Marek Krajewski Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marek Krajewski Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

ur. 4 września 1966 roku we Wrocławiu. Marek Krajewski jest pisarzem, autorem bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się przede wszystkim we Wrocławiu (Breslau) pierwszej połowy XX wieku. Jest autorem cykli, których głównymi bohaterami są Eberhard Mock i Edward Popielski.

Filologia klasyczna

Marek Krajewski ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Po obronie doktoratu pracował w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej. Wykształcenie i zainteresowania Marka Krajewskiego mają bezpośrednie przełożenie na jego książki. Główni bohaterowie jego powieści, Eberhard Mock i Edward Popielski, podobnie jak autor mają wykształcenie filologiczne. Swoje doświadczenie i wiedzę wykorzystują do rozwiązywania zawiłych zagadek kryminalnych.

Marek Krajewski jest wiernym wyznawcą stoicyzmu, co wielokrotnie podkreślał w wywiadach oraz w mediach społecznościowych, które bardzo systematycznie prowadzi. Na swoich profilach na Facebooku i Instagramie dzieli się z czytelnikami swoimi największymi pasjami – historią i filologią klasyczną, pracą nad swoimi powieściami oraz rozważaniami na temat dzieł swoich ulubionych stoików (głównie Marka Aureliusza i Seneki).

Eberhard Mock i Edward Popielski w książkach Marka Krajewskiego

W dwóch najważniejszych cyklach Krajewskiego występują śledczy Eberhard Mock i Edward Popielski. Co ciekawe pisarz stworzył też spin-off, w którym połączył ich losy. Mock i Popielski prowadzą wspólne śledztwo w książce pod tytułem „Głowa Minotaura”. Książki z Eberhardem Mockiem, funkcjonariuszem policji kryminalnej, rozgrywają się we Wrocławiu. Na cykl składa się dziesięć książek: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau”, „Głowa Minotaura”. W 2016 roku ukazał się pierwszy tom retrospektywnego cyklu pt. „Mock”, w którym czytelnicy mogą poznać pierwsze lata kariery tytułowego bohatera. W 2017 ukazał się drugi tom „Mock. Ludzkie zoo”, następnie „Mock. Pojedynek”, a w 2019 roku do księgarń trafił „Mock. Golem”. Kolejne tomy z cyklu o Eberhardzie Mocku to „Moloch” (2020) i „Diabeł stróż” (2021).

Edward Popielski jest bohaterem siedmiu powieści kryminalnych („Głowa Minotaura”, „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu”, „W otchłani mroku”, „Władca liczb”, „Arena szczurów”) i jednej powieści sensacyjnej („Dziewczyna o czterech palcach”). W większości ich akcja rozgrywa się we Lwowie w okresie międzywojennym. Popielski rozwiązuje sprawy seryjnych morderstw, porwań, oszustw i przekrętów, a wszystko to na tle zróżnicowanego kulturowo Lwowa, w którym kipi od napięć na tle religijnym i rasowym.

W 2020 roku ukazała się kolejna część serii z Edwardem Popielskim w roli głównej. Powieść zatytułowana „Pomocnik kata” to wartki i pełen dramatycznych wydarzeń kryminał szpiegowski. Rok później swoją premierę miało „Miasto szpiegów”, w którym „Łyssy” trafia na zlecenie swoich mocodawców do targanego wojną wywiadów Gdańska.

„Demonomachia” – pierwsza powieść grozy Marka Krajewskiego

Na swoim profilu na Facebooku Marek Krajewski podzielił się z czytelnikami informacją, że pod koniec lutego 2022 roku swoją premierę będzie miała jego pierwsza powieść grozy. Akcja powieści będzie rozgrywała się na przełomie XIX i XX wieku w podkrakowskim Podgórzu (obecnie to dzielnica Krakowa). Główny bohater, Stefan Zaborski, cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Wypowiada przez nie słowa, których wypowiedzieć nigdy nie chciał, rzuca klątwy na przypadkowych ludzi. Niespodziewanie zauważa, że jedna z klątw odnosi skutek. Dręczony wyrzutami sumienia chłopak zaczyna zgłębiać wiedze o egzorcyzmach i demonologii.

Powieść ukaże się nakładem krakowskiego Wydawnictwa Znak, a jej wersję elektroniczną (ebook) znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Wyróżnienia przyznane Markowi Krajewskiemu

Na koncie Marka Krajewskiego znajduje się wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru – najważniejszą nagrodę przyznawaną za najlepszy kryminał roku. W 2005 roku otrzymał Paszport „Polityki”, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień kulturalnych w Polsce. Za swój wkład w rozwój kultury otrzymał tytuł Ambasadora Wrocławia oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Książki Marka Krajewskiego wydane przez Wydawnictwo Znak w formie ebooków znajdziecie wyłącznie w księgarni internetowej Woblink.com. Ponadto na Woblinku możecie kupić książki papierowe oraz audiobooki Marka Krajewskiego.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.