Lisa Jewell Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Lisa Jewell Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Lisa Jewell to brytyjska pisarka, autorka szesnastu powieści (m.in. Prawdziwa historia Melody Browne), które do dziś zostały przetłumaczone na 16 języków. Ponad pół miliona sprzedanych na całym świecie egzemplarzy " Idealnej rodziny" (bestseller New York Times'a) przyniosły autorce w 2021 roku złotą Nielsen Bestseller Award.

Na Woblink znajdziecie "Idealną rodzinę", " Niewidzialną dziewczynę" oraz " Noc, w której zniknęła" Lisy Jewell w formacie zarówno ebooka, jak i książki papierowej.

Co możemy powiedzieć o Lisie Jewell?

Lisa Jewell urodziła się 19 lipca 1968 roku w Londynie. Tam też uczęszczała do katolickiej szkoły dla dziewcząt im. św. Michała. Ukończyła kurs sztuki w Berent College, a kolejne dwa lata poświęciła na studiowanie wzornictwa ubiorów i promocję na Epsom School of Art&Design. Po pięciu kolejnych trudnych latach spędzonych w bezdusznym światku mody i utracie pracy Jewell zatrudniła się jako recepcjonistka. Wtedy też postanowiła zapisać się na kurs kreatywnego pisania w Centrum Kształcenia Dorosłych. To tam powstały "Impreza u Ralpha" - najlepiej sprzedający się debiut literacki 1998 roku, "Trzydziestka na karku", czy "Gwiazda jednego przeboju".

Obecnie Lisa Jewell mieszka w Londynie z mężem oraz dwiema córkami.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).