Krzysztof Baranowski

Krzysztof Baranowski to polski żeglarz, kapitan jachtowy, a także dziennikarz, nauczyciel i autor książek. Jest pierwszym Polakiem, których dwukrotnie samotnie opłynął kulę ziemską. Baranowski jest popularyzatorem nauki, wielokrotnie występował chociażby w programach dla dzieci i młodzieży („Teleranek”, „Ekran z bratkiem”, „Latający Holender”), gdzie propagował żeglarstwo. Jest także pomysłodawcą oraz założycielem Szkoły pod Żaglami. Baranowski był tam kapitanem: w latach 1983-1983 na żaglowcu STS „Pogoria”, a w 1992 roku na żaglowcu STS „Fryderyk Chopin”. Tą drugą łódź zbudowała jego fundacja, Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami. Wystąpił w ponad 50 filmach dokumentalnych, jest także autorem wielu książek z zakresu żeglarstwa oraz opowiadających o jego własnych wyprawach.

Pierwszy rejs dookoła świata Krzysztofa Baranowskiego

Krzysztof Baranowski urodził się 26 czerwca 1938 roku we Lwowie. To absolwent Politechniki Wrocławskiej – jest inżynierem elektronikiem – oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 60. był redaktorem w czasopiśmie „Trybuna Ludu”, zajmował się tam popularyzacją nauki.

W latach 1965-1966 Krzysztof Baranowski był członkiem wyprawy naukowo-żeglarskiej jachtu „Śmiały”, który pod dowództwem kapitana Bolesława Kowalskiego pływał wokół Ameryki Południowej. 17 czerwca 1972 roku żeglarz zajął 12. miejsce podczas transatlantyckich regat samotnych żeglarzy OSTAR. Trasa biegła z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport w Stanach Zjednoczonych. Baranowski podróżował na jachcie Polonez, a po regatach ruszył w dalszą samotną drogę dookoła świata drogą Horn. Pierwszy Polak, który opłynął tą trasą Ziemię, Władysław Wagner, nie płynął samotnie. Z kolei Leonid Teliga podróżował sam, ale inną, łatwiejszą trasą (przez Kanał Panamski). Krzysztof Baranowski w ciągu 272 dni pokonał 35 424 mile morskie i przepłynął trasę Newport – Kapsztad – Hobart (w Tasmanii) – Stanley (na Falklandach) – Plymouth, opływając przy tym między innymi przylądki Dobrej Nadziei, Leeuwim oraz Horn. Jego rejs zakończył się 24 czerwca 1973 roku.

Druga wyprawa dookoła świata

Krzysztof Baranowski pozostaje jedynym jak dotychczas Polakiem, który odbył rejs dookoła świata dwukrotnie – z każdym razem samotnie. Druga trasa była podobna do pierwszej, lecz w odwrotnym kierunku. Na jachcie Lady B. Baranowski podróżował od 2 października 1999 roku do 30 sierpnia 2000 roku, kończąc swój rejs w portugalskim porcie Villamoura. W tym czasie przepłynął 24 tysiące mil morskich, zawijając do 20 portów. Na trasie Baranowskiego znalazły się między innymi Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Seszele, Morze Czerwone oraz Morze Śródziemne.

Odznaczenia i nagrody Krzysztofa Baranowskiego

Za swoje osiągnięcia Krzysztof Baranowski został wyróżniony wieloma odznaczeniami i nagrodami. Wśród nich ważne miejsce zajmują Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” czy Złota Odznaka Honorowa „Zasłużony Pracownik Morza”. Baranowski jest także dwukrotnym laureatem Nagrody im. Leona Teligi za wybitne zasługi w popularyzacji żeglarstwa w Polsce. Otrzymał ją w 1980 roku za cykl programów telewizyjnych oraz za książkę „Dom pod żaglami”, a w 1984 roku za książkę „Praktyka oceaniczna”.

„Spowiedź kapitana” Krzysztofa Baranowskiego

W 2018 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się biograficzna książka Krzysztofa Baranowskiego zatytułowana „Spowiedź kapitana”. W pierwszej takiej rozmowie legendarny żeglarz opowiada Beacie Biały o swoim życiu, zarówno na morzu, jak i na lądzie. To historia o dwóch samotnych wyprawach wokół globu, dziesiątkach mniejszych rejsów, a także o tym, jak Baranowski tworzył statki i stał się bohaterem masowej wyobraźni. Równocześnie to opowieść o namiętnym miłośniku kobiet, człowieku, który konsekwentnie podążał za marzeniami i stał się idolem wielu Polek i Polaków. Baranowski podsumowuje swoje życie, decydując się w tej rozmowie-rzece na próbę jego bilansu. Pokazuje, jak wiele osiągnął, ale też jak wiele jego przygody kosztowały jego samego oraz jego rodzinę. „Spowiedź kapitana” znajdziecie na Woblink w wygodnej formie ebooka oraz książki papierowej.

Inne książki Krzysztofa Baranowskiego w księgarni internetowej Woblink

Krzysztof Baranowski jest autorem wielu pozycji, w których opowiada o swoich wyprawach oraz przygodach na morzu. Wydane nakładem Fundacji Szkoły pod Żaglami książki są niezbędnymi pozycjami w biblioteczce każdego polskiego miłośnika żeglarstwa. Wśród nich znajdziemy takie tytuły jak: „Jachting morski”, „Droga na Horn”, „Samotny żeglarz”, „Dom pod żaglami”, „Kapitan kuk”, „Bujanie w morskiej pianie” czy „Zapiski najemnego żeglarza”. Te i inne książki podróżnicze z łatwością znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  okładka Spowiedź kapitana, Ebook | Krzysztof Baranowski
  okładka Spowiedź kapitana, Ebook | Krzysztof Baranowski

  Krzysztof Baranowski (1938), żeglarz, dziennikarz, legendarny kapitan, po raz pierwszy opowiada o całym swoim życiu. Jeden z pierwszej dziesiątki najsłynniejszych Polaków. Żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz. Legenda i ucieleśnienie męskości. Idol młodzieży. Miłośnik kobiet. Jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Zbudował trzy statki. Przeżył setki niebezpiecznych przygód. Jak kochał, to namiętnie. Krzysztof Baranowski w „rozmowie rzece” z Beatą Biał...

  Nowość
  okładka Trzy śmierci i inne opowiadania, Audiobook | Lew Tołstoj
  Nowość
  okładka Trzy śmierci i inne opowiadania, Audiobook | Lew Tołstoj

  Zbiór zawiera opowiadań słynnego rosyjskiego pisarza. Lew Tołstoj jest jednym z najbardziej znanych pisarzy, reformatorów i moralistów w historii rosyjskiej kultury. Jego poglądy religijne ukształtowały się już w czasie pisania, podobnie jak jego poglądy na temat relacji między mężczyznami i kobietami. Nie można przecenić wpływu Tołstoja na literaturę rosyjską i obcą. Opublikowano wiele monografii i badań naukowych na temat Tołstoja. „Diabeł” to historia z życia Tołstoja. Pow...

  Nowość
  okładka Poranek ziemianina, Audiobook | Lew Tołstoj
  Nowość
  okładka Poranek ziemianina, Audiobook | Lew Tołstoj

  Po krótkich studiach na miejskim uniwersytecie 19-letni książę Nekhlyudov zamierza zamieszkać na wsi, aby ułatwić życie swoim poddanym. To, co pierwotnie było pomyślane jako dobry uczynek, spotkało się z wrogością i dużą dozą niezrozumienia. Jego wspaniały plan został wypróbowany. Pomimo uczciwości i bezinteresowności swoich działań, ludzie nie są moralnie gotowi na kolosalne zmiany. Daremność jego prób najtrafniej wyjaśnił Turgieniew: „...dopóki istnieje pańszczyzna, nie ma ...

  okładka Elżbieta odchodzi, Audiobook | Edigey Jerzy
  okładka Elżbieta odchodzi, Audiobook | Edigey Jerzy

  Inżynier Wojciechowski wraca z pracy i nie zastaje w domu żony. Natychmiast zgłasza zaginięcie na Milicję, żaląc się, że musiał sam ugotować sobie obiad. Mundurowi nie traktują go poważnie, więc mężczyzna uruchamia prywatne kontakty - dzwoni do swojego przyjaciela, pułkownika Milicji, który wykazuje duże zainteresowania sprawą. Wojskowy podejrzewa, że zaginiona żona może być szpiegiem obcego mocarstwa, w końcu jej mąż jest wysokiej klasy specjalistą od laserów.

  okładka Loteria, Audiobook | Krzysztof Jóźwik
  okładka Loteria, Audiobook | Krzysztof Jóźwik

  Szybka akcja, nietypowa intryga, zaskakujący finał! Po wyjściu z więzienia Julia ledwo wiąże koniec z końcem, ale obiecuje sobie, że nigdy więcej nie złamie prawa i nie wróci do paki. Kiedy jednak pewni mężczyźni proponują jej oszałamiające kwoty za udział w skoku na loterię, przestaje się wahać i angażuje się w niebezpieczną rozgrywkę. „Loteria" to po „Zamachowcach" kolejna część serii powieści sensacyjnych Krzysztofa Jóźwika o cyberprzestępczości.

  okładka Sonata Kreutzerowska, Audiobook | Lew Tołstoj
  okładka Sonata Kreutzerowska, Audiobook | Lew Tołstoj

  Kiedy podróżuje się pociągiem, można usłyszeć niejedną historię. Ta wydarzyła się naprawdę. Zakochanie. Ślub. Oszustwo. Gra uczuć. Miłość. Nienawiść. Zazdrość. Obłęd. Morderstwo. To kolejne etapy, które przechodzi bohater Tołstoja, Pozdnyszew. Na samym końcu pozostaje mu rozdrapywanie ran z przeszłości i spowiedź przed nieznajomym w rozpędzonym pociągu. Sonata Kreutzerowska w wykonaniu bohaterów Tołstoja staje się mroczną opowieścią o rodzącym się szaleństwie, małżeństwie i c...

  okładka Telemaniak, Audiobook | Jacek Dąbała
  okładka Telemaniak, Audiobook | Jacek Dąbała

  Takiej powieści jeszcze nie było! Demonstracja prawdziwie słowiańskiej duszy. Czy to płacz a może śmiech? Niepohamowana fantazja autora wprawia w osłupienie i dezorientację. Główny bohater kreowany na stereotypowego wiejskiego głupka zachwyca się światem, który widzi w telewizji. Zaczyna go nieudolnie naśladować, a smaczku dodaje fakt, że ma do czynienia z rzeczywistością sprzed 1989 roku. Aż chce się zawołać za Gogolem: „z samych siebie się śmiejecie"!

  okładka Ojciec Sergiusz, Audiobook | Lew Tołstoj
  okładka Ojciec Sergiusz, Audiobook | Lew Tołstoj

  Głównym tematem "Ojca Sergiusza" Lew Tołstoj uczynił problem, który jest jednym z najbardziej żywych i krzykliwych problemów również w naszej epoce. W roku 1965 Leszek Kołakowski ujął go w tytule swego niezapomnianego dzieła "Świadomość religijna i więź kościelna". Sprawa dotyczy bardzo poważnych przemian życia duchowego ludzi wierzących, którzy wpadli w konflikt z zasadami nadal pilnowanymi przez Kościół. I wówczas, i dzisiaj kasta kapłanów, jeśli przyjmiemy bezceremonialny ...

  okładka Śmierć Iwana Iljicza, Audiobook | Lew Tołstoj
  okładka Śmierć Iwana Iljicza, Audiobook | Lew Tołstoj

  Głównym bohaterem noweli jest sędzia Iwan Iljicz Gołowin. Akcja rozpoczyna się na jego pogrzebie, na którym spotykają się jego rodzina i koledzy z pracy. Dowiadujemy się, że zmarł po ciężkiej chorobie. W następnych rozdziałach autor opisuje dzieje jego życia, a w końcu historię jego choroby, która dopadła go nagle u szczytu kariery. Choroba połączona z cierpieniami fizycznymi i psychicznymi uzmysławia mu, że jego życie nie było takie jakie powinno być.

  okładka Małopolski, Audiobook | Dziechciarz Olgerd
  okładka Małopolski, Audiobook | Dziechciarz Olgerd

  Małopolski to młody mężczyzna, który przeżywa rozterki związane z pierwszą miłością. Choć od razu określa napotkaną przez siebie nieznajomą mianem ukochanej, nijak nie pomaga mu to w zdobyciu jej zainteresowania czy nawet uwagi. Lekka i pełna humoru narracja niejednokrotnie otwiera przed odbiorcą pokłady absurdu, z którym Małopolskiemu zdecydowanie po drodze.

  okładka Tupac Amaru II, Audiobook | Jarosław Molenda
  okładka Tupac Amaru II, Audiobook | Jarosław Molenda

  Ameryka w XVIII wieku - kraj wielkiego rozwoju gospodarczego i bestialskiego stosunku do ludności pierwotnej. Z powszechnej tendencji wyłamuje się Gabriela Condorcanqui - dobrze wykształcony właściciel wielkich plantacji koki i hodowli bydła. Interes Gabriela świetnie prosperuje, dając perspektywę dostatniej i spokojnej przyszłości. Ten jednak jest czuły na problemy społeczne i staje w obronie ciemiężonej ludności indiańskiej. Ogłasza się cesarzem Inków i staje na czele powst...

  okładka Krawędź: Niebo, Audiobook | Piotr Patykiewicz
  okładka Krawędź: Niebo, Audiobook | Piotr Patykiewicz

  Świat zawieszony pomiędzy Niebem a Otchłanią opromienia życiodajna Łaska. Przybiera ona postać słonecznego światła, które rozprasza mrok i błogosławi wszystko co żywe. Dogmat nie jest jednak prawdą, a jedynie jej imitacją. Najdek wraz z towarzyszami kontynuuje podróż, w której kres świata był zaledwie przystankiem. Dźwigając na barkach ciężar wiedzy zdolnej zniszczyć wszechrzecz, muszą spojrzeć zarówno w Otchłań, jak i w Niebo. Na trudne pytania nie ma prostych odpowiedzi, a...

  okładka Opowiadania petersburskie, Audiobook | Mikołaj Gogol
  okładka Opowiadania petersburskie, Audiobook | Mikołaj Gogol

  Opowiadana petersburskie należą do najbardziej znanych dzieł rosyjskiej literatury. Pisane były w latach 1835-36 w czasie pobytu Gogola w Sankt Petersburgu, gdzie wykładał historię na tamtejszym uniwersytecie. W czasie pobytu w wielkim mieście Gogol zetknął się z bezduszną administracją, co było powodem powstania kilku opowiadań, w których satyrycznie przedstawiał rosyjski system administracyjny, a jego nieprawidłowości oceniał w kategoriach moralnych. Tom zawiera opowiadania...

  okładka Dramat na polowaniu, Audiobook | Anton Czechow
  okładka Dramat na polowaniu, Audiobook | Anton Czechow

  Jest rok 1880, do redakcji wydawnictwa zgłasza się mężczyzna z propozycją wydania kryminału. Redaktor jest początkowo niechętny, ale zasiada do lektury i odkrywa intrygę, której nie spodziewałby się po niepozornym gościu. Śledczy Siergiej Kamyszew poznaje młodą dziewczynę, córkę leśniczego, w której natychmiast się zakochuje i stara się zdobyć jej wdzięki. Nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu, że dziewczyna prowadzi własną grę z innymi mężczyznami z okolicy. Niespodziewanie ...

  okładka Ziemia, planeta ludzi, Audiobook | Antoine de Saint-Exupéry
  okładka Ziemia, planeta ludzi, Audiobook | Antoine de Saint-Exupéry

  "Ziemia, planeta ludzi" jest powieścią francuskiego pisarza Antoineʼa de Saint-Exupéryʼego, autora Małego Księcia. Wydana po raz pierwszy w 1939 roku powieść należy do światowego kanonu literatury pięknej. Składa się z ośmiu opowieści (Linia, Koledzy, Samolot, Samolot i planeta, Oaza, Na pustyni, W sercu pustyni, Ludzie), w których autor powraca do swoich osobistych doświadczeń pilota w pionierskich czasach lotnictwa na najtrudniejszych szlakach nad Saharą, Amazonką czy Andam...

  okładka List od nieznajomej, Audiobook | Stefan Zweig
  okładka List od nieznajomej, Audiobook | Stefan Zweig

  „Do Cie­bie, który mnie ni­gdy nie zna­łeś” - tak brzmi nagłówek listu, który zrozpaczona po utracie dziecka, bliska swojej śmierci kobieta, wysłała do miłości swojego życia. Historia może się wydać banalna, jakich wiele. Ale nawet przez chwilę, nie wzbudza owego odczucia. To pełne namiętności wyznanie, opisujące, tęsknotę, pragnienie, żar namiętności, rozczarowanie. Oziębłość, niechęć, obojętność z jakimi się spotkała. Niezwykle intymny zapis odczuć i emocji. Napisany bez ża...

  okładka Nowela szachowa, Audiobook | Stefan Zweig
  okładka Nowela szachowa, Audiobook | Stefan Zweig

  NIEWIELU UMIAŁO ZGŁĘBIĆ TAJNIKI DUSZY LUDZKIEJ JAK STEFAN ZWEIG. Bohaterem utworu jest doktor B. prawnik austriacki, który po aneksji Austrii przez Hitlera jest prześladowany przez Gestapo i uwięziony w samotnej celi na długie miesiące. Przed załamaniem psychicznym ratuje go gra w szachy, której uczy się z przypadkowo zdobytego podręcznika (a właściwie zbioru partii). Gra sam ze sobą początkowo na zaimprowizowanej szachownicy ulepionymi z chleba bierkami, a potem „na ślepo”...

  okładka Nikotyna, alkohol, kokaina, peyotl, morfina, eter + appendix, Audiobook | Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)
  okładka Nikotyna, alkohol, kokaina, peyotl, morfina, eter + appendix, Audiobook | Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

  „Oświadczam oficjalnie, że piszę poważnie i chcę wreszcie coś bezpośrednio pożytecznego zdziałać…” - Stanisław Ignacy Witkiewicz W książce Witkiewicz rzedstawił swój – bardzo krytyczny – stosunek do narkotyków i innych używek oraz przeżycia związane z ich zażywaniem. Witkacy zabiera nas przede wszystkim w podróż po własnych, legendarnych (jakże bogatych!) doświadczeniach i eksperymentach związanych z zażywaniem najrozmaitszych tytułowych narkotyków. Nie interesuje się jedna...

  okładka Lotofagi, Audiobook | Stanley Grauman Weinbaum
  okładka Lotofagi, Audiobook | Stanley Grauman Weinbaum

  Klasyczne opowiadania fantasy autora słynnej „Odysei Marsjańskiej”. Zbiór obejmuje: "Drapieżna planeta" "Lotofagi" "Światy warunkowe” Stanley Grauman Weinbaum - amerykański pisarz science-fiction. Był absolwentem wydziału inżynierii chemicznej na University of Wisconsin-Madison. Pierwsze opowiadanie opublikował w lipcu 1934; napisał ich łącznie ponad 20. Zapowiadał się jako jeden z najbardziej obiecujących talentów pierwszej połowy XX w., zmarł jednak w rok po wydawniczym d...

  okładka Kraina Ślepców, Audiobook | H.G. Wells
  okładka Kraina Ślepców, Audiobook | H.G. Wells

  "Kraina ślepców" to opowiadanie autorstwa Herberta George'a Wellsa, uznanego za jednego z pionierów gatunku science fiction. Opowiadanie opisuje losy próbującego się wspiąć na niezdobytą górę, alpinista imieniem Nunez. Podczas wyprawy, bohater znalazł dolinę, odciętą od reszty świata, otoczoną ze wszystkich stron stromymi przepaściami. Był to legendarny "Kraj Ślepców". Dolina była rajem dla osadników uciekających przed tyranią hiszpańskich władców, dopóki trzęsienie ziemi ni...

  okładka Gość z zaświatów, Audiobook | H.G. Wells
  okładka Gość z zaświatów, Audiobook | H.G. Wells

  „Gość z zaświatów” to powieść autorstwa Herberta George’a Wellsa, uznanego za jednego z pionierów gatunku science fiction. “Słońce zaszło tego wieczora za krwawy obłok, a księżyc wcale nie był widzialny. W tym właśnie wielkim mroku, zabłysł meteor — bo jakież inne ciało rzucić mogło w przelocie ten świetlny snop promieni, — ale meteor ów nie odznaczał się blaskiem jednostajnym — owszem, ciągłość jego i kształt przerywały niby błyskawice łukowate. Zresztą, jak każde tej natur...

  okładka Chodźcie w światłości, dopóki jest światłość, Audiobook | Lew Tołstoj
  okładka Chodźcie w światłości, dopóki jest światłość, Audiobook | Lew Tołstoj

  „Chodźcie w światłości, dopóki jest światłość” to powieść Lwa Tołstoja, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej. Akcja powieści rozgrywa się w II wieku, za panowania rzymskiego imperatora Trojana, w środowisku pierwszych chrześcijan. Juwenaljusz, bogaty syryjski kupiec przez całe życie był poganinem, jednak prześladowania uczniów Jezusa budzą w nim pewne wątpliwości. Po śmierci trójki dzieci mężczyzna całą swoją miłość przelewa na jedy...

  okładka Twój Goliat czeka na Ciebie, Audiobook | Leszek Korzeniecki
  okładka Twój Goliat czeka na Ciebie, Audiobook | Leszek Korzeniecki

  Jezus wypowiedział wiele bardzo mocnych stwierdzeń na temat wiary. Jego wyraźnym oczekiwaniem w stosunku do uczniów, których powołał, było to, że ich wiara będzie powodować nadprzyrodzone rezultaty. Jego niektóre wypowiedzi dają nam również do zrozumienia, że to oczekiwanie jest ponadczasowe. Nie ograniczało się tylko do grona apostołów osobiście powołanych przez Jezusa w czasie Jego ziemskiej służby, ale dotyczy również Kościoła wszystkich czasów. Nakłada to na nas potrzebę ...

  okładka Diaboliada, Audiobook | Bułhakow Michaił
  okładka Diaboliada, Audiobook | Bułhakow Michaił

  Diaboliada to satyryczna powieść Michała Bułhakowa - mistrza w podchwytywaniu absurdalnych przejawów sowieckiej rzeczywistości, która niekiedy przeradza się w prawdziwy obłęd. Człowiek, który wpadnie w tryby rozpędzonej machiny biurokracji, ulegnie presji ludzkiej głupoty i własnego strachu, jak drobny referent Korotkow, bohater książki, musi załamać się psychicznie. Niewinna z pozoru karuzela zabawnych perypetii i nieporozumień kończy się tragicznie.