Kazimierz Przerwa-Tetmajer Moda i styl - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kazimierz Przerwa-Tetmajer Moda i styl - książki, ebooki i audiobooki

Kazimierz Przerwa-Tetmajer urodził się w 1865 roku. To polski poeta, autor powieści, publicysta, dziennikarz, jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski. Jako publicysta, autor opowiadań i nowel współpracował z takimi pismami, jak „Tygodnik Ilustrowany”, „Kurier Warszawski” i „Czas”.

Życiorys Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Przerwa-Tetmajer pochodził z rodziny, która silnie związana była z kulturą. Jego bratem przyrodnim był malarz Włodzimierz Tetmajer, a bratem ciotecznym był inny wybitny poeta i tłumacz Tadeusz Boy-Żeleński. W latach 1884-1886 Kazimierz Przerwa-Tetmajer studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Poeta debiutował w 1886 roku poematem napisanym prozą „Illa”. Pierwszą publikacją była nowela „Rekrut”, która ukazała się w 15 stycznia 1886 roku w „Przeglądzie Literackim i Artystycznym”. W ciągu kilku następnych lat zdobył nagrody literackie za wiersze napisane ku czci Mickiewicza i Kraszewskiego. Duży wpływ na twórczość Przerwy-Tetmajera miały lata mieszkania na Podhalu. Poeta mieszkał w Ludźmierzu, dzięki bliskości gór poznał Podhale – Zakopane, Spisz i Tatry. Wielokrotnie wybierał się na wyprawy w góry. Podczas wycieczek towarzyszył bratu oraz Franciszkowi Henrykowi Nowickiemu, Karolowi Potkańskiemu, Michałowi Kirkorowi, Klimkowi Bachledzie oraz bratu ciotecznemu, Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu. W wyniku problemów zdrowotnych Kazimierz Przerwa-Tetmajer musiał zrezygnować ze zdobywania najwyższych szczytów, jednak nie zrezygnował w pełni z gór.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer fascynował się podhalańskim folklorem. Pod wpływem swojej pasji napisał cykl opowieści pt. „Na skalnym Podhalu” oraz epopeję „Legenda Tatr”. „Na skalnym Podhalu” to zbiór dwudziestu opowiadań, gawęd i podań, których fabuła rozgrywa się na tytułowym Podhalu u schyłku XIX wieku. Przerwa-Tetmajer napisał te utwory gwarą. Bohaterami tekstów są przede wszystkim górale – mieszkańcy podhalańskich wsi. Przerwa-Tetmajer porusza tutaj tematy, które nurtowały ówczesne podhalańskie społeczeństwo – kwestia dobra i zła, wiary, życia w sąsiedztwie gór i kultywowania góralskich tradycji.

Legenda Tatr

„Legenda Tatr” to jedna z najsłynniejszych epopei poświęconych Podhalu. W pierwszej części, zatytułowanej „Maryna z Hrubego”, Przerwa-Tetmajer opisuje tragiczne dzieje Aleksandra Kostki-Napierskiego – przywódcy powstania chłopskiego na Podhalu. W drugiej części – „Janosik Nędza Litmanowski” – pisarz przedstawia historyczną postać Janosika, który wedle podań rabował bogatych i dzięki temu pomagał biednym. W obu częściach kluczowe jest tło opowieści – mikroświat podhalańskich wsi i tradycji góralskiej, którą Tetmajer opisywał w niezwykle barwny, zabawny, ale również rzetelny sposób.

W 1896 roku Kazimierz Przerwa-Tetmajer podjął się pracy w Heidelbergu, gdzie był osobistym sekretarzem Adama Krasińskiego. W tym okresie odbył szereg podróży po Włoszech, Szwajcarii, Francji, Niemczech. Choć twórczość Kazimierza Przerwy-Tetmajera współcześnie analizuje się przez pryzmat jego wybitnej poezji i dzieł związanych z Podhalem, to pisarz ma na koncie również wspaniałe powieści. W 1900 roku ukazała się „Otchłań”, romantyczna opowieść o nieszczęśliwym kochanku, w której Przerwa-Tetmajer żongluje stylami. Pisarz stosuje szereg nowatorskich pomysłów stylistycznych, łączy poetycki język z siłą powieściowego polotu. Autor wciąga czytelnika w środek emocjonalnego tornada, przedstawia bohatera – mieszczanina schyłku XIX wieku – rozerwanego emocjonalnie, w którym kumulują się sprzeczności.

Niestety w latach 30. XX wieku zdrowie Kazimierza Przerwy-Tetmajera uległo pogorszeniu. W wyniku powikłań związanych z chorowaniem na kiłę zaczął tracić wzrok, podupadać na zdrowiu oraz umyśle. Pisarz zmarł w 1940 roku. Bezpośrednią przyczyną zgonu był nowotwór przysadki mózgowej oraz niewydolność krążenia. Kazimierz Przerwa-Tetmajer zostawił po sobie bogaty dorobek literacki. Wydał kilkanaście tomów poezji, dziewięć powieści, kilka dramatów, kilkanaście noweli i opowiadań oraz szkicy.

Książki Kazimierza Przerwy-Tetmajera na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Kazimierza Przerwy-Tetmajera we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Wśród dzieł, które można znaleźć w księgarni znajdują się „Poezje”, „W czas wojny”, dramat „Judasz”, „Otchłań”, „Na skalnym Podhalu”, „Płynące fale”, „Legenda Tatr”, oraz „Romans panny Opolskiej z panem Główniakiem”.

Co znajdziesz w kategorii: Moda i styl

Wszyscy, nawet najbardziej zaangażowani oraz kreatywni pasjonaci i pasjonatki mody potrzebują czasem dodatkowej inspiracji. Jak najlepiej wyglądać w pikowanym płaszczu? Do czego pasuje wzorzysta bluzka? Jak skompletować modny strój? Książki o modzie i stylu, które znajdziecie na Woblink pełne są praktycznych porad i wskazówek, które pozwolą Wam wypracować swój własny, wyjątkowy wizerunek! Znajdziecie tu także tytuły pełne wiedzy o historii mody czy sekretach ikon stylu. Zachęcamy także do zapoznania się z ważnymi i aktualnymi analizami świata mody, takimi jak książka "Odpowiedzialna moda. Guilt-free przewodnik po slow fashion" Katarzyny Zajączkowskiej. To wyjątkowy przewodnik po świadomych zakupach i tworzeniu własnej szafy. Jeśli macie dość widoku milionów kilogramów ubrań wyrzucanych co chwilę na śmietnik oraz dzieci i kobiet pracujących w fabrykach w uwłaczających warunkach, ale nie wiecie, gdzie zacząć - koniecznie przeczytajcie dzieło Zajączkowskiej. Można bowiem nadal cieszyć się modą, a przy tym robić to odpowiedzialnie zarówno z perspektywy środowiska i społeczeństwa, jak i własnego portfela. Przeczytajcie także "Slow fashion" Moniki Szymor, a dzieciom podsuńcie "Slow Fashion. Na śmiecenie w imię mody nie dajemy naszej zgody" Megan Anderson, by jeszcze lepiej zrozumieć, jak wielkie konsekwencje mają nasze codzienne wybory.

Historia mody - dla wszystkich zainteresowanych stylem

Jeśli interesuje Was, skąd wzięły się niektóre wzory, modele czy mody, sięgnijcie po jedną z wielu książek historycznych, które czekają na Was na Woblink. Znajdziecie w nich między innymi fascynujące informacje na temat znanych i kultowych domów mody. Karen Homer wprowadzi Was w świat "Gucci", "Valentino", "Givenchy", "Louis Vitton" czy "Hermès", a Laia Farran-Graves opowie o "Pradzie".

Jedną z najchętniej opisywanych ikon stylu pozostaje Coco Chanel. Jej wymykające się jednoznacznym osądom życie i karierę odnajdziecie z w książkach z kategorii biografie sławnych ludzi : "Coco Chanel. Sypiając z wrogiem" Hal Vaughan, "Coco Chanel. Rewolucja stylu" Chiary Pasqualetti Johnson, "Coco Chanel. Krótka historia największej dyktatorki mody" Renaty Pawlak czy "Coco Chanel: legenda i życie" Justine Picardie. Modny strój nie należy jednak przecież tylko do kobiet. W audiobooku "Od spódnicy do spodni. Historia mody męskiej" Krzysztof Łoszewski, projektant i stylista, przedstawia specjalistyczne spojrzenie na świat mody męskiej od początków jej wyłonienia się aż do czasów współczesnych. Dzięki tej wyjątkowej podróży w czasie jeszcze lepiej zrozumiecie, jak moda zmieniała się w czasie i jaki wpływ miały te przemiany na dzisiejszą garderobę. A jeśli szukacie porad stylisty dla mężczyzn, sięgnijcie po książkę Michała Kędziory "Jak się ubrać".

Jak projektować ubrania, buty i dodatki?

Wysokiej jakości odzież nie bierze się znikąd. By poznać tajniki krawiectwa i projektowania ubioru, przeczytajcie "Sztukę szycia" założycielek marki Risk made in Warsaw, Antoniny Sameckiej i Klary Kowtun. Dzielą się one w niej wykrojami swoich bestsellerowych projektów i dają wiele cennych wskazówek, szczególnie dotyczących szycia z dzianiny. Samecka jest także autorką innej książki, "Modoterapia, czyli po co Ci tyle ubrań?", w której rozmawia z różnymi ekspertami i ekspertkami by stworzyć prostą instrukcję obsługi współczesnej mody. Sukces w świecie mody to ostatecznie jednak nie tylko idealny projekt wzorzystej tuniki czy płaszcza wełnianego. Osiągnięcie go wymaga także zapoznania się z biznesowymi regułami panującymi na tym rynku. Polecamy tu książkę "Marka modowa. Jak zrozumieć konsumenta mody i stworzyć markę szytą na miarę?" Jacka Kalla, Aleksandry Parchli-Włosik, Alicji Raciniewskiej oraz Katarzyny Semperuch-Krzemińskiej. Choć to specjalistyczna analiza, przeznaczona jest nie tylko dla osób studiujących marketing czy projektowanie mody, ale także wszystkich, którzy właśnie rozpoczynają lub zamierzają rozpocząć swoją przygodę w branży odzieżowej. Książki o modzie to nie tylko inspiracja, ale także przewodnik, jak lepiej wyrazić siebie. Dzięki nim możesz dowiedzieć się, jak historia wpływa na aktualne trendy i jak zbudować swój własny styl. Wybierz coś dla siebie i rozpocznij swoją podróż do modowej doskonałości! Wesprą Cię w tym książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf), które z łatwością znajdziesz na Woblink!