Majówkowy Maraton Czytelniczy

Magdalena Grzebałkowska Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Magdalena Grzebałkowska Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Magdalena Grzebałkowska to polska pisarka, dziennikarka i reportażystka. Wielokrotnie nominowana do prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz Nagrody Literackiej Nike. W 2009 roku dostała nagrodę Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne, a w 2016 otrzymała tzw. „Nike czytelników”. Regularnie współpracuje z „Gazetą Wyborczą”.

Biografie Magdaleny Grzebałkowskiej

Magdalena Grzebałkowska wytworzyła swój charakterystyczny styl i specjalizuje się w pisaniu biografii. Do tej pory napisała trzy książki biograficzne i jeden reportaż historyczny. Pierwszą książkę, wydaną w 2011 roku, poświęciła księdzu Janowi Twardowskiemu. Jest to obraz niezwykle charakterystycznego człowieka, pełnego paradoksów, którego życiorys nie był wolny od kontrowersji. Grzebałkowska opisuje jego rzekome kontakty z SB, przyjaźnie z kobietami i wielką samotność.

Największą popularność Magdalenie Grzebałkowskiej przyniosła książka „Beksińscy. Portret podwójny”, w której opisała malarza Zdzisława Beksińskiego i jego syna Tomasza. Wiodącym tematem książki były trudne więzi rodzinne Beksińskich. Książką inspirowali się twórcy filmu „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana Matuszyńskiego, który zdobył aż cztery Orły, w tym dla Roberta Bolesto za najlepszy scenariusz oraz reżyserię. W rolę Zdzisława Beksińskiego wcielił się Andrzej Seweryn, natomiast syna Tomasza zagrał Dawid Ogrodnik.

Najświeższą książką Grzebałkowskiej jest biografia Krzysztofa Komedy, legendy polskiego jazzu i muzyki filmowej. „Komeda. Ostatnie życie jazzu” to nie tylko opowieść o wybitnym kompozytorze i pianiście, ale także o narodzinach jazzu w Polsce, kondycji polskiej kultury w czasach PRL-u i sukcesach rodzimych artystów za granicą.

1945. Wojna i pokój

Wydaną przez Wydawnictwo Agora książkę „1945. Wojna i pokój” można nazwać biografią ostatniego roku II wojny światowej. Jak autorka sugeruje w tytule, był to czas, gdy wojna już praktycznie się skończyła, ale jeszcze nie można było mówić o pokoju. Grzebałkowska opisuje trudny czas przejściowy, czas ciągłych przemian politycznych i przesiedleń. Za tę książkę otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Nike. Ostatecznie otrzymała wyróżnienie czytelników „Gazety Wyborczej” – tzw. „Nike czytelników”.

Książki „Komeda. Ostatnie życie jazzu” i „Ksiądz paradoks” w formie ebooków dostępne są tylko w księgarni internetowej Woblink.com. Wszystkie książki Magdaleny Grzebałkowskiej znajdziecie na Woblinku także w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.