Katarzyna Kobylarczyk Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Katarzyna Kobylarczyk Zdrowie, Rodzina, Związki - książki, ebooki i audiobooki

Katarzyna Kobylarczyk urodziła się w 1980 roku. To polska dziennikarka, reportażystka, autorka książek „Pył z landrynek”, „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”, „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”, „W tym sęk”, „Wejdź na szlak”, „Wielki wybuch 1914-1918”, „Był sobie czas”, „Wszystko płynie”. Kobylarczyk pisała m.in. dla „Dziennika Polskiego”, „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Tygodnika Powszechnego”, „National Geographic” i „Travelera”. Współpracowała z Małopolskim Instytutem Kultury. W tym czasie publikowała książki w ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Narodowego. W 2020 roku otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Oprócz tego dziennikarka jest laureatką nagród Zielonej Gruszki i „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Z urodzenia i zamiłowania Kobylarczyk jest nowohucianką. Dziennikarka specjalizuje się w pisaniu na temat historii Nowej Huty, feminizmu oraz Hiszpanii.

Kobylarczyk debiutowała w 2009 roku książką „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”. W ramach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego napisała pięć książek: „W tym sęk” (2012), „Wejdź na szlak” (2012), „Wielki wybuch” (2014), „Był sobie czas” (2015), „Wszystko płynie” (2016).

„Pył z landrynek”

W 2013 roku ukazała się pierwsza książka Katarzyny Kobylarczyk pod szyldem Wydawnictwa Czarne. „Pył z landrynek” to opowieść o Hiszpanii, kraju, który dla wielu Polaków kojarzy się przede wszystkim z rozgrywkami piłkarskimi, corridą i imprezowymi wyspami. Kobylarczyk pokazuje bardziej tajemniczą, momentami mistyczną twarz kraju, w którym wieje tramontana, wiatr z opowiadania Gabriela Garcii Márqueza, gdzie panuje wiele starodawnych obyczajów i rytuałów. Kobylarczyk pisze m.in. o tradycjach wielkopiątkowych, czarownicach, bandytach, rzeźnikach, królach i tancerzach. „Pył z landrynek” jest owocem trzyletniego pobytu autorki w Hiszpanii, jej podróży, odkryć oraz uczestnictwa w licznych iberyjskich fiestach.

„Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”

Krokiem milowym w karierze reporterskiej Kobylarczyk była wstrząsająca książka „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Reportażystka podąża śladami rodzin, które szukają grobów swoich bliskich wymordowanych w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Dopiero osiemdziesiąt lat po wojnie i blisko ćwierć wieku po śmierci generała Franco rodziny odważyły się podjąć działania w celu odnalezienia nieoznakowanych mogił ofiar. Szukają ich w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. Jak podają statystyki – na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat różne fundacje i organizacje pozarządowe doszukały się siedmiuset czterdziestu anonimowych mogił. W tym czasie ekshumowano blisko dziesięć tysięcy cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Mogiły są rozsiane po całym kraju. „Strup” to pouczająca historia o tym, jak manipulacje władzy miały doprowadzić do zapomnienia o zbrodniach rządów Franco. Upiory przeszłości ciągle wracają.

„Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”

Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy” to najnowsza książka Katarzyny Kobylarczyk. Tym reportażem autorka zatoczyła krąg w swojej twórczości, bowiem od pisania o Nowej Hucie zaczynała swoją karierę literacką. Autorka skupia się na kobietach, które współtworzyły, pracowały i udzielały się społecznie w Nowej Hucie. Kobylarczyk szuka odpowiedzi na to, jak to robotnicze miasto, tworzone w latach 50. XX wieku nieopodal Krakowa, zdominowała męska narracja i symbolika. Nowa Huta z założenia była „kobietą”, nazywano je perłą i siostrą Magnitogorska. A jednak jej symbolem stał się półnagi murarz, mężczyzna. Historia zapomniała o murarkach, artystkach, architektkach i przodowniczkach pracy, które włożyły nie mniej pracy w budowanie Nowej Huty niż mężczyźni. W książce pojawiają się takie postaci jak Zofia Włodek, Marta Ingarden, Jadwiga Beaupré, Krystyna Skuszanka czy Wiesława Ciesielska.

Książki Katarzyny Kobylarczyk na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Katarzyny Kobylarczyk w formacie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Zdrowie, Rodzina, Związki

Kategoria „Zdrowie / Rodzina / Związki” zawiera przede wszystkim publikacje dotyczące zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, oraz relacji z partnerem, rodziną, przyjaciółmi i znajomymi. Umieszczone tu zostały pozycje poświęcone zdrowemu odżywianiu, zbilansowanej diecie, chorobom i różnym dolegliwościom – ich przyczynom, objawom i leczeniu. Wiele tytułów to poradniki na temat utrzymania dobrych relacji z bliskimi, unikania toksycznych znajomości i zachowań. Znajdziemy tu również książki dotyczące różnych światopoglądów, które mogą zainspirować czytelnika do poczynienia zmian w swoim życiu. W związku z tym w kategorii „Zdrowie / Rodzina / Związki” w księgarni internetowej Woblink.com obecne są zarówno książki poświęcone zdrowym dietom, coraz popularniejszym sposobom odżywiania się wykluczającym produkty odzwierzęce, oczyszczaniu organizmu, kondycji psychicznej, rozpoznawaniu szkodliwych relacji oraz związków. Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącego nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania się, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić. Czytelnicy znajdą tu również „Kuchnię wegetariańską. Smaki świata” Arto der Haroutuniana, „Smak życia” Agnieszki Maciąg oraz pozycję pomagającą odczytać sygnały wysyłane przez organizm „Doktor Ty. O wewnętrznej sile organizmu i zdolności do samouzdrawiania” Jeremy’ego Howickiego. W obrębie tej kategorii mieszczą się również książki skupione na ludzkich osobowościach i cechach wyróżniających te toksyczne („Otoczeni przez psychopatów. Jak rozpoznać tych, którzy tobą manipulują” oraz „Otoczeni przez idiotów” Thomasa Eriksona).