Majówkowy Maraton Czytelniczy

Margaret Mitchell Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Margaret Mitchell Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Margaret Mitchell była amerykańską pisarką i dziennikarką znaną przede wszystkim w związku ze swoją jedyną powieścią „Przeminęło z wiatrem”, za które otrzymała Nagrodę Pulitzera w 1937 roku. Według sondażu Harrisa z 2014 r. jest to druga ulubiona książka amerykańskich czytelników, zaraz za Biblią. Na całym świecie wydrukowano jej dotychczas ponad 30 milionów egzemplarzy.

Margaret Mitchell – życiorys

Margaret Munnerlyn Mitchell urodziła się 8 listopada 1900 roku w Atlancie jako córka Mary Isabelle „Maybelle” Stephens, sufrażystki i działaczki katolickiej, oraz Eugene Muse Mitchella, adwokata. Mitchellowie byli zamożną i prominentną rodziną. Margaret miała jeszcze dwóch starszych braci – Russela Stephensa Mitchella, który zmarł w dzieciństwie, oraz Alexandra Stephensa Mitchella. Margaret uczestniczyła w aktywności sufrażystek, z którymi aktywnie związana była jej matka, dodatkowo od dzieciństwa obracała się w środowisku pełnym weteranów wojny secesyjnej po stronie Konfederatów. Po ukończeniu nauki w szkole oraz college’u, a także przedwczesnej śmierci matki, Margaret Mitchell przejęła obowiązki związane z prowadzeniem domu rodzinnego. Równocześnie rozpoczęła także pisanie do cotygodniowej kolumny niedzielnego wydania gazety „Atlanta Journal”. Praca ta związana była także z rosnącą potrzebą posiadania własnego źródła dochodów. W kwietniu 1922 roku Mitchel niemalże codziennie spotykała się z dwoma mężczyznami, Berrienem Kinnardem Upshawem oraz jest współlokatorem i przyjacielem, Johnem Robertem Marshem. Margaret wzięła ślub z tym pierwszym 2 września 1922, wbrew wątpliwościom rodziny. Już w grudniu tego samego roku związek się rozpadł, głównie z powodu przemocy ze strony Upshaw związanej z jego alkoholizmem oraz gwałtownym temperamentem. Upshaw zgodził się na rozwód po tym, jak Marsh udzielił mu pożyczki, a Mitchell zgodziła się nie wnosić przeciwko niemu zarzutów o napaść. Oficjalnie do rozwodu doszło 16 października 1924 roku. 4 lipca 1925 roku Margaret Mitchell i John Marsh pobrali się.

W czasie II wojny światowej Margaret Mitchell była wolontariuszką Amerykańskiego Czerwonego Krzyża. Aktywnie uczestniczyła także w działaniach Obrony Narodowej (Home Defence), szyjąc szpitalne fartuchy czy łatając spodnie, a także intensywnie pisała listy do mężczyzn znajdujących się na froncie, dodając im otuchy. Od lat 40. XX wieku Mitchell w ogóle pracowała wyłącznie w celach dobroczynnych, zakładając między innymi izbę przyjęć dla czarnych i białych przy Grady Hospital w Atlancie czy angażując się w ruch afroamerykański na rzecz praw i kształcenia czarnoskórych Amerykanów.

11 sierpnia 1949 roku Margaret Mitchell została potrącona przez pijanego taksówkarza w Atlancie. Jej obrażenia były na tyle poważne, że nie obudziła się już ze śpiączki i zmarła 16 sierpnia w Grady Hospital. Pochowana została na Oakland Cementery w Atlancie.

Twórczość i „Przeminęło z wiatrem”

Margaret Mitchell tworzyła od dzieciństwa – początkowo były to głównie historie o zwierzętach, potem bajki i powieści przygodowe. Tworzyła nie tylko treść, ale także okładki i ilustracje do swoich dzieł. Później pojawiły się w jej twórczości motywy romantycznej miłości i honoru, zwłaszcza pomiędzy „dobrym rycerzem” a „złym rycerzem” walczącym o rękę wybranej damy. Niewątpliwie jednak jej największym osiągnięciem pozostaje jedyna wydana powieść,Przeminęło z wiatrem”.

Margaret Mitchell zaczęła ją pisać w 1926 roku, gdy z powodu artretyzmu oraz dodatkowych obrażeń przez długi czas nie mogła opuszczać łóżka. Marsh kupił żonie używaną maszynę do pisania, na której powstało całe „Przeminęło z wiatrem”. Akcja rozgrywa się w Clayton County oraz w Atlancie w stanie Georgia, w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej oraz późniejszej ery odbudowy (Reconstruction Era). Główną bohaterką jest młoda Scarlett O’Hara, rozpieszczona córka zamożnego właściciela plantacji, która sięga do wszystkich możliwych środków, by wyrwać się z powojennej biedy. Ta historyczna powieść Mitchell to historia o dojrzewaniu, która od samego początku cieszyła się dużą popularnością. Książka ukazała się 30 czerwca 1936 roku i w tym samym roku Mitchell sprzedała prawa do jej ekranizacji. Ta ukazała się w 1939 roku i została uznana za jeden z najlepszych filmów wszechczasów, otrzymując między innymi Oscara za najlepszy film. W 1937 roku powieść Mitchell otrzymała Nagrodę Pulitzera.

„Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie wiele różnych wydań powieści „Przeminęło z wiatrem” autorstwa Margaret Mitchell. Wydawnictwo Albatros oferuje ją zarówno jako książkę papierową, jak i ebook oraz audiobook (czyta Danuta Stenka).

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.