Majówkowy Maraton Czytelniczy

Marcin Mortka Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marcin Mortka Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Marcin Mortka urodził się w 1976 roku. To polski pisarz i tłumacz. Mortka jest autorem blisko pięćdziesięciu książek, kilka z nich wchodzi w skład serii lub cykli. W dorobku Marcina Mortki znajdują się książki zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych czytelników. Mortka jest niezwykle wszechstronnym pisarzem, tworzy opowieści w konwencji różnych odmian fantasy i science fiction, bajki oraz eksperymentuje z historią alternatywną. Wśród nich warto wyróżnić „Trylogię Nordycką” („Ostatnia saga”, „Wojna runów”, „Świt po bitwie”), „Ragnarok”, „Miecz i kwiaty”, „Pod Pękniętym Niebem” (Dom pod Pękniętym Niebem”, „Droga pod Pękniętym Niebem”, „Wojna pod Pękniętym Niebem”) oraz serię bajek dla dzieci o wikingu Tappim.

Mortka pochodzi z Poznania, tam się wychowywał i zaczynał swoje pierwsze kroki w fandomie fantasy. Już jako młody chłopak pokochał fantastykę i gry RPG. Swoje pierwsze teksty publikował w „Magii i Mieczu” oraz „Portalu”. Marcin Mortka jest również autorem opowiadań, które ukazywały się na łamach takich pism jak „Science Fiction, Fantasy i Horror” i „Fahrenheit” oraz zbiorach opowiadań „Księga smoków”, „Science Fiction po polsku 2” i „Strasznie mi się podobasz”.

Marcin Mortka ukończył filologię norweską na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz pisania powieści Mortka od wielu lat uczy języków angielskiego i norweskiego. Uczył w wielu placówkach oświatowych, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Od kilku lat rozwija własną szkołę.

Trylogia nordycka Marcina Mortki

W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Marcina Mortki pt. „Ostatnia saga”, pierwszy tom „Trylogii nordyckiej”. W „Ostatniej sadze” Mortka przedstawia średniowieczną Skandynawię w czasach wprowadzania chrześcijaństwa. Wiele wskazuje na to, że starzy bogowie mogą odejść w zapomnienie. Wojownik Harald nie zamierza jednak się poddać. W jego żyłach płynie gorąca krew wikingów.

W drugim tomie cyklu pt. „Wojna runów” akcja przenosi w czasy II wojny światowej. Podporucznik Wojciech Śnieżewski służący na statku ORP Orzeł zostaje wciągnięty w tajemniczą wojnę, która rozgrywa się między dwoma badaczami runów. Jednemu z nich towarzyszy oddział esesmanów przypominających potwory znane z islandzkich sag. Drugim zaś jest sir Andrew Harrington, szef Sekcji D brytyjskiej komórki wywiadowczej SIS. Jednocześnie u wybrzeży Narwiku zaczyna się zbrojny konflikt.

W trzeciej części „Świt po bitwie” Mortka znów przenosi czytelników do czasów średniowiecznych. Akcja powieści rozgrywa się dwadzieścia lat po wydarzeniach „Ostatniej sagi”. Powracają tacy bohaterowie jak Vidar, Trygve, Arnul czy Svein. Każdy z mężczyzn wspomina dawne czasy – jeden lepiej, drugi gorzej. Zbliża się jednak nowy wróg, wojna religijna wisi na włosku. Po raz kolejny nordyckim bogom grozi wymarcie. Zbliża się Ragnarok.

Ragnarok 1940

Do tematyki skandynawskiej Mortka powraca w dwutomowym cyklu „Ragnarok 1940”. To alternatywna wersja historii Europy, w której kontynent podzielony jest na część chrześcijańską i pogańską. Podobnie jak przed wiekami wikingowie lądują na brytyjskim wybrzeżu. Nordycki lud sieje śmierć i pożogę. W ogniu nowej wojny – pomiędzy pogańskimi Normanami a resztą chrześcijańskiej Europy – staje Jeremy Baldwin, dziennikarz, który wbrew własnej woli zostaje agentem wywiadu.

Miecz i kwiaty

Kolejnym głośnym dziełem Mortki jest trylogia „Miecz i kwiaty”. Tym razem autor zabiera czytelników do historyczno-fantastycznego świata osadzonego w realiach i czasach trzeciej krucjaty. Głównym bohaterem jest Gaston de Baideaux, który dociera do Ziemi Świętej. Podróż miała być jego pokutą. Przed wyprawą słyszał o tym miejscu same piękne opowieści – wierzył, że to niemal rajska kraina, pełna relikwii, wokół której unosi się anielska aura. Niestety na miejscu uświadomił sobie, że Ziemia Święta zmieniła się w miejsce gniewu, walki i sodomii. Gaston nie chce zaakceptować zastanego porządku.

Wiking Tappi

W 2012 roku ukazała się pierwsza część serii przygodowych, bogato ilustrowanych książek dla dzieci o wikingu Tappim. To efekt fascynacji Marcina Mortki historią krajów nordyckich i nordycką kulturą. W pierwszym tomie pt. „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu” poznajemy przesympatycznego wikinga Tappiego. Postać ma wielu przyjaciół o magicznych zdolnościach. Wśród nich są renifer Chichotek, kruk Paplak, kowal Sigurd, a także pradawne duchy lasu – Dziadek Wodospad i Dąb Starodziej. Tappi wraz z przyjaciółmi będzie musiał stawić czoło złemu jarlowi Surkolowi, który zamyka Sigurda w lochu.

Do tej pory Mortka napisał czternaście tomów przygód „Opowieści o wikingu Tappim” oraz o „Tappim i przyjaciołach”. Na pierwszy cykl składają się książki: „Przygody Tappiego z Szepczącego Lasu”, „Podróże Tappiego po Szumiących Morzach”, „Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach”, „Tarapaty Tappiego w Magicznym Ogrodzie”, „Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę”, „Ekspedycja Tappiego w Wielkie Nieznane”. W drugiej odsłonie przygód charyzmatycznego wikinga znalazły się: „Tappi i urodzinowe ciasto”, „Tappi i pierwszy śnieg”, „Tappi i niezwykłe miejsce”, „Tappi i poduszka dla Chichotka”, „Tappi i wielka burza”, „Tappi i wspaniała przyjaźń”, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego”, „O tym, jak na Szepczący Las padł czar”.

Morza wszeteczne

W 2013 roku ukazał się pierwszy tom kolejnej serii Marcina Mortki pt. „Morza wszeteczne”. To kontynuacja fascynacji autora morskimi opowieściami. Tym razem Mortka wciąga czytelników w świat piratów. Na tytułowych Morzach Wszetecznych grasuje banda, która składa się z goblinów, półgoblinów, satyrów, szamanów. Pod wodzą kapitana Rolanda załoga statku zwanego Błędnym Rycerzem przeżyje niecodzienne przygody, zgoła inne od tych, które znamy z tradycyjnych pirackich legend. Bohaterowie wracają w kolejnych częściach cyklu – „Wyspy Plugawe” oraz „Zaułki St. Naarten”.

Pozostałe powieści Marcina Mortki

Pozostałe cykle Marcina Mordki to m.in. „Przygody rycerza Valdemara”, „Pod Pękniętym Niebem” oraz „Zagubieni”.

W 2012 roku ukazała się powieść „Miasteczko Nonstead”. To jeden z niewielu horrorów w dorobku pisarza. Głównym bohaterem jest tutaj młody brytyjski pisarz Nathaniel McCarnish, który próbuje uciec przed swoją przeszłością. Ucieczka prowadzi go do Nonstead, niewielkiego miasteczka, które pozornie nie różni się niczym od tysięcy podobnych amerykańskich wiosek. McCarnish wybiera Nonstead, ponieważ ma z tym miejscem dobre skojarzenia. W przeszłości przeżył tu bowiem udany romans. Na miejscu czeka go jednak życie pełne grozy. Radio odbiera audycje, których nie powinno. Nathaniel spotyka kobietę, która umie rozmawiać z nieziemską istotą, a wśród drzew ukryta jest samotnia – stara chata, która straszy.

W 2013 roku swoją premierę miała kolejna osobna powieść Mortki pt. „Listy lorda Bathursta”. Tym razem Marcin Mortka zabiera czytelników na morze. Głównym bohaterem powieści jest kapitan Peter Doggs, o którym głośno jest z powodu jego charakteru. Doggs znany jest ze swojej niezależności i braku pokory wobec rozkazów. Kolejną powieścią Mortki jest „Projekt Mefisto”, wydany w 2016 roku przez W.A.B. Najnowszą zaś „Nie ma tego Złego”, która ukazała się pod szyldem krakowskiego Wydawnictwa SQN w 2021 roku. To przygodowa opowieść o Złem. Jedni twierdzą, że Złe to kraina, inni, że to magiczna moc, dla innych zaś Złe to wszyscy, których wygnała Dolina, w tym magowie. Edmund zwany Kociołkiem wraz ze swoją drużyną otrzymali wyjątkowe zlecenie, które podejrzanie zalatuje Złem.

Książki Marcina Mortki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marcina Mortki we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są takie tytuły jak „Miasteczko Nonstead”, „Smok przez płot”, „Nie ma tego złego”, „Listy lorda Barthusa”, „Hellware”, serię „Miecz i kwiaty”, „Projekt Mefisto”, „Przybysze”. Ponadto w formie papierowej znajdziecie serię książek o przygodach wikinga Tappiego. Dostępne są takie tytuły jak „Tappi i awantura z olbrzymem”, „Wędrówki Tappiego po Mruczących Górach”, „Tappi i urodzinowe ciasto”, „Ekspedycja Tappiego w wielkie nieznane”, „Podróże Tappiego po Szumiących Morzach”, „Tappi i wielka burza”, „Tappi i wspaniała przyjaźń”, „Tappi i Kocyk Mocy”, „Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu”, „O tym jak w Szepczącym Lesie zgubiły się trzy małe smoki”, „Tappi i tajemniczy gość”, „Tappi i tajemnica bułeczek Bollego”, „Tappi. O tym jak na Szepczący Las padł czas”, „Tappi i pierwszy śnieg” oraz „Wyprawa Tappiego na Ognistą Wyspę”. Ponadto niektóre książki z serii o wikingu Tappim dostępne są w formie ebooka.

Dodatkowo, znajdziecie wiele książek zagranicznych autorów, które ukazały się po polsku w tłumaczeniu Marcina Mortki. To m.in. cykl „Malowany Człowiek” autorstwa Petera V. Bretta i powieści Sarah J. Maas („Szklany tron”, seria „Zabójczyni”).

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).