Majówkowy Maraton Czytelniczy

Manuela Gretkowska Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Manuela Gretkowska Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Manuela Gretkowska należy do grona najbardziej kontrowersyjnych polskich pisarek. Zajmuje się pisaniem nie tylko powieści, ale również felietonów i scenariuszy filmowych. Znana jest także z działalności społecznej. Gretkowska pisze głównie o feminizmie, równości, seksualności i zmysłowości oraz na tematy społeczno-polityczne. W 2007 roku była jedną z założycielek i głównych działaczek Partii Kobiet (później Inicjatywy Feministycznej). Współpracowała z takimi pismami jak „Elle”, „Cosmopolitan”, „Wprost”, „Polityka”, „Cogito” czy „Machina”. Studiowała w Paryżu, gdzie ukończyła antropologię w École des hautes études en sciences sociales. Jest laureatką kilku nagród dziennikarskich, nominowana była również do Nagrody Literackiej Nike. Napisała ponad dwadzieścia książek ‒ wśród nich można znaleźć powieści, zbiory felietonów, dzienniki („Obywatelka”) i bajki dla dzieci („Marysiu, jak myślisz…”) oraz przewodniki („Wenecja. Miasto, któremu się powodzi”).

Debiutancka powieść Gretkowskiej

W 1991 roku wydała swoją debiutancką powieść pt. „My zdies’ emigranty”, w której opisała doświadczenia młodych ludzi wyjeżdżających z Polski. Kolejne trzy książki Gretkowska również poświęciła życiu za granicą, opisała w nich losy ludzi należących do bohemy artystyczno-intelektualnej. Już wtedy pisarka otrzymała etykietę skandalistki piszącej w nurcie postmodernizmu. Pięć lat po swoim debiucie prozatorskim Manuela Gretkowska przygotowała scenariusz filmu „Szamanka” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego.

Książki Manueli Gretkowskiej

W 2018 roku nakładem wydawnictwa Znak ukazała się powieść Gretkowskiej pt. „Poetka i książę” – fabularyzowana opowieść o romansie Agnieszki Osieckiej i Jerzego Giedroycia. Ona – młoda, spontaniczna, radosna poetka. On – książę emigracji – starszy od niej o trzydzieści lat, redaktor, intelektualista. W 1957 roku Osiecka dociera do Paryża, ma ze sobą opowiadanie swojego narzeczonego Marka Hłaski. Chce przekazać je Giedroyciowi, ówczesnemu szefowi „Kultury”. Redaktor zachwyca się ‒ nie opowiadaniem Hłaski, a młodą, zjawiskową autorką. Wkrótce rusza za nią do Londynu, choć Paryż opuszcza sporadycznie. Gretkowska nadała tej historii dodatkowej pikanterii, kreśląc portrety dwóch ikonicznych, niejednoznacznych postaci.

W swojej najnowszej powieści pt. „Faworyty” Gretkowska po raz kolejny porusza temat seksualności. Fabuła książki kręci się wokół pożądania i władzy. Trzy kochanki polskiego króla Stanisława Augusta – Elisabeth Lubomirska, Izabela Czartoryska i Magdalena Sapieha – rywalizują o jego względy. Kobiety króla mogą wiele, ale dzięki swojej władzy on może wszystko. Stroje i dekoracje zmieniają się, niezmienna pozostaje zaś walka o władzę i seks.

Prywatnie pisarka jest partnerką Piotra Pietuchy, psychoterapeuty i pisarza. Wspólnie napisali kilka książek, w których poruszają tematykę intymności i relacji w związkach damsko-męskich.

Książki „Faworyty”, „Poetka i książę”, „Trudno z miłości się podnieść” i „Na linii świata” dostępne są w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka.

Co znajdziesz w kategorii: Psychologia, Społeczeństwo, Polityka

Kategoria „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” zawiera przede wszystkim pozycje, w których autorzy badają zachowania człowieka i mechanizmy, które pozwalają na zrozumienie tych zachowań, a także przedstawiają zmiany zachodzące w świadomości społecznej. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy pozycje będące poradnikami w zakresie psychologii, takie jak dwa najpopularniejsze skandynawskie poradniki ostatnich lat napisane przez Thomasa Eriksona: „Otoczeni przez idiotów” oraz „Otoczeni przez psychopatów”. Pierwszy z nich uczy identyfikować cztery różne typy osobowości i na tej podstawie lepiej rozumieć i współpracować z ludźmi, drugi pokazuje, jak radzić sobie z psychopatami, których jest wśród nas więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Wśród oferowanych przez serwis Woblink.com pozycji znajduje się wiele książek przeznaczonych dla rodziców, pomagających w wychowaniu i komunikacji z dziećmi, np. „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być” Elaine Mazlish i Adele Faber czy „Ty, Twoje dziecko i szkoła” Kena Robinsona. Coś dla siebie znajdą tu też czytelnicy szukający kontrowersji, lubiący tematy uznane przez społeczeństwo za tabu. Zainteresować ich może „Żałując macierzyństwa” Orny Donath, czyli dzieło będące efektem długoletnich badań i rozmów z kobietami, które wolałyby nigdy nie urodzić dzieci, czy też monografia „Współczesne spojrzenie na seksualność człowieka” starająca się we wszechstronny sposób przedstawić temat seksualności, od normy do patologii. W kategorii „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” odnaleźć też możemy książki na takie tematy jak rozważania na temat wszechobecności i różnorodności kłamstw i oszustw w relacjach międzyludzkich („Homo falsus” Jana Borkowskiego) czy opis sposobów przeżywania przez zwierzęta żalu po stracie swoich towarzyszy, partnerów i przyjaciół („Jak zwierzęta przeżywają żałobę?” Barbary King).