Majówkowy Maraton Czytelniczy

ks. Adam Boniecki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Boniecki. Rozmowy o życiu, Książka | ks. Adam Boniecki, Anna Goc

    Jaka jest historia ks. Adama Bonieckiego? Co ukształtowało księdza, którego słowa są dziś ważne dla tak wielu ludzi? Dlaczego nie przywiązuje wagi do rzeczy i miejsc? Kim są jego mistrzowie? Czego żałuje, co zrobiłby inaczej? Co mu się nie podoba w polskim Kościele? Niezwykły ksiądz w inspirującej rozmowie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Anną Goc odsłania swoje życie i opowiada o doświadczeniach, które go uformowały. Wraca pamięcią do czasów okupacji, powojennej bi...

    Promocja
    okładka Sprawdzian z miłości. Jak kochać w czasach nienawiści, Książka | ks. Adam Boniecki

    Głos rozsądku w wariackich czasach To książka o relacjach, Kościele i nas samych. Ksiądz Adam Boniecki od lat wnikliwie i z otwartą głową obserwuje otaczającą nas rzeczywistość. Uważnie przygląda się polskiemu społeczeństwu i problemom, z jakimi się mierzymy. Jego komentarze są niezwykle wyważone, potrzebne, mądre. Dlaczego przyjaźń jest dla nas niezbędna? Co zmieniła w nas wojna tuż za granicą? Kim są ludzie nowej epoki i czego możemy się od nich nauczyć? Jak zaakceptować ...

    Promocja
    okładka Powroty z bezdroży, Ebook | ks. Adam Boniecki

    Wciąż wybieramy jakieś własne drogi i nie byłoby to nawet złe, gdyby nie prowadziły one na bezdroża. Dopiero widząc, gdzieśmy zabrnęli, zaczynaliśmy pytać o kierunek. Historia naszej wiary to historia odejść z drogi i powrotów.Grupa przyjaciół. Zbierają się co piątek, aby rozmawiać o tekstach Pisma Świętego. Jest wśród nich ksiądz Adam Boniecki. Piątkowe spotkania są dla niego inspiracją do niedzielnych kazań.Może dlatego jego słowa poruszają tak wielu z nas? Nie tylko wnikli...

ks. Adam Boniecki - książki, ebooki i audiobooki

Adam Boniecki (Adam Edward Fredro-Boniecki herbu Bończa) urodził się w 1934 roku. To polski prezbiter katolicki, dziennikarz, eseista, były generał zakonu marianów i redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”. Boniecki ma na swoim koncie kilkanaście książek poświęconych tematyce wiary, teologii oraz kultury. Za swoją działalność społeczną, artystyczną i duchową ksiądz Adam Boniecki wielokrotnie był wyróżniany prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodę im. Dariusza Fikusa, Order Ecce Homo, medal „Plus ratio quam vis” Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2018 roku Adam Boniecki otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Ksiądz Adam Boniecki jest również działaczem społecznym. Ponadto Boniecki jest autorytetem nie tylko w dziedzinie wiary i teologii, jest również ważnym głosem życia społecznego i kulturalnego w Polsce.

Życiorys księdza Adama Bonieckiego

W 1945 roku Boniecki rozpoczął naukę w szkole z internatem prowadzonej przez Zgromadzenie Księży Marianów w zespole klasztornym kamedułów na warszawskich Bielanach. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana, a maturę zdał w Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Licealnego nr 27 w Warszawie. Zaraz po osiągnięciu pełnoletności Boniecki wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów.

Adam Boniecki studiował w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Ukończył tam studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 roku. Następnie rozpoczął studiowanie filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W pierwszej połowie lat 70. XX wieku studiował również w Paryskim Instytucie Katolickim.

W 1964 roku po raz pierwszy związał się z redakcją krakowskiego „Tygodnika Powszechnego”. Na osobiste życzenie Jana Pawła II Boniecki przygotowywał polskie wydanie dziennika „L’Osservatore Romano”. Aż do roku 1991 roku był redaktorem naczelnym tego pisma. Po zakończeniu pracy w „L’Osservatore Romano” wrócił do redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Po śmierci Jerzego Turowicza został redaktorem naczelnym pisma. Boniecki ma na swoim koncie również pracę w telewizji Religia.tv.

Z księdzem Bonieckim wiązała się kontrowersyjna decyzja prowincjała ks. Naumowicza, który nałożył na duchownego zakaz wystąpień publicznych. Decyzja zapadła na podstawie listu biskupa Wiesława Meringa. Wiązało się to z fotografią, jaką Boniecki zrobił sobie na lotnisku z Adamem „Nergalem” Darskim, wokalistą blackened death metalowego zespołu Behemoth. Boniecki został oskarżony o wspieranie wypowiedzi „szerzących zamęt w umysłach wiernych”. Mimo że zakaz wystąpień medialnych został zniesiony po sześciu latach, to kilka miesięcy później został przywrócony. Kuria wydała oświadczenie, z którego wynikało, że wypowiedzi Bonieckiego są sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Boniecki ma na swoim koncie kilkanaście książek. W 1974 roku ukazała się książka „Rozmowy niedokończone”. To zbiór reportaży, rozważań i szkiców, z których część stanowią teksty 0publikowane na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Trzy lata później ukazał się „Notes”, kolejny zbiór tekstów duchownego. Antologia została wzbogacona notatkami z podróży do Francji i Włoch oraz notatkami do kazań. Kolejną wartą wyróżnienia książką Bonieckiego jest „Vademecum generała, czyli czego nie robić i co robić kiedy władza wpadnie ci w ręce”.

W 2011 roku miała swoją premierę książka „Lepiej palić fajkę niż czarownice”. To książka, która ukazała się po poleceniu, by Boniecki „ograniczył swoje wystąpienia medialne”. Jest odpowiedzią na dyskusję o granicy wolności słowa w Kościele, która rozpętała się w Polsce po decyzji przełożonych Bonieckiego. Jak to zwykle u Bonieckiego, ksiądz z dużym dystansem i dużą dozą humoru opowiada o znajdowaniu się w nowej rzeczywistości.

W 2014 roku nakładem wydawnictwa Tygodnika Powszechnego ukazała się książka „Zakaz palenia”. Jej premiera przypadła na 80. urodziny Bonieckiego i 50-lecie pierwszej publikacji na łamach „Tygodnika Powszechnego”. „Zakaz palenia” jest swego rodzaju podsumowaniem działalności duchowej i intelektualnej księdza.

Rok później ukazała się wyjątkowa książka w dorobku Bonieckiego pt. „Abonent chwilowo nieosiągalny”. Autor w bardzo osobisty i intymny sposób opisuje ważne postaci, z którymi współpracował, przyjaźnił się i z którymi znajomość była dla Bonieckiego zaszczytem. Są tutaj wspomnienia o wielkich pisarzach, redaktorach, kapłanach, opozycjonistach. Boniecki pisze m.in. o Czesławie Miłoszu, Janie Pawle II, Jerzym Giedroyciu, Janie Nowaku-Jeziorańskim, Wisławie Szymborskiej, Jacku Kuroniu.

W dorobku Bonieckiego warto wyróżnić takie książki jak „Połączenia odebrane”, „Powroty z bezdroży”, „Z Ziemi Świętej”, Dookoła świata”, „Trzeba czasem zażartować”.

Jedną z najnowszych książek księdza Adama Bonieckiego jest „Strefa dobrego zasięgu”. To zbiór tekstów publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Są wśród nich opowieści o starości, o ekologii, o przyszłości polskiego Kościoła oraz codzienności.

Książki Adama Bonieckiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki księdza Adama Bonieckiego we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook).