptasie radio".

    Promocja
    okładka Wiersze dla dzieci, Książka | Julian Tuwim

    Zebrane w książce uniwersalne, ponadczasowe teksty od dziesięcioleci towarzyszą dorastaniu kolejnych pokoleń. Znajdziesz tu najpiękniejsze wiersze Marii Konopnickiej, Stanisława Jachowicz i innych. Książka przeznaczona dla dzieci w wieku 3-6 lat.

Julian Tuwim - książki, ebooki i audiobooki

Julian Tuwim był jednym z najważniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, autorem tekstów literackich, kabaretowych i operetkowych, tłumaczem oraz współzałożycielem kabaretu literackiego "Pod Picadorem" oraz grupy literackiej Skamander.

O Julianie Tuwimie słów kilka

Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Jego ojciec, Izydor, był księgowym stroniącym od nadmiernego kontaktu z ludźmi, uciekającym od rzeczywistości w świat książek. Matka, Adela, marzyła o bywaniu na salonach, co skutkowało częstymi napięciami między małżonkami. Jedynym rodzeństwem Juliana była jego młodsza siostra Irena, z którą łączyła go szczególna więź, także miłość do literatury. Irena Tuwim zapisała się na kartach literatury dziecięcej jako wybitna tłumaczka "Kubusia Puchatka" A.A. Milne.

Julian Tuwim był uczniem Męskiego Gimnazjum Rządowego w Łodzi (1904-1914). Uczył się słabo, przez matematykę był zmuszony powtarzać szóstą klasę. Studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył jednak zaledwie jeden semestr.

Początki działalności założyciela grupy Skamander

Tuwim zadebiutował literacko w 1911 roku, przekładem poezji Leopolda Staffa na esperanto. Dwa lata później, jego pierwszy wiersz, "Prośba" ukazał się w "Kurierze Warszawskim". Później publikował jeszcze w wielu innych czasopismach m.in. w "Pro Arte Studio", "Zdroju", "Narodzie", "Kurierze Polskim", "Skamanderze", "Pani" czy "Wiadomościach Literackich".

Tuwim zasłynął jako poeta międzywojennego kabaretu i prężny członek warszawskiej sceny literackiej. Był współtwórcą kabaretu „Pod Picadorem” i autorem tekstów dla wielu kabaretów, takich jak „Qui Pro Quo” czy „Cyrulik Warszawski”. Jego styl łączył humor, satyrę i liryzm. Pisał również libretta operetkowe, skecze i teksty piosenek.

Jako założyciel grupy poetyckiej Skamander (1916) promował poezję związaną z codziennością, unikającą martyrologii i patosu. Tłumaczył także dzieła poetów rosyjskich, francuskich i niemieckich. Od 1922 roku wraz z Antonim Słonimskim oraz Janem Lechoniem pisali szopki polityczne. W 1927 roku Tuwim podjął współpracę z Polskim Radiem, gdzie po kilku latach został kierownikiem artystycznym działu humoru. Był członkiem założycielem Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) oraz członkiem Związku Zawodowego Literatów Polskich. W jego bogatym życiorysie można również znaleźć wzmiankę o pracy w Biurze Prasowym Józefa Piłsudskiego.

Podczas II wojny światowej Tuwim przebywał na emigracji, najpierw we Francji, później Portugalii, Brazylii, a na koniec w USA. Tworzył tam poezję pełną tęsknoty za ojczyzną, m.in. utwór "Kwiaty polskie". Podczas okupacji niemieckiej, jego twórczość została wpisana na niemieckie listy proskrypcyjne, jako szkodliwa i niepożądana. Po powrocie do Polski w 1946 roku Tuwim został okrzyknięty poetą państwowym. Cieszył się dużym uznaniem, a władze PRL otaczały go szczególną opieką.

Życie prywatne poety narodu

W 1919 roku Julian Tuwim poślubił Stefanię Marchew. Po powrocie z emigracji para adoptowała z domu dziecka córkę - Ewę. Ewa Tuwim-Woźniak założyła później „Fundację im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim”, która zajmuje się niepełnosprawnymi i nieuleczalnie chorymi dziećmi i młodzieżą. Sprawuje także opiekę nad dorobkiem artystycznym poety i jego siostry.

Poeta miał poważne problemy zdrowotne. Cierpiał na zaburzenia nerwicowe, alkoholizm a także agorafobię, która niejednokrotnie uniemożliwiała mu wyjście z domu i normalne funkcjonowanie. Przeszedł również ciężką operację wrzodów żołądka.

Julian Tuwim odszedł 27 grudnia 1953 w pensjonacie „Halama” w Zakopanem na atak serca. Pochowano go w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Twórczość Juliana Tuwima

Tuwim pozostaje jedną z ikon polskiej literatury. Był wszechstronnym artystą literackim – autorem tekstów kabaretowych, rewiowych, librecistą, tłumaczem literatury rosyjskiej, poetą i eseistą. Jego dorobek obejmuje różnorodne formy i gatunki literackie, od popularnych wierszy dla dzieci (np. "Lokomotywa", "Ptasie radio", "Pan Hilary", "Słoń Trąbalski") po ambitne dzieła poetyckie pełne eksperymentów językowych, takie jak "Bal w Operze". Specyficzny humor Tuwima, przejawiający się w błyskotliwych grach słownych i bystrości umysłu, znalazł odzwierciedlenie w jego twórczości. Tworzył wiersze o wyjątkowej giętkości językowej, gdzie rytm i brzmienie słów współtworzyły treść utworów. Przykładem jest "Lokomotywa", w której zastosował onomatopeje i rytmikę oddającą dynamikę pociągu. Tuwim nie unikał tematów społecznych i politycznych. Jego wiersz "Do prostego człowieka" jest przykładem zaangażowania w sprawy prostych ludzi, zaś inne utwory, takie jak "Bal w Operze", zawierają ostrą satyrę społeczną. Tuwim nie stronił także od kontrowersyjnych środków wyrazu, czego dowodem jest "Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w dupę pocałowali".

Julian Tuwim znany był również z działalności tłumaczeniowej, przekładając m.in. dzieła Aleksandra Puszkina ("Jeździec miedziany") i Władimira Majakowskiego ("Obłok w spodniach"). Eksperymentował z językiem, tworząc neologizmy oraz zaangażował się w badania nad esperanto, co wpłynęło na jego późniejsze próby poetyckie w duchu języka pozarozumowego (Słopiewnie).

Julian Tuwim w księgarni internetowej Woblink

Julian Tuwim pozostaje jednym z najważniejszych polskich poetów XX wieku, a jego dzieła są nadal inspiracją dla kolejnych pokoleń. 2013 rok Sejm RP ogłosił Rokiem Juliana Tuwima. Utwory autora znajdziecie w Woblinku w formacie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.