Kornel Makuszyński Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kornel Makuszyński Sport i Rekreacja - książki, ebooki i audiobooki

Kornel Makuszyński urodził się w 1884 roku. To polski pisarz, poeta, publicysta, felietonista, krytyk teatralny, autor wielu kultowych książek dla dzieci i młodzieży. Kornel Makuszyński jest autorem takich książek jak „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy” czy „Przygody Koziołka Matołka”.

Życiorys Kornela Makuszyńskiego

Makuszyński urodził się w Stryju pod zaborem austriackim. Pochodził z wielodzietnej rodziny, Kornel miał aż siedem sióstr. Był jedynym synem Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego. Edward zmarł, gdy Kornel miał zaledwie 10 lat. Chłopak musiał przedwcześnie dorosnąć, w bardzo młodym wieku zaczął dorabiać jako korepetytor. Kończył szkoły w Przemyślu i Lwowie. Wcześnie też zaczął pisać. W wieku 14 lat napisał pierwsze wiersze. Debiutował na łamach lwowskiego dziennika „Słowo Polskie” w wieku 16 lat.

Kornel Makuszyński studiował polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W tym czasie odbył liczne podróże. Był między innymi we Włoszech, Niemczech i Francji, gdzie jeździł z Leopoldem Staffem, Janem Kasprowiczem i Władysławem Orkanem.

Po wybuchu I wojny światowej jako wróg Rosji – obywatel austriacki – został aresztowany i internowany w głąb Rosji. Makuszyński został zwolniony z internowania w 1915 roku. Następnie osiedlił się w Kijowie. Tam został prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich.

Po wojnie pisarz przeniósł się ze swoją żoną do Warszawy. Wówczas rozpędu nabrała jego kariera literacka. Po wybuchu II wojny światowej, w trakcie oblężenia Warszawy, niemiecka bomba spadła na budynek, w którym mieszkał Makuszyński. Zniszczeniu uległy wszystkie jego rękopisy oraz zbiory. Pisarz stracił między innymi rękopis „Drugich wakacji szatana”, które miały ukazać się w grudniu 1939 roku. Większość wojny Makuszyński spędził w okupowanej Warszawie. W sierpniu 1944 roku współpracował z prasą powstańczą.

Po zakończeniu wojny władze zakazały publikacji jego książek. Pisarz przeniósł się na stałe do Zakopanego, gdzie żył w zapomnieniu. W czasie dwudziestolecia międzywojennego był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci życia kulturalnego, po wojnie zderzył się z brutalną rzeczywistością pisarza wyklętego. Cenzurowanie i ograniczanie Makuszyńskiemu publikacji władza tłumaczyła złym wpływem jego dzieł na młodzież. Pisarz zmarł w 1953 roku.

Pierwsza książka Makuszyńskiego ukazała się w 1908 roku. Był to zbiór wierszy „Połów gwiazd”. Łącznie Makuszyński napisał kilkadziesiąt książek. Większość z nich ukazała się w na początku dwudziestego wieku i w trakcie dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki swoim publikacjom i działalności w środowisku literackim Makuszyński był jedną z najważniejszych postaci przedwojennej polskiej kultury.

Koziołek Matołek

Koziołek Matołek to jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literackich dla dzieci w Polsce. Po raz pierwszy Koziołek Matołek pojawił się w 1932 roku w historyjce obrazkowej. Za tekst, pomysł i fabułę odpowiedzialny był Kornel Makuszyński, natomiast obrazki narysował Marian Walentynowicz. Koziołek Matołek był jednym z pierwszych polskich komiksów. Dziś jest uznawany za klasykę powieści graficznej dla dzieci.

O przygodach Koziołka Matołka powstały cztery książki – „120 przygód Koziołka Matołka” (1933), „Druga księga przygód Koziołka Matołka” (1933), „Trzecia księga przygód Koziołka Matołka” (1933), „Czwarta księga przygód Koziołka Matołka” (1934). Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w Studiu Miniatur Filmowych powstał animowany serial pt. „Dziwne przygody Koziołka Matołka”.

Szatan z siódmej klasy

Najbardziej znana powieść Kornela Makuszyńskiego – „Szatan z siódmej klasy” – ukazała się w 1937 roku. To książka dla młodzieży, której głównym bohaterem jest mądry i racjonalnie myślący Adam Cisowski. Chłopak na dodatek ma zacięcie detektywistyczne. Akcja książki rozgrywa się w Warszawie i fikcyjnej wsi Bejgoła, stworzonej na potrzeby powieści. Oś czasowa została podzielona na dwie części – współczesną autorowi oraz retrospektywną. Głównym tematem fabuły jest tajemnica z czasów wojen napoleońskich. Zagadkę za wszelką cenę chce rozwiązać ambitny Adam Cisowski. Z „Rękopisu Księdza Koszyczka” Adaś poznaje losy wojny francusko-rosyjskiej oraz czasów, gdy w Bejgole mieszkał Francuz z armii Napoleona. Główny wątek skupia się wokół zagadki z przeszłości oraz kłopotów szkolnych Adasia.

Na podstawie książki powstało kilka filmowych i teatralnych adaptacji. „Szatan z siódmej klasy” znajduje się na liście lektur szkolnych w szkołach podstawowych. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie audiobooka powieści w znakomitej interpretacji Wojciecha Malajkata.

Pozostałe dzieła Makuszyńskiego

Oprócz „Koziołka Matołka” i „Szatana z siódmej klasy” Makuszyński ma na swoim koncie wiele innych głośnych i do dziś czytanych powieści. Wśród nich warto wyróżnić „O dwóch takich, co ukradli księżyc” (1928), „Panna z mokrą głową” (1932), „Awantura o Basię” (1937), „Szaleństwa panny Ewy” (1957, ale napisana w latach 40. XX wieku).

Książka o Kornelu Makuszyńskim

W maju 2017 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się głośna biografia Kornela Makuszyńskiego autorstwa Mariusza Urbanka. W książce „Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce” Urbanek pisze o wzlotach i upadkach, sukcesach i dramatach, a przede wszystkim o mrocznych stronach autora „Szatana z siódmej klasy”. To bardzo szczera, smutna i momentami zaskakująca opowieść o człowieku, na którego książkach wychowało się kilka pokoleń czytelników.

Książki Kornela Makuszyńskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Kornela Makuszyńskiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Sport i Rekreacja

Literatura oscylująca wokół tematu sportu oraz rekreacji porusza zagadnienia wielu form ludzkiej aktywności, wpływającej na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Większość książek znajdujących się w tej kategorii to biografie najsłynniejszych sportowców oraz ludzi, którzy zmienili oblicze sportu. Z uwagi na dużą popularność piłki nożnej w Polsce znaczna część biografii jest poświęcona piłkarzom, takim jak Robert Lewandowski, Gareth Bale, Christiano Ronaldo czy David Villa. Obecne są tu również pozycje opowiadające historię niemieckiego futbolu czy też „Futbonomia” Simona Kupera i Stefana Szymańskiego pozwalająca spojrzeć na piłkę nożną z zupełnie innej perspektywy. Oprócz życiorysów piłkarzy w kategorii „Sport” znajdują się również biografie takich czempionów jak legenda snookera Steve Davis, najsłynniejszy koszykarz Michael Jordan oraz jeden z najdroższych pięściarzy na świecie Floyd Mayweather. Nie zabrakło tu również wielu znakomitych pozycji z literatury szachowej, w tym cenionych podręczników przeznaczonych do treningu tej skomplikowanej oraz wymagającej gry. Oprócz biografii sportowców czy podręczników przybliżających technikę danego sportu w obrębie tej kategorii mieszczą się również książki na temat diety podczas treningu („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Można tu znaleźć również wiele sportowych ciekawostek, na przykład książkę „Sportowa Warszawa przed I wojną światową” Łukasza Jabłońskiego, która przybliża sportowe życie dawnej stolicy, przedstawiając najpopularniejszych ówcześnie sportowców i najczęściej uprawiane dyscypliny.