Charles Dickens II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Charles Dickens II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Charles Dickens urodził się w 1812 roku. To brytyjski pisarz, jeden z najważniejszych autorów powieści społeczno-obyczajowych XIX wieku. Jest twórcą kultowych książek, które należą do klasyki światowej literatury. Dickens napisał m.in. „Klub Pickwicka”, „Olivera Twista”, „Davida Copperfielda”. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest „Opowieść wigilijna”, uniwersalna opowieść o konfrontacji dobra i zła, którego fabuła rozgrywa się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Charles Dickens uznawany jest za giganta powieści wiktoriańskiej. Do dziś inspiruje pisarzy i artystów na całym świecie. Na podstawie jego dzieł powstał tysiące sztuk teatralnych, filmów, komiksów, gier i bajek.

Życiorys i dorobek literacki Charlesa Dickensa

Dickens musiał zacząć pracę w bardzo młodym wieku. Gdy chłopak miał 12 lat, jego ojciec wylądował w więzieniu. To oznaczało, że rodzina Dickensów była odcięta od źródła utrzymania. Wspomnienia z tamtego okresu znacząco wpłynęły na późniejszą twórczość Charlesa. W swoich powieściach bowiem pisał o nierównościach społecznych, niesprawiedliwości, wyzysku oraz pracy dzieci. Po otrzymaniu wykształcenia w wieku 20 lat Dickens zaczął pracę w parlamencie, z którego zdawał relacje. Jednocześnie pracował dla kilku londyńskich dzienników. Charles zajmował się nie tylko korespondowaniem działań rządu, ale również pisał krótkie, zabawne historyjki na temat poznanych ludzi.

Dickens debiutował powieściowo w wieku 24 lat, w 1836 roku. Jego pierwsza powieść „Klub Pickwicka” była publikowana w prasie w odcinkach w latach 1836-37. To opowieść o przygodach i podróżach członków tytułowego klubu i jego założyciela – Samuela Pickwicka. Od tamtej pory pisał nieprzerwanie aż do śmierci, wydając książki niemal rok po roku. Większość jego utworów, podobnie jak „Klub Pickwicka”, ukazywało się w odcinkach.

W latach 1837-38 publikowane były fragmenty „Olivera Twista”. Tytułowy bohater jest sierotą. Chłopak trafia do sierocińca, w którym panują fatalne warunki. Oliver Twist głoduje, marznie i jest nieludzko traktowany. Wielu wychowanków sierocińca w wyniku kiepskiej opieki umiera. W wieku dziewięciu lat Oliver zostaje przeniesiony do innej placówki, ale zostaje z niej wyrzucony. Chłopak trafia do środowiska przestępczego. Szybko jednak orientuje się, że herszt bandy chce go wychować na złodzieja, czemu Oliver postanawia się sprzeciwić.

„Oliver Twist” to jedna z najważniejszych powieści w historii literatury podejmująca temat biedy i złego traktowania dzieci. To także historia pokazująca siłę przyjaźni i walki o własne zdanie i poglądy, niezależnie od przeciwności losu, jakie stają na drodze. Powieść była wielokrotnie interpretowana i ekranizowana, była też inspiracją do powstania gier komputerowych, planszowych i fabularnych. Jedną z najważniejszych ekranizacji jest film Romana Polańskiego z 2005 roku. W rolę tytułowego bohatera wcielił się Barney Clark. Ponadto w produkcji wystąpili Ben Kingsley, Jamie Foreman i Harry Eden. Zdjęcia stworzył Paweł Edelman, natomiast za scenografię odpowiedzialny był Allan Starski.

Kolejnymi powieściami Dickensa były „Nicholas Nickelby” (1838-1839), „Zegar Mistrza Humphreya” (1840), „Magazyn osobliwości” (1840-1841) i „Barnaba Rudge” (1841).

W 1942 roku Charles Dickens po raz pierwszy udał się do Stanów Zjednoczonych. Pisarz był już rozpoznawalny, a wizyta miała łączyć się z promocją jego literatury poza granicami Wielkiej Brytanii. Planował podczas wizyty zwiedzić jak największą część kraju. Ponieważ był zagorzałym przeciwnikiem niewolnictwa, postanowił podczas swoich wystąpień publicznych wykorzystać fakt, że jest na nim skupiona uwaga. Miał okazję skrytykować niewolnictwo przed samym Kongresem. Drugim ważnym aspektem jego przemówień były prawa autorskie. W Stanach Zjednoczonych jego książki były dystrybuowane w pirackich wersjach. Na miejscu spotkał się jednak z niezbyt ciepłym przyjęciem. Częściej słyszał, że powinien być wdzięczny, że na kontynencie w ogóle ktoś chce czytać jego powieści.

Opowieść wigilijna - najważniejsze dzieło Dickensa

W 1843 roku odbyła się premiera „Opowieści wigilijnej”, najbardziej znanego dzieła Dickensa i prawdopodobnie najpopularniejszej opowieści świątecznej na świecie. Fabuła noweli rozgrywa się w czasie świąt Bożego Narodzenia. Do bohatera powieści, bezwzględnego biznesmena Ebenezera Scrooge’a, przybywają trzy duchy, które pokazują mu zdarzenia z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Spotkanie nieodwracalnie zmienia skąpego mężczyznę, do tej pory ślepego na krzywdę innych. Wśród innych wigilijnych opowieści Dickensa warto wyróżnić również „Dzwony”, „Świerszcz za kominem”, „Bitwę o życie” i „Nawiedzonego”.

W 1849 roku ukazywał się „David Copperfield”, obok „Oliviera Twista” i „Opowieści wigilijnej”, jedno z najbardziej znanych dzieł Dickensa. Według literaturoznawców i biografów autor zawarł w powieści wiele wątków autobiograficznych, co czyni książkę niezwykle osobistą Dickensowi.

Bezpieczeństwo i ciepła atmosfera rodzinnego domu tytułowego Davida zostają całkowicie zburzone w momencie ponownego wyjścia jego matki za mąż. Od tej chwili jego egzystencja przepełniona jest brutalnością, biedą i samotnością. David postanawia uciec z domu i całkowicie odmienić swoje życie.

Kolejne książki Dickensa to „Samotnia”, (1852-1853), „Ciężkie czasy” (1854), „Mała Dorrit” (1855-1857).

W 1859 roku w prasie ukazywała się „Opowieść o dwóch miastach”. Akcja powieści rozgrywa się od 1775 roku aż do rewolucji francuskiej. Dickens przedstawia w niej losy Francuza Karola Darnaya i Anglika Sydneya Cartona. Tłem opowieści są dwa tytułowe miasta – stolice dwóch ówczesnych imperiów – Paryż i Londyn. Do dziś sprzedano przeszło 200 milionów egzemplarzy „Opowieści o dwóch miastach”.

Kolejne powieści Dickensa to „Wielkie nadzieje” (1860-1861), „Nasz wspólny przyjaciel” (1864-1865) i „Tajemnica Edwina Drooda” (1870).

Gdyby nie Charles Dickens, promocja literatury mogłaby dziś wyglądać zupełnie inaczej. W 1867 roku pisarz powrócił do Stanów Zjednoczonych na tournée z odczytami fragmentów swoich książek i opowiadań. W ciągu roku wziął udział w przeszło 70 spotkaniach autorskich, w trakcie których również rozmawiał ze swoimi czytelnikami i rozdawał autografy. Taka forma promocji niezwykle przysłużyła się popularności autora oraz liczbie sprzedanych egzemplarzy jego powieści.

Charles Dickens zmarł nagle, w wieku zaledwie 58 lat. Bezpośrednią przyczyną zgonu był udar. Nie był to jednak pierwszy raz. Już w trakcie podróży po Stanach Zjednoczonych w 1867 roku pisarz zmagał się z problemami zdrowotnymi.

Książki Charlesa Dickensa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Charlesa Dickensa we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Ponadto dostępne są w języku angielskim.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).