Majówkowy Maraton Czytelniczy

Katarzyna Ryrych Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Katarzyna Ryrych Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Katarzyna Ryrych urodziła się w 1959 roku. To polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Jest autorką kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. Ryrych debiutowała jako poetka. Jej pierwszy tomik wierszy pt. „Zapiski pewnej hipiski” ukazały się w 1981 roku. Jej kolejne wiersze zostały zebrane w tomiku „Piosenki szalonej” oraz zbiorze twórczości hippisowskiej pt „Życie w drodze”.

Publikowała swoje wiersze również w zbiorach Związku Literatów Polskich. W swojej karierze pisała również wiersze z podróży. Wśród nich warto wymienić utwory napisane pod wpływem podróży na Bałkany, które ukazały się w piśmie „Krasnogruda” wydawanym przez Fundację Pogranicze.

Książki dla dzieci w dorobku Katarzyny Ryrych

Większość dorobku literackiego Katarzyny Ryrych stanowią natomiast książki dziecięce. Otrzymała za nie wiele prestiżowych nominacji, nagród i wyróżnień.

Ryrych była nominowana m.in. do „Książki roku” polskiej sekcji IBBY za „Siedem sowich piór”. Przedstawiony w książeczce Wojtek ma skłonność do siniaków. Nazywają go Maślakiem, a chłopak na razie mieszka w szpitalu. Na miejscu ma kolegów, z którymi się rozumie, jednak na większość zadawanych przez niego pytań, nie potrafią odpowiedzieć. Wieczorami chłopak wymyka się ze szpitalnej sali i wraz z dziadkiem odbywają dalekie podróże, podczas których chłopak wiele się dowiaduje. Ponadto Wojtek przyjaźni się z wolontariuszami, doktorem Bartkiem, znajomym stróżem z parku oraz jego wnuczką. Ci ludzie sprawiają, że Wojtek czuje się lepiej i nie traci nadziei na uzdrowienie. „Siedem sowich piór” to opowieść dla starszych dzieci, która może być znakomitym pretekstem do rozmowy na trudne, często bolesne i smutne tematy. Jednocześnie to opowieść pełna pozytywnych emocji i nadziei na lepsze dni.

W 2011 roku otrzymała pierwszą nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren za „Wyspę mojej siostry”. Główną bohaterką książki jest Pippi, która żyje na samotnej wyspie, ale jakby w innym świecie... Na ląd wprowadza nas młodsza siostra Pippi – Marysia. Dzięki jej wrażliwości czytelnicy mogą odkryć i poznać tajemnice problemów niepełnosprawności siostry. Autorka uświadamia młodych czytelników, że każdy człowiek jest osobną wyspą i choć czasem bardzo się różnimy, to każdy ma prawo do normalnego i godnego życia oraz szacunku.

Drugi raz w tym konkursie wyróżniono książkę „Łopianowe pole. Tym razem bohaterowie książki, dzieci ze zwykłego podwórka, są świadkami niesamowitych, niecodziennych wydarzeń. Jedna osoba zmienia się w żabę, w skarpetkach pojawiają się czarne dziury, a tajemniczy mężczyzna przechadza się z burzową chmurą na sznurku. Dzieciaki zaczynają podejrzewać, że za wszystkim stoi starsza pani i jej czarny kot.

W 2015 roku Katarzyn Ryrych otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY za książkę „Król”. To opowieść o chłopcu, który trafia do lokalu zastępczego w odrapanym dwupiętrowym bloku. To konsekwencja nieodpowiedzialnych decyzji biznesowych jego ojca, który doprowadza firmę do bankructwa i traci dom. W przeciwieństwie do matki Patryk szybko dostosowuje się do życia w „Brooklynie”. Chłopak zapomina o niedawnych luksusach i znajomych, którzy zniknęli wraz z pieniędzmi taty. Patryk poznaje Celestyna, bezdomnego, który zostaje jego miejscowym mentorem i przewodnikiem. „Król” to pokrzepiająca i pełna mądrości książka o sile przyjaźni i wartości tego, co ma się w sobie w przeciwieństwie do pieniędzy, które w każdej chwili mogą się skończyć.

Dwa lata później jej książka Katarzyny Ryrych pt. „Koniec świata nr 13” otrzymała nominację do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Bohaterką książki jest dwunastoletnia Sabina, która żałuje, że nie mieszka w bloku jak wszyscy, a jej tata nie jest elektrykiem. Dziewczyna mieszka w kamienicy na Końcu świata numer 13 w absolutnie wyjątkowym domu. W mieszkaniu pachnie sztuką i awangardą. To przystań dla znajomych artystów, dobrej muzyki i kolorowych zwierząt. Sabina powolutku zaczyna sobie uświadamiać, że artystyczna rodzina to najlepsze, co mogło ją w życiu spotkać. Na dodatek dziewczyna zaczyna czuć, że idzie nowe – niektórzy nazywają to dorastaniem, a inni dojrzewaniem.

Książki Katarzyny Ryrych w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Katarzyny Ryrych we wszystkich formatach. Do kupienia są następujące tytuły – „Tylko dla twoich oczu”, „Jasne dni, ciemne dni”, „Skrzydłak”, „Życie motyli”, „Wyżej niż wysoko”, „Koniec świata nr 13”, „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”, „Mała Jerzego”, „Zyg-zyg marchewka”, „Król”, „Pepa w raju”, „Łopianowe pole”, „Bajdy Bajbary”, „Tercet powitalny”, „Siedem sowich piór”, „Hodowla”, „Trzeci etap”, „Bachor”, „Pas startowy”, „Philo. Kot w drodze”, „Wyspa mojej siostry”, „Wdowie wzgórze”, „Zginęła mi sosna”, „Lato na Rodos”, „Złociejewo” i „Denim blue”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!