TargiKsiążkiMaj2025

Krzysztof Baranowski - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Sprawy milicyjne, Audiobook | Anna Kłodzińska

    Zero fikcji. Zbiór 34, opartych na faktach, reportaży milicyjnych. Dotyczą one spraw o bardzo różnym ciężarze gatunkowym: od historii lekkiego kalibru, aż do tych najpoważniejszych – morderstw. Były one publikowane na łamach „Życia Warszawy” w latach 1976-1978. Ich pierwsze, książkowe wydanie opublikowało w 2018 roku wydawnictwo Wielki Sen. GRZEGORZ CIELECKI (KlubMOrd.com):Autorka miała liczne kontakty z oficerami dochodzeniowymi z komend milicji w całej Polsce. Świadczy o ty...

Krzysztof Baranowski - książki, ebooki i audiobooki

Krzysztof Baranowski to polski żeglarz, kapitan jachtowy, a także dziennikarz, nauczyciel i autor książek. Jest pierwszym Polakiem, których dwukrotnie samotnie opłynął kulę ziemską. Baranowski jest popularyzatorem nauki, wielokrotnie występował chociażby w programach dla dzieci i młodzieży („Teleranek”, „Ekran z bratkiem”, „Latający Holender”), gdzie propagował żeglarstwo. Jest także pomysłodawcą oraz założycielem Szkoły pod Żaglami. Baranowski był tam kapitanem: w latach 1983-1983 na żaglowcu STS „Pogoria”, a w 1992 roku na żaglowcu STS „Fryderyk Chopin”. Tą drugą łódź zbudowała jego fundacja, Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami. Wystąpił w ponad 50 filmach dokumentalnych, jest także autorem wielu książek z zakresu żeglarstwa oraz opowiadających o jego własnych wyprawach.

Pierwszy rejs dookoła świata Krzysztofa Baranowskiego

Krzysztof Baranowski urodził się 26 czerwca 1938 roku we Lwowie. To absolwent Politechniki Wrocławskiej – jest inżynierem elektronikiem – oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 60. był redaktorem w czasopiśmie „Trybuna Ludu”, zajmował się tam popularyzacją nauki.

W latach 1965-1966 Krzysztof Baranowski był członkiem wyprawy naukowo-żeglarskiej jachtu „Śmiały”, który pod dowództwem kapitana Bolesława Kowalskiego pływał wokół Ameryki Południowej. 17 czerwca 1972 roku żeglarz zajął 12. miejsce podczas transatlantyckich regat samotnych żeglarzy OSTAR. Trasa biegła z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w Stanach Zjednoczonych. Baranowski podróżował na jachcie Polonez, a po regatach ruszył w dalszą samotną drogę dookoła świata drogą Horn. Pierwszy Polak, który opłynął tą trasą Ziemię, Władysław Wagner, nie płynął samotnie. Z kolei Leonid Teliga podróżował sam, ale inną, łatwiejszą trasą (przez Kanał Panamski). Krzysztof Baranowski w ciągu 272 dni pokonał 35 424 mile morskie i przepłynął trasę Newport – Kapsztad – Hobart (w Tasmanii) – Stanley (na Falklandach) – Plymouth, opływając przy tym między innymi przylądki Dobrej Nadziei, Leeuwim oraz Horn. Jego rejs zakończył się 24 czerwca 1973 roku.

Druga wyprawa dookoła świata

Krzysztof Baranowski pozostaje jedynym jak dotychczas Polakiem, który odbył rejs dookoła świata dwukrotnie – z każdym razem samotnie. Druga trasa była podobna do pierwszej, lecz w odwrotnym kierunku. Na jachcie Lady B. Baranowski podróżował od 2 października 1999 roku do 30 sierpnia 2000 roku, kończąc swój rejs w portugalskim porcie Villamoura. W tym czasie przepłynął 24 tysiące mil morskich, zawijając do 20 portów. Na trasie Baranowskiego znalazły się między innymi Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Seszele, Morze Czerwone oraz Morze Śródziemne.

Odznaczenia i nagrody Krzysztofa Baranowskiego

Za swoje osiągnięcia Krzysztof Baranowski został wyróżniony wieloma odznaczeniami i nagrodami. Wśród nich ważne miejsce zajmują Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” czy Złota Odznaka Honorowa „Zasłużony Pracownik Morza”. Baranowski jest także dwukrotnym laureatem Nagrody im. Leona Teligi za wybitne zasługi w popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Otrzymał ją w 1980 roku za cykl programów telewizyjnych oraz za książkę „Dom pod żaglami”, a w 1984 roku za książkę „Praktyka oceaniczna”.

„Spowiedź kapitana” Krzysztofa Baranowskiego

W 2018 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się biograficzna książka Krzysztofa Baranowskiego zatytułowana „Spowiedź kapitana”. W pierwszej takiej rozmowie legendarny żeglarz opowiada Beacie Biały o swoim życiu, zarówno na morzu, jak i na lądzie. To historia o dwóch samotnych wyprawach wokół globu, dziesiątkach mniejszych rejsów, a także o tym, jak Baranowski tworzył statki i stał się bohaterem masowej wyobraźni. Równocześnie to opowieść o namiętnym miłośniku kobiet, człowieku, który konsekwentnie podążał za marzeniami i stał się idolem wielu Polek i Polaków. Baranowski podsumowuje swoje życie, decydując się w tej rozmowie-rzece na próbę jego bilansu. Pokazuje, jak wiele osiągnął, ale też jak wiele jego przygody kosztowały jego samego oraz jego rodzinę. „Spowiedź kapitana” znajdziecie na Woblink w wygodnej formie ebooka oraz książki papierowej.

Inne książki Krzysztofa Baranowskiego w księgarni internetowej Woblink

Krzysztof Baranowski jest autorem wielu pozycji, w których opowiada o swoich wyprawach oraz przygodach na morzu. Wydane nakładem Fundacji Szkoły pod Żaglami książki są niezbędnymi pozycjami w biblioteczce każdego polskiego miłośnika żeglarstwa. Wśród nich znajdziemy takie tytuły jak: „Jachting morski”, „Droga na Horn”, „Samotny żeglarz”, „Dom pod żaglami”, „Kapitan kuk”, „Bujanie w morskiej pianie” czy „Zapiski najemnego żeglarza”. Te i inne książki podróżnicze z łatwością znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.