ks. Adam Boniecki Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

ks. Adam Boniecki Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Adam Boniecki (Adam Edward Fredro-Boniecki herbu Bończa) urodził się w 1934 roku. To polski prezbiter katolicki, dziennikarz, eseista, były generał zakonu marianów i redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”. Boniecki ma na swoim koncie kilkanaście książek poświęconych tematyce wiary, teologii oraz kultury. Za swoją działalność społeczną, artystyczną i duchową ksiądz Adam Boniecki wielokrotnie był wyróżniany prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę im. Dariusza Fikusa, Order Ecce Homo, medal „Plus ratio quam vis” Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2018 roku Adam Boniecki otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Ksiądz Adam Boniecki jest również działaczem społecznym. Ponadto Boniecki jest autorytetem nie tylko w dziedzinie wiary i teologii, jest również ważnym głosem życia społecznego i kulturalnego w Polsce.

Życiorys księdza Adama Bonieckiego

W 1945 roku Boniecki rozpoczął naukę w szkole z internatem prowadzonej przez Zgromadzenie Księży Marianów w zespole klasztornym kamedułów na warszawskich Bielanach. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana, a maturę zdał w Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego nr 27 w Warszawie. Zaraz po osiągnięciu pełnoletności Boniecki wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów.

Adam Boniecki studiował w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Ukończył tam studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 roku. Następnie rozpoczął studiowanie filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W pierwszej połowie lat 70. XX wieku studiował również w Paryskim Instytucie Katolickim.

W 1964 roku po raz pierwszy związał się z redakcją krakowskiego „Tygodnika Powszechnego”. Na osobiste życzenie Jana Pawła II Boniecki przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano”. Aż do roku 1991 roku był redaktorem naczelnym tego pisma. Po zakończeniu pracy w „L’Osservatore Romano” wrócił do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Po śmierci Jerzego Turowicza został redaktorem naczelnym pisma. Boniecki ma na swoim koncie również pracę w telewizji Religia.tv.

Z księdzem Bonieckim wiązała się kontrowersyjna decyzja prowincjała ks. Naumowicza, który nałożył na duchownego zakaz wystąpień publicznych. Decyzja zapadła na podstawie listu biskupa Wiesława Meringa. Wiązało się to z fotografią, jaką Boniecki zrobił sobie na lotnisku z Adamem „Nergalem” Darskim, wokalistą blackened death metalowego zespołu Behemoth. Boniecki został oskarżony o wspieranie wypowiedzi „szerzących zamęt w umysłach wiernych”. Mimo że zakaz wystąpień medialnych został zniesiony po sześciu latach, to kilka miesięcy później został przywrócony. Kuria wydała oświadczenie, z którego wynikało, że wypowiedzi Bonieckiego są sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Boniecki ma na swoim koncie kilkanaście książek. W 1974 roku ukazała się książka „Rozmowy niedokończone”. To zbiór reportaży, rozważań i szkiców, z których część stanowią teksty 0publikowane na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Trzy lata później ukazał się „Notes”, kolejny zbiór tekstów duchownego. Antologia została wzbogacona notatkami z podróży do Francji i Włoch oraz notatkami do kazań. Kolejną wartą wyróżnienia książką Bonieckiego jest „Vademecum generała, czyli czego nie robić i co robić kiedy władza wpadnie ci w ręce”.

W 2011 roku miała swoją premierę książka „Lepiej palić fajkę niż czarownice”. To książka, która ukazała się po poleceniu, by Boniecki „ograniczył swoje wystąpienia medialne”. Jest odpowiedzią na dyskusję o granicy wolności słowa w Kościele, która rozpętała się w Polsce po decyzji przełożonych Bonieckiego. Jak to zwykle u Bonieckiego, ksiądz z dużym dystansem i dużą dozą humoru opowiada o znajdowaniu się w nowej rzeczywistości.

W 2014 roku nakładem wydawnictwa Tygodnika Powszechnego ukazała się książka „Zakaz palenia”. Jej premiera przypadła na 80. urodziny Bonieckiego i 50-lecie pierwszej publikacji na łamach „Tygodnika Powszechnego”. „Zakaz palenia” jest swego rodzaju podsumowaniem działalności duchowej i intelektualnej księdza.

Rok później ukazała się wyjątkowa książka w dorobku Bonieckiego pt. „Abonent chwilowo nieosiągalny”. Autor w bardzo osobisty i intymny sposób opisuje ważne postaci, z którymi współpracował, przyjaźnił się i z którymi znajomość była dla Bonieckiego zaszczytem. Są tutaj wspomnienia o wielkich pisarzach, redaktorach, kapłanach, opozycjonistach. Boniecki pisze m.in. o Czesławie Miłoszu, Janie Pawle II, Jerzym Giedroyciu, Janie Nowaku-Jeziorańskim, Wisławie Szymborskiej, Jacku Kuroniu.

W dorobku Bonieckiego warto wyróżnić takie książki jak „Połączenia odebrane”, „Powroty z bezdroży”, „Z Ziemi Świętej”, Dookoła świata”, „Trzeba czasem zażartować”.

Jedną z najnowszych książek księdza Adama Bonieckiego jest „Strefa dobrego zasięgu”. To zbiór tekstów publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Są wśród nich opowieści o starości, o ekologii, o przyszłości polskiego Kościoła oraz codzienności.

Książki Adama Bonieckiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki księdza Adama Bonieckiego we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook).

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.