Juliusz Strachota Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Krótka wycieczka na tamten świat, Ebook | Juliusz Strachota

    Nowa książka jednego z najciekawszych polskich pisarzy. Kiedy w 1999 roku umiera dziadek Janek, okazuje się, że był również dziadkiem Iwanem i tak naprawdę miał trzy życia. Babcia Irenka była jego trzecią żoną, a Jan był bigamistą – pierwszą i drugą żonę miał jednocześnie. Trójkę dzieci zostawił w Związku Radzieckim. Miał także dzieci z drugiego małżeństwa w Warszawie, a z trzeciego – jednego syna, który jest ojcem Julka. To właśnie Julek postanawia odnaleźć potomków d...

    Promocja
    okładka Turysta polski w ZSRR, Ebook | Juliusz Strachota

    Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki.Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR, który namiętnie kartkowałem w dzieciństwie. I znów: Baku. Samarkanda. Frunze. Duszanbe. Leninabad. Kaukaskie Mineralne Wody. Ałma Ata. Obóz pionierów Artek na Krymie. Nazwy, mapy i zdjęcia wciąż działały, więc zamiast tr...

Juliusz Strachota Ebooki

Juliusz Strachota urodził się w 1979 roku. To polski pisarz, kulturoznawca, podróżnik i fotograf. Do tej pory napisał sześć książek. Za powieść „Turysta polski w ZSRR” nominowany był do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej Gdynia.

Strachota studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz fotografię na Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Jego pierwsza proza ukazała się w „Czasie Kultury”. Następnie Strachota publikował w „Ha!Arcie”, „Lampie”, „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”.

Oprócz marzeń warto mieć papierosy - debiut literacki Juliusza Strachoty

Juliusz Strachota debiutował książką „Oprócz marzeń warto mieć papierosy”, która ukazała się w 2006 roku. Druga książka Strachoty – „Cień pod blokiem Mirona Białoszewskiego” – ukazała się w 2009 roku. Rok później nakładem wydawnictwa Lampa i Iskra Boża ukazała się trzecia książka Strachoty pt. „Zakład nowego człowieka”.

W czerwcu 2014 roku pisarz opublikował w „Dużym Formacie” artykuł, w którym przyznał się do uzależnienia od Xanaxu, leku przeciwbólowego. O mechanizmie uzależnienia traktuje czwarta książka Strachoty pt. „Relaks amerykański”. Powieść ukazała się w 2015 roku nakładem Korporacji Ha!Art. Głównym bohaterem jest tutaj Julek, który wpada w uzależnienie od Xanaxu. Nie jest zatem tajemnicą, że to książka na wskroś autobiograficzna. Strachota pisze tutaj o legalnej narkomanii, czyli sięganiu po uzależniające leki, które psychiatrzy i psychologowie wypisują niemal od ręki, hojnie, w dużych dawkach. Jedyną barierą jest opłata za wizytę. Strachota pisze o tym, że nie trzeba mieć za sobą traumatycznej przeszłości, by popaść w nałóg. Pisarz porusza również kwestię wyglądu narkomanów. Nie trzeba być brudnym, źle ubranym menelem, żeby mieć problem z uzależnieniem. Strachota uświadamia, że jest wśród nas bardzo wielu ludzi zmagających się z narkomanią i różnego rodzaju nałogami. Wielu z nich funkcjonuje w granicach norm społecznych, jest schludnie ubrana i stara się nic po sobie nie pokazać.

Turysta polski w ZSRR

Na następną książkę Strachoty trzeba było czekać cztery lata. „Turysta polski w ZSRR” to niejako kontynuacja opowieści znanej z „Relaksu amerykańskiego”. To opowieść człowieka, który pół życia spędził w kłamstwie albo na haju. Zaczęło się od niewinnego dziecięcego kłamstwa o podróży za granicę. Potem opowieści przybywało, a opowiadane rzeczywistości się ze sobą zmieszały. Przez wiele lat bohater-autor uzależniony od narkotyków, alkoholu i leków żył w świecie iluzji, mnożąc opowieści o wyssanych z palca przygodach. W ramach autoterapii, po wyjściu z nałogu, postanowił zacząć podróżować. Celem stały się najciekawsze punkty z albumu podróżniczego przedstawiającego najciekawsze miejsca ZSRR. „Turysta polski w ZSRR” to opowieść o bohaterze po przejściach, który próbując ułożyć sobie przyszłość, wędruje po wspomnieniach z przeszłości. W przerwach między wypadami do Gruzji, Azerbejdżanu, Kirgistanu czy Armenii spotyka się ze znajomymi, swoją dziewczyną Kasią i jamnikiem Pępkiem. Wszystko po to, by zachować choć nić zaczepienia z rzeczywistością, która pozwala mu uwolnić się od nałogu.

W 2019 jego za powieść „Turysta polski w ZSRR” Juliusz Strachota nominowany był do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia.

Najnowsza powieść Strachoty – „Krótka wycieczka na tamten świat” – ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. Autor ponownie sięga po fragmenty ze swojego życia. Tym razem Julek postanawia odszukać porzuconych potomków własnego dziadka Janka. Po jego śmierci, która nastąpiła w 1999 roku, ukazało się, że dziadek miał tak naprawdę nie jedno, a trzy życia. Babcia Irenka była jego trzecią żoną. Wcześniej mężczyzna miał dwie żony jednocześnie. Jedną, wraz trójką dzieci, zostawił w Związku Radzieckim. Z drugiego małżeństwa zaś miał dzieci w Warszawie. Owocem trzeciego małżeństwa Janka był ojciec Julka.

Tak rozpoczyna się podróż Julka po byłych republikach radzieckich. „Krótka wycieczka na tamten świat” to próba pogodzenia się z zastaną rzeczywistością, opowieść o poszukiwaniu własnej rodziny i staraniach o uleczenie jej.

Opowiadanie Juliusza Strachoty znalazło się w specjalnym zbiorze mającym charakter charytatywny. Chodzi o książkę-projekt „Nadzieja”. Dochód ze sprzedaży książki został tym razem przekazany na pomoc mieszkańcom i pacjentom ośrodków pomocy społecznej i hospicjów, którzy znajdują się w grupie największego ryzyka zakażeniem Covid-19. Tym razem w przedsięwzięciu wzięło udział kilkudziesięciu autorów. Obok tekstu Starachoty swoje krótkie formy opublikowali m.in. Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik.

Książki Juliusza Strachoty na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Juliusza Strachoty w formie ebooka i papierowej. Obecnie dostępna jest książka „Turysta polski w ZSRR”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.