Khaled Hosseini Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Khaled Hosseini Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Khaled Hosseini urodził się w 1965 roku. To amerykański prozaik i lekarz pochodzenia afgańskiego. Uznaje się go za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy z Bliskiego Wschodu tworzących na Zachodzie. Międzynarodową sławę przyniosła mu powieść „Chłopiec z latawcem”, która stała bestsellerem w wielu krajach świata. W 2007 roku doczekała się ekranizacji. Ponadto Hosseini jest autorem trzech powieści – „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” i „Modlitwa do morza”.

Hosseini urodził się w Kabulu, stolicy Afganistanu. W wieku 5 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Teheranu w Iranie. Jego ojciec pracował tam w placówce Ambasady Afganistanu. Po kilku latach wrócili do Kabulu, ale już w 1976 roku cała rodzina przeniosła się do Paryża, a następnie do USA. Khaled Hosseini do dziś mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Mimo to jego książki niezwykle nasycone są wątkami autobiograficznymi i wspomnieniami z czasów mieszkania w Afganistanie i Iranie.

Po ukończeniu studiów medycznych Hosseini podjął się pracy jako lekarz. Nie był jednak zadowolony ze swojej pracy, ponieważ marzył o tym. by zostać pisarzem. Po sukcesie „Chłopca z latawcem” postanowił przejść na lekarską emeryturę i w pełnym wymiarze godzin zajął się pisaniem.

Oprócz pisania Hosseini angażuje się w pomoc humanitarną. Pisarz jest „wysłannikiem dobrej woli” z ramienia Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (w skrócie UNHCR). Autor „Chłopca z latawcem” założył także własną Fundację Khaleda Hosseiniego, która na co dzień zajmuje się niesieniem pomocy humanitarnej krajom Bliskiego Wschodu – głównie mieszkańcom Syrii i Afganistanu.

Dorobek literacki Khaled Hosseinia

Chłopiec z latawcem

W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Hosseiniego pt. „Chłopiec z latawcem”. To opowieść o Afganistanie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – od lat 70. XX wieku, obalenia monarchii, przez sowiecką inwazję, aż po początek XXI wieku, do przejęcia władzy przez talibów. Bohater książki, Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, dorasta w domu pełnym mężczyzn. By zyskać aprobatę i uwagę ojca, postanawia wygrać zawody w puszczaniu latawca. W treningu ma mu pomóc Hasan, starszy o rok służący. Niestety pewnego dnia dochodzi do napadu, którego ofiarą pada Hasan. Amir jest świadkiem wydarzenia, ale nie dość, że nie pomaga Hasanowi, to doprowadza do tego, że służący musi opuścić dom. 25 lat później Amir mieszka w Stanach Zjednoczonych. Musiał się tam przenieść po inwazji wojsk Związku Radzieckiego na Afganistan. Cały czas prześladuje go poczucie winy za zdradę, jakiej dokonał w dzieciństwie. Życie daje mu jednak szansę na odkupienie. Amir musi wrócić do Kabulu.

Tysiąc wspaniałych słońc

2007 roku ukazała się druga powieść Hosseiniego pt. „Tysiąc wspaniałych słońc”. Książka powtórzyła sukces „Chłopca z latawcem”. Została przetłumaczona na przeszło dwadzieścia języków i sprzedała się w kilkunastu milionach egzemplarzy.

W książce „Tysiąc wspaniałych słońc” podobnie jak w „Chłopcu z latawcem” głównym „bohaterem” książki jest Afganistan i jego burzliwa historia. Hosseini przedstawia dzieje dwóch kobiet, które dziwnym zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę – despotycznego Rasheeda. Pierwsza z nich, Mariam, zostaje żoną Rasheeda w wieku zaledwie 15 lat. Jako mała dziewczynka przybywa do Kabulu, by poślubić szewca. Druga z nich, Laila, traci całą rodzinę w wyniku wybuchu bomby. Po wstrząsających i traumatycznych przeżyciach przechodzi rekonwalescencję w domu Rasheeda i Mariam. Między bohaterkami zaczyna rodzić się trudna przyjaźń.

I góry odpowiedziały echem

W 2013 roku ukazała się trzecia powieść Hosseiniego pt. „I góry odpowiedziały echem”. Tym razem autor przenosi czytelników do lat 50. XX wieku. W ubogiej afgańskiej wiosce mieszka rodzina Abdullaha. Chłopak mieszka w bardzo kiepskich warunkach z ojcem, macochą i siostrą. Ciężko znaleźć źródło utrzymania, najciężej przetrwać zimę. Dziesięcioletni Abdullah za wszelką cenę chce uszczęśliwić swoją młodszą siostrę – zrekompensować jej brak matki i zastąpić ojca. Pewnego dnia tata zabiera Abdullaha i Pari do Kabulu – podróż okaże się początkiem rozstania i odciśnie piętno na przyszłym życiu rodzeństwa.

Modlitwa do morza

Najnowszą książką Khaleda Hosseiniego jest powieść „Modlitwa do morza”, która ukazała się w 2018 roku. To książka inspirowana dramatyczną historią trzyletniego syryjskiego uchodźcy Alana Kurdi, który zmarł podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Książka została napisana w formie monologu ojca, który za pomocą listu opowiada o dwóch światach – jednym, którego już nie ma i drugim, który nastał wraz z nadejściem wojny. Dochód z tej książki Hosseini postanowił przekazać na działanie swojej fundacji oraz organizacji UNHCR, której głównym zadaniem jest ratowanie życia uchodźców.

Książki Khaleda Hosseiniego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Khaleda Hosseiniego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Chłopiec z latawcem”, „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” oraz „Modlitwa od morza”.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Czym jest fantastyka?

Fantastyka jest bardzo obszernym gatunkiem filmowym, komiksowym, dotyczącym gier, a nade wszystko literatury. Jego cechą charakterystyczną jest tworzenie przez autorkę lub autora świata, który dalece lub w całości odbiega od znanej nam rzeczywistości. To tutaj pojawiają się elementy nadnaturalne, w tym nowe gatunki stworzeń, magia czy nieznane nam zjawiska oraz tereny. Książki fantastyczne często zawierają także nieistniejącą w naszym świecie technologię. Jedną z najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się literatura fantastyczna jest bardzo duża swoboda w zakresie tworzenia świata przedstawionego i wypełniających go postaci. Autorka lub autor tworzą go od samych podstaw, nierzadko łącznie z historią dotyczącą jego powstania, rządzących nim praw (w tym nawet praw fizyki), stosunku sił, a także wielowiekowej czasem przeszłości. Fantastyka rozwijała się jako gatunek literacki szczególnie w okresie romantyzmu. Nie sposób pominąć tutaj takiej postaci jak Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, autor między innymi opowiadania “Dziadek do orzechów”, a także jeden z prekursorów podtypu fantastyki, fantastyki grozy (tak zwanego weird fiction). Jego dzieła miały ogromny wpływ na twórczość innego niezwykle znanego autora dzieł weird fiction, którym był Edgar Allan Poe. Wiele jego książek fantastycznych, takich jak “Zagłada domu Usherów”, “Czarny kot”, “Opowieść Artura Gordona Pyma” czy zbiór “Opowiadania prawie wszystkie” czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do weird fiction zalicza się także opowiadania Thomasa Ligottiego, zebrane między innymi w tomie “Teatro Grottesco”. 

Jakie książki należą do kategorii fantastyka? Najlepsze książki fantastyczne.

Wśród książek z kategorii fantastyka znajdziecie wiele świetnych pozycji rozgrywających się w alternatywnej rzeczywistości. Niektóre z nich należą do podgatunku fantastyki - fantasy, rozległego obszaru literatury, który sam ma wiele własnych pomniejszych typów. Wyróżniamy tu między innymi tzw. high fantasy (np. “Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena), low fantasy (np. “Trylogia husycka” Andrzeja Sapkowskiego), urban fantasy czy dark fantasy. W tym dziale znajdziecie także między innymi takie najlepsze powieści fantasy jak “Ucznia skrytobójcy” Robina Hobba, “Mgły Avalonu” Marion Zimmer, “Amerykańskich bogów” Neila Gaimana czy cykl “Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych” Stevena Ericksona. Ciekawe książki fantasy znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Fantastyka to jednak nie tylko fantasy - to również science fiction. Czym jest fantastyka naukowa? To gatunek filmów, gier komputerowych, a także literatury osnutej wokół nieistniejących jeszcze lub zupełnie wyimaginowanych osiągnięć nauki i techniki, które znacząco wpływają na życie społeczeństw i poszczególnych jednostek. Science fiction jest swoiście futurystyczne - wyróżnia je także przywiązanie do zasad prawdopodobieństwa oraz brak elementów nadprzyrodzonych, które wypełniają świat fantasy. Podobnie jak fantasy, fantastyka naukowa ma wiele własnych podtypów literackich. Wśród nich wyróżnić można między innymi takie rodzaje jak dystopia (np. “Równi bogom” Isaaca Asimova), cyberpunk (np. “Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka), biopunk (np. “Wyspa doktora Moreau” H. G. Wellsa), postapokalipsa (np. “Metro 2033” Dmitrija Glukhovsky'ego), historia alternatywna (np. “Lód” Jacka Dukaja) czy space opera (np. “Diuna” Franka Herberta). Z pewnością trzeba także wspomnieć o polskim mistrzu fantastyki naukowej, Stanisławie Lemie, którego “Solaris”, “Dzienniki gwiazdowe”, “Cyberiada” czy “Bajki robotów” weszły już do klasyki gatunku. Cenioną książką jest także “Ślepowidzenie” Petera Wattsa,  nominowane do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.

Wiele spośród najlepszych książek fantastycznych należy do cenionych serii powieści. Należy tu niewątpliwie wspomnieć o cyklu “Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina, sadze “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza, trylogii “Wspomnienie o przeszłości Ziemi” Cixin Liu, “Wojnie makowej” Rebecci F. Kuang, “Ziemiomorzu” Ursuli K. Le Guin, “Świecie Dysku” Terry’ego Pratchetta, “Zwiadowcach” Johna Flanagana, “Sadze Endera” Orsona Scotta Carda, czy “Achai” Andrzeja Ziemiańskiego. Wśród samodzielnych powieści polecamy wejść w świat pełen zjawisk nadprzyrodzonych i niespodziewanych wydarzeń, jakie mają miejsce w “Babel” Rebecci F. Kuang, “Planecie małp” Pierre Boulle, “Odysei kosmicznej 2001” Arthura C. Clarke’a, czy “Szczelinie” Jozefa Kariki. Po najlepsze książki fantastyczne dla młodzieży chętnie sięgają także dorośli czytelnicy - należą do nich  “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, “Trylogia Grishy” Leigh Bardugo czy dzieła J. K Rowling, w tym “Fantastyczne zwierzęta”. Najlepsze książki fantasy, science fiction oraz sagi ulubionych bohaterów, których karty wypełniają magiczne przygody czekają na Was niecierpliwie na Woblink!

Jakie książki należą do kategorii horrory? Najlepsze książki horrory.

Do fantastyki literackiej zaliczane są także książki z gatunku horroru - trzymające w napięciu źródła silnych przeżyć i emocji. Niedające się wytłumaczyć na kanwie istniejących praw rządzących rzeczywistością zjawiska nadprzyrodzone są w dziełach literatury grozy wprowadzane, by wywołać strach i przerażenie. Najlepsze horrory opowiadają o nie tylko o duchach i potworach, ale niewyjaśnionych zjawiskach, brutalnych konsekwencjach wcześniejszych błędów bohaterów lub nieukojonej zemście. Do klasyki literatury grozy zaliczamy między innymi dzieła H. P. Lovecrafta  - szczególnie cenione są jego opowiadania tworzące mitologię o Cthulhu, które zapoczątkowało dzieło “Zew Cthulhu”. Na Woblink jako ebooki znajdziecie także “W górach szaleństwa”, “Kolor nie z tej planety” czy “W poszukiwaniu nieznanego Kadath”. Klasyczne pozycje to także “Frankenstein” Mary Shelley, “Drakula” Brama Stokera, “Upiór w operze” Gastona Leroux, czy “Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona. Wielcy reprezentanci literatury grozy to również z pewnością Stephen King, Graham Masterton, czy Polacy - Stefan Darda i Stefan Grabiński. Powieści Stephena Kinga, określanego niekiedy “królem horroru”, weszły już do klasyki literatury. Tytuły takie jak “To”, “Lśnienie”, “Miasteczko Salem” czy “Carrie” jest w stanie bez zastanowienia wymienić każdy fan literatury grozy. Z kolei pierwsza powieść grozy Mastertona, “Manitou”, niemal natychmiast stała się bestsellerem i zapoczątkowała całą serię kontynuacji. Brytyjczyk jest autorem ponad sześćdziesięciu horrorów, w tym “Zwierciadła piekieł”. Stefan Darda jest twórcą poczytnej serii “Dom na wyrębach”, której pierwsza część - a równocześnie jego debiut literacki - była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Darda znany jest także z cyklu “Czarny Wygon” czy samodzielnej powieści “Zabij mnie, tato”. Stefana Grabińskiego świetnie zna każdy polski fan literatury grozy - ten polski pisarz z okresu międzywojennego nazywany jest czasem “polskim Poe” lub “polskim Lovecraftem”. Cenione jest zwłaszcza jego “Muzeum dusz czyśćcowych”, zbiór opowiadań, a także “Demon ruchu” czy “Namiętność”.

Najciekawsze książki fantasy i horrory, a także science fiction czekają na Was na Woblink! Najlepsze książki grozy, trzymające w napięciu historie, magiczne przygody rozgrywające się w świecie fantasy - wszystkie znajdziecie tutaj jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.