Majówkowy Maraton Czytelniczy

Klementyna Suchanow Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Klementyna Suchanow Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Klementyna Suchanow jest polską redaktorką, pisarką, tłumaczką i aktywistką polityczną związaną z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet. Jest twórczynią popularnej biografii Witolda Gombrowicza “Ja, Geniusz”, nad którego życiem i twórczością prowadziła badania. Za to dwutomowe dzieło nominowana była do Nagrody Nike. Suchanow zajmuje się także historią oraz literaturą Ameryki Łacińskiej. Urodzona w Kamiennej Górze, ukończyła filologię polską i hiszpańską na Uniwersytecie Wrocławskim. Suchanow uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych, specjalność kulturoznawstwo. Przez pewien czas pracowała jako redaktorka Działu Literatury w Wydawnictwie Znak. Od 2016 roku Klementyna Suchanow jest jedną z głównych członkiń tworzących Ogólnopolski Strajk Kobiet - protestuje przeciwko ograniczaniu prawa kobiet do aborcji, walczy o niezależność sądownictwa oraz wolność zgromadzeń.

“Ja, Geniusz” - Suchanow o Gombrowiczu

Dziełem, które przyniosło Klementynie Suchanow popularność w świecie literackim jest dwutomowa biografia Witolda Gombrowicza zatytułowana “Ja, Geniusz” i wydana nakładem Wydawnictwa Czarne. Zarysowuje w niej nie tylko pewne fakty z życia polskiego twórcy, ale także konteksty, w jakich przyszło mu funkcjonować. Tom pierwszy skupia się na młodości Gombrowicza - zawiłościach ziemiańskiego życia rodzinnego, historii Gombrowiczów i Kotkowskich, a także osobie samego “małego Itka”, który nie mógł odnaleźć się w tym wielkopańskim świecie. Dzięki publikacji “Pamiętnika z okresu dojrzewania” pisarz wkracza do warszawskiego środowiska literackiego, gdzie poznaje Schulza czy Witkacego, fascynuje i odpycha, nieustannie walcząc z samym sobą. Sukces wydanego w 1938 roku “Ferdydurke” tłumi wybuch wojny, przed którym to wydarzeniem Gombrowicz wyjechał do Argentyny. Jego śladami podążyła także Klementyna Suchanow, zbierając przede wszystkim w Buenos Aires kolejne ślady o życiu polskiego pisarza. Drugi tom “Ja, Geniusz” to powojenne losy Gombrowicza i jego życia przy ulicy Venezuela 615. Przez pewien czas wiedzie mu się kiepsko, kiedy jednak udaje się mu nawiązać współpracę z paryską “Kulturą”, opublikowane zostają “Ślub”, “Trans-Atlantyk” i kolejne części “Dziennika”. O Gombrowiczu znów robi się głośno, jeszcze chwilę jednak nie będzie wracał do Europy. W końcu czas nieubłaganie mija i twórca staje się starszym panem z Vence, gdzie wiedzie życie u boku młodej Rity Labrosse, z którą w końcu bierze ślub. Nękany przez astmę i choroby serca, umiera w 1969 roku, nie doczekawszy wypatrywanej przez niego Nagrody Nobla. “Ja, Geniusz” to przede wszystkim monumentalna i szczegółowa biografia jednego z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku - ale także opis fermentu kulturalnego Europy tego czasu na tle niełatwych wydarzeń historycznych.

Książki Klementyny Suchanow w księgarni internetowej Woblink

Obok obydwu tomów biografii Witolda Gombrowicza “Ja, Geniusz” na Woblink znajdziecie także inne dzieła autorstwa Klementyny Suchanow. Wśród nich czekają takie tytuły jak “To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze” czy “Argentyńskie przygody Gombrowicza”. Te i inne biografie oraz pozycje poruszające aktualne problemy społeczne dostępne są na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).