Jung Chang Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin, Książka | Jung Chang

    Książka, która poruszyła czytelników na całym świecie. Nie można jej przeczytać tylko w Chinach, gdzie wciąż jest zakazana przez władze. Przejmująca opowieść o trzech pokoleniach jednej rodziny, której doświadczenia tworzą niezwykły obraz przemian, jakie dokonały się w Chinach. Babka autorki zgodnie ze starą tradycją miała zabandażowane stopy, a rodzice przeznaczyli ją na konkubinę generała. Matka stała się zaangażowaną komunistką walczącą o nowe Chiny. Jednak gdy razem z mę...

    Promocja
    okładka Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny, Książka | Jung Chang

    Myślę często, że na świecie nie ma chyba kobiety mądrzejszej ode mnie. Choć słyszałam wiele o królowej Wiktorii, wciąż nie sądzę, by jej życie było w połowie tak ciekawe i urozmaicone jak moje. Spójrz na mnie, ode mnie zależy los 400 milionów ludzi – mawiała. W wieku szesnastu lat wygrała ogólnokrajowe wybory cesarskich nałożnic i dołączyła do haremu w Zakazanym Mieście. Po śmierci cesarza tron przypadł jej kilkuletniemu synowi, a Cixi szybko zorganizowała przewrót pałacowy ...

Jung Chang Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Jung Chang (张戎 – Zhāng Róng) jest brytyjską pisarką chińskiego pochodzenia, której książki zyskują coraz większą popularność – zostały do tej pory przetłumaczone na ponad 40 języków. Światową sławę przyniosły jej „Dzikie Łabędzie: Trzy córy Chin”. Ta autobiograficzna powieść sprzedała się w 20 milionach kopii na całym świecie, jednak mimo sporej popularności trafiła na listę książek zakazanych w Chinach.

Wraz z mężem, irlandzkim historykiem Jonem Hallidayem specjalizującym się w historii Azji, mieszka w Londynie. Wielka Brytania jest dla Chang fascynująca. Autorka kocha jej różnorodną kulturę, literaturę i sztukę. Korzysta z każdej okazji, by obejrzeć sztuki Szekspira.

Jung Chang – okres chiński

Jung Chang urodziła się w 1952 roku w Yibin, prowincji Syczuan. Miała czwórkę rodzeństwa. Ojciec był funkcjonariuszem Komunistycznej Partii Chin, a matka urzędniczką administracji państwowej. Dzięki wysokiej, dziesiątej pozycji ojca w rankingu „Służby cywilnej Chińskiej Republiki Ludowej” znajdował się on wśród 20 tysięcy najważniejszych urzędników państwowych, co przełożyło się na poziom życia całej rodziny. Mieszkali w zamkniętym, dobrze strzeżonym kompleksie i cieszyli się przywilejami niedostępnymi zwykłym obywatelom. Dzięki zamiłowaniu ojca do literatury dziewczynka już od dziecka kochała czytać, pisać i komponować poezję.

W wieku 14 lat, wychowywana w kulcie Mao Jung Chang, jak wiele osób w jej wieku dołączyła do Czerwonej Gwardii. Nie chciała jednak brać udziału w atakach na nauczycieli oraz przeciwników politycznych i dość szybko opuściła jej szeregi.

Rodzina Jung Chang podczas Rewolucji kulturalnej popadła w niełaskę. W odpowiedzi na niepowodzenia „Wielkiego skoku naprzód” rodzice sprzeciwili się polityce Mao Zedonga, co spowodowało atak ze strony zwolenników polityka. Rodzice zostali publicznie upokorzeni, wylano im na głowy atrament, zawieszono na szyi potępiające tabliczki, nakazano klęczeć na żwirze i stać w deszczu. Następnie zostali uwięzieni – brutalne tortury doprowadziły do trwałego okaleczenia fizycznego i psychicznego ojca. Ich kariery legły w gruzach, zmuszono ich do opuszczenia domu.

W wyniku zamknięcia systemu uniwersyteckiego pisarka spędziła kilka lat, pracując jako znachor, hutnik, elektryk, choć nie miała wykształcenia w żadnym z tych kierunków. W 1973 roku uniwersytety zostały ponownie otwarte i Jung Chang rozpoczęła studia anglistyczne na Uniwersytecie Syczuańskim w Chengdu.

Jung Chang – okres brytyjski

Po śmierci Mao, gdy Chiny zaczęły otwierać się na świat, Jung Chang złożyła aplikację o rządowe stypendium zagraniczne. Ponieważ ojciec został politycznie zrehabilitowany, pisarka dostała pozwolenie na wyjazd do Wielkiej Brytanii w 1978 roku, gdzie studiowała studia językoznawcze w Londynie, a następnie lingwistykę na Uniwersytecie w Yorku. W 1982 roku, jako pierwsza osoba z Chińskiej Republiki Ludowej, uzyskała doktorat na brytyjskim uniwersytecie. Posiada również doktoraty honorowe uniwersytetów Buckingham, York, Warwick, Dundee, Bowdoin College (Stany Zjednoczone) oraz Open University. Przez krótki okres czasu wykładała w School of Oriental and African Studies w Londynie. W latach 90. wyjechała, by skoncentrować się na pisaniu.

Twórczość Jung Chang

Pierwszą książkę Jung Chang wydała już w 1986 roku. Była to „Madame Sun Yat-sen: Soong Ching-ling”, napisana wraz z Jonem Hallidayem, biografia Soong Ching-ling nazywanej Madame Sun Yat-sen – kobiety, która odegrała dużą rolę polityczną w Chinach.

Publikacja w 1991 roku drugiej książki „Dzikie Łabędzie: Trzy córy Chin” zrobiła z autorki niemal celebrytkę. Podróżowała po Wielkiej Brytanii, Europie, Ameryce, by opowiadać o komunistycznych Chinach. Pozycja została przetłumaczona na ponad 40 języków i zyskała pochwały o takich autorów jak J.G. Ballard. Mimo zakazu dystrybucji w Chinach, na czarnym rynku krążyło wiele pirackich kopii. Jest dostępna w Hongkongu czy na Tajwanie.

Tytuł „Dzikie łabędzie” odnosi się do oryginalnego imienia autorki – Er Hong, drugi łabędź. Międzynarodowy bestseller jest autobiograficzną powieścią opisującą losy trzech pokoleń kobiet w Chinach XX wieku – babci, mamy oraz samej autorki. W tle ich historii czytelnik może obserwować zmiany zachodzące w Chinach na przestrzeni lat. Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza opowiada historię babci Jung Chang – Yu-fang, która w młodym lat została konkubiną wysokiego rangą watażki, generała Xue Zhi-henga. Druga jest opowieścią o matce autorki – Bao Qin (cenna cytra), która wspinała się po stopniach Komunistycznej Partii Chin oraz Czerwonej Armii Mao Zedonga i jej doświadczeniach z drugiej wojny chińsko-japońskiej. Trzecia część rozpoczyna się po narodzinach Jung Chang i jest odbiciem jej przeżyć i doświadczeń czasów reform Mao Zedonga. Książka zdobyła nagrodę NCR Book w 1992 roku oraz British Book of the Year w 1993 roku.

W 2012 roku została zaadaptowana jako sztuka teatralna dla Young Vic. Przedstawienie zebrało świetne recenzje zarówno w „The Daily Telegraph”, jak i w „The Guardian”.

Kolejną książką w dorobku autorki jest „Mao. Historia nieznana” (2005), pozycja napisana wspólnie z mężem, Jonem Hallidayem. To niezwykle obszerna, licząca 832 stron biografia, do której materiał małżeństwo zbierało 12 lat, podróżując po całym świecie. Przeprowadzili setki wywiadów z ludźmi, którzy znali przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin, Mao Zedonga, m.in. Georgem H. W. Bushem, Henrym Kissingerem, Tenzinem Gyatso czy Dalai Lamą. Tytuł szybko zyskał status bestsellera w Wielkiej Brytanii. W ciągu pół roku od premiery jego sprzedaż przekroczyła 60 tysięcy egzemplarzy. Jest to publikacja zarówno przełomowa, jak i wysoce kontrowersyjna. Z jednej strony zarzuca się jej nierzetelność i skrajnie nieobiektywne ujęcie tematu – Mao jest w niej przedstawiony tylko i wyłącznie w złym świetle jako człowiek okrutny, dużo bardziej bezwzględny w dążeniu do władzy, niż do tej pory uważano. Z drugiej, profesor Richard Baum uznał książkę za najlepszą syntezę na temat osoby autorytarnego przywódcy.

Warto również zwrócić uwagę na wydaną w 2013 roku biografię „Cesarzowa wdowa Cixi. Konkubina, która stworzyła współczesne Chiny”. Pozycja została okrzyknięta przez „New York Times” jedną z najbardziej znaczących książek roku. W pracy nad nią Jung Chang korzystała z ogromnego, 12-milionowego zbioru dokumentów zgromadzonych w Pierwszym Archiwum Historycznym Chin – źródeł, których nie oglądało nigdy oko żadnego obcokrajowca.

„Cesarzowa wdowa Cixi” to opowieść o kobiecie, która, wychodząc z pozycji konkubiny, stała się faktyczną władczynią Chin (1861-1908). Chang odczarowuje postać cesarzowej wdowy, która do tej pory zwykła być przedstawiana jako niekompetentna i tyraniczna władczyni. Stawia tezę, że w rzeczywistości była to inteligentna, niezwykle skuteczna kobieta o otwartym umyśle, która mimo ograniczenia przez konserwatywną biurokrację wprowadziła Chiny w nowoczesność. Cixi przeprowadziła bowiem wiele reform w Państwie Środka, m.in. rozwinęła przemysł, zmodernizowała armię, wprowadziła elektryczność, zniosła zwyczaj bandażowania stóp dziewczynkom oraz zakazała língchí – kary śmierci „tysiąca cięć”.

Książka, podobnie jak jej poprzedniczka, doczekała się tylu pochwał, co krytyki. Specjalistka w zakresie dynastii Qing, Pamela Kyle Crossley, zarzuciła autorce, że bezkrytycznie podeszła do zgromadzonego w archiwum materiałów i uczyniła z Cixi drugą Katarzynę Wielką. Z drugiej strony pozycja otrzymała dobre recenzje m.in. „the Wall Street Journal” oraz od Simona Sebaga Montefiore.

Ostatnia pozycja autorstwa Jung Chang, „Big Sister, Little Sister, Red Sister” (2019) nie została wydana w Polsce.

Książki Jung Chang w Polsce wydawane są przez krakowskie Wydawnictwo Znak i znajdziecie je w Woblinku w formie ebooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).