Maria Kownacka Poradniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maria Kownacka Poradniki - książki, ebooki i audiobooki

Maria Kownacka urodziła się w 1894 roku. To polska pisarka, tłumaczka, redaktorka, autorka słuchowisk radiowych, sztuk scenicznych i wielu znanych książek dla dzieci. Kownacka współpracowała z czasopismem „Płomyk”. Debiutowała na jego łamach w 1919 roku.

Życiorys Marii Kownackiej

Maria Kownacka bardzo wcześnie straciła matkę. Z powodów finansowych w 1912 roku dwudziestoletnia Maria zaczęła pracę jako nauczycielka. Przełomowym rokiem w jej karierze był rok 1919, kiedy przyszła autorka „Plastusiowego pamiętnika” poznała Helenę Radwanową, redaktorkę „Płomyka”, znanego pisma dla dzieci. Kownacka zaczęła pisać artykuły dla dzieci w czasopismach wydawanych przez Naszą Księgarnię. W 1939 roku pisarka kupiła grunt pod dom letniskowy w Łomiankach. Niestety wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej budowę nieruchomości. Kownacka wróciła do realizacji swojego pomysłu w 1958 roku. Wówczas powstał dom letniskowy o nazwie „Plastusiowo”, gdzie autorka tkała, tworzyła biżuterię, domowe przetwory, a także odpoczywała i obserwowała ptaki. Tam też tworzyła swoje ostatnie książki. Pisarka zmarła 27 lutego 1982 roku.

Twórczość Kownackiej

Pierwsza książka Kownackiej – „Bajowe bajeczki i świerszczykowe skrzypeczki, czyli o straszliwym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku” ukazała się w 1935 roku. W tym samym roku swoją premierę miała książka „Deszczyk pada, słonko świeci”. W 1936 roku ukazała się najpopularniejsza książka Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Po raz pierwszy postać pojawiła się w 1931 roku w piśmie „Płomyczek”. Tytułowy Plastuś to ludzik ulepiony z plasteliny przez Tosię, uczennicę pierwszej klasy. Narracja przedstawiona jest z punktu widzenia Plastusia, który opowiada o swoich przygodach. Większość z nich przeżywa ze swoimi przyjaciółmi, z którymi zamieszkuje piórnik Tosi – z ołówkiem, scyzorykiem, stalówkami i gumką „Myszką”. Na podstawie bajki w latach 80. powstał serial animowany wyreżyserowany przez Zofię Ołdak.

Łącznie o przygodach Plastusia ukazało się pięć książek – „Plastusiowy pamiętnik”, „Przygody Plastusia”, „Za żywopłotem”, „Plastusiowo” i „Misio i Plastuś”.

W tym samym roku Kownacka napisała „Kukuryku na ręczniku”. Kolejne książki pisarki to „O Jaśku, co się z Rokitą założył”, „Cztery mile za piec”, „Miała babuleńka kozła rogatego”, „Jak mysz pod miotłą”. W 1948 roku ukazała się książka „Kajtkowe przygody”. To obok „Plastusiowego pamiętnika” najbardziej znana bajka Kownackiej. To opowieść o przygodach bociana Kajtka, który nie może odlecieć do ciepłych krajów w wyniku złamania skrzydła. Ptak zostaje przygarnięty przez państwa Orczyków, przy których domu znajdował się gniazdo Kajtka. Historia została przedstawiona z perspektywy bociana, który opowiada o swoim życiu na polskiej wsi.

Pod koniec lat 40. XX wieku swoje premiery miały jeszcze takie bajki jak „O Rochu i jego grochu”, „Tajemnica uskrzydlonego serca”, „O Kasi, co gąski zgubiła”, „O Żaczku-Szkolaczku i o Sowizdrzale, co jeden kochał szkołę, a ten drugi wcale”.

Na początku lat 50. ukazał się „Entliczek pentliczek”. To zbiór kultowych wierszyków i rymowanek, które zna każde dziecko w Polsce. Kolejnymi książkami Kownackiej były „Kwiatki Małgorzatki”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Szkoła nad obłokami”.

W latach 60. ukazało się sześć książek i zbiorów wierszy Kownackiej – „O Bidzie i złotych jabłkach”, „Orzeszek”, „Plastusiowo”, „Kamizela na niedzielę”, „W Świerszczykowie”, „Wesołe przedszkole”. Ostatnimi dwiema książkami polskiej autorki były „Teatrzyk supełków” i ostatnia część przygód Plastusia, „Za żywopłotem”.

Za swoją twórczość i zasługi Maria Kownacka była wielokrotnie wyróżniania. Otrzymała między innymi Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Uśmiechu, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Orle Pióro.

Książki Marii Kownackiej na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Marii Kownackiej we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki

Kategoria poradników pełna jest tytułów, które pozwalają nam stosunkowo łatwo zdobywać wiedzę w różnych dziedzinach. Znajdziecie tutaj książki poświęcone zarówno rozwojowi osobistemu, jak i takie, których przedmiotem są zwierzęta, dom i ogród, psychologia międzyludzka, zdrowie, uroda lub zdrowy styl życia. Zastanawiacie się jak dobrze prowadzić dietę, podejść do przygotowania strategii biznesowej, jak wygląda adopcja wymarzonego psa, bądź poszukujecie inspiracji kulinarnej? Na Woblink znajdziecie szeroki wybór poradników, które umożliwią Wam zdobycie cennej, merytorycznej wiedzy i poradzenie sobie z różnorodnymi wyzwaniami, które staną na Waszej drodze. Ich autorkami i autorami są z reguły eksperci i specjaliści z wybranej dziedziny, tacy jak bestsellerowi twórcy Dominika Musiałowska, Alexandra Reinwarth, Federica Bosco czy Christel Petitcollin. Na szczęście w dzisiejszym świecie nie trzeba ich szukać ze świecą – ich cenne porady macie na wyciągnięcie ręki na Woblink!

Różne rodzaje poradników

Na Woblink znajdziecie szeroki wybór ebooków związanych z naturą i światem zewnętrznym. Wśród nich znajduje się wiele poradników o zwierzętach, w tym poradniki o psach takie jak "Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa" autorstwa Zofii Zaniewskiej-Wojtków i Piotra Wojtków oraz "Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą i czują" autorstwa Alexandry Horowitz. Miłośnikom koni polecamy książkę "Konie nigdy nie kłamią. Istota pasywnego przywództwa" Marka Rashida, a także poradnik dobrego hodowcy, taki jak "Pszczoły. Poradnik hodowcy" Wernera Gekelera.

Jeśli bardziej interesują Was rośliny, nie martwcie się – ich pielęgnacja również może być wyzwaniem. Dlatego gorąco polecamy opracowane przez specjalistów poradniki ogrodnicze, takie jak "Szczęśliwe rośliny. Praktyczny poradnik o zasadach pielęgnacji ponad 100 kwiatów doniczkowych" Deborah L. Martin czy "Co gdzie rośnie. 1900 roślin ogrodowych na każde stanowisko" Willery Didier.

Czujecie potrzebę odświeżenia swojego wnętrza, ale nie wiecie, od czego zacząć? A może potrzebujecie wsparcia w porządkowaniu przestrzeni, by na nowo odkryć, jak wygląda Wasz dom? Woblink oferuje szeroką kategorię poradników poświęconych temu tematowi. Znajdziecie tu nie tylko znaną "Magię sprzątania" Marie Kondo, ale także wiele innych cenionych poradników wnętrzarskich, takich jak "Jak odgruzować swój dom" Ewy Święcickiej, "Mieszkaj szczęśliwie. Jak stworzyć dom, który obdarzy was szczęściem i zdrowiem" Victorii Harrison oraz "Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia" Cleo Shearer i Joanny Teplin.

Cenne poradniki o zdrowiu

W bogatej ofercie poradników dotyczących zdrowia znajdziecie wiele interesujących tytułów, dotyczących zasad zdrowego odżywiania czy kwestii dolegliwości. Na przykład książka Alisy Vitti „FLO. Jak zapanować nad hormonami i przeciągnąć je na swoją stronę” koncentruje się na zaburzeniach hormonalnych, podczas gdy „Szczęśliwa przyszłość. Uwolnij się od traum” autorstwa Gabrielle Bernstein dotyczy problemów psychicznych.

Na Woblink czekają na Was także najlepsze poradniki dotyczące urody. W ostatnim czasie szczególnie popularna stała się koreańska pielęgnacja twarzy. Informacje o niej znajdziecie w bestsellerowym ebooku "Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji" Charlotte Cho lub "Koreański masaż twarzy i ciała. Domowy lifting bez skalpela" Wee Soo Young.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także poradniki modowe. „Szafa kapsułowa” Anny Nowak-Krzywańskiej pomoże Wam stworzyć garderobę złożoną tylko z ulubionych rzeczy, natomiast książka „Sekrety stylowej szafy. Królewska garderobiana radzi, jak się ubierać i dbać o ubrania” to praktyczny przewodnik stworzony przez Alicię Healey, garderobianą z pałacu Buckingham. Dzięki niej dowiecie się, jak wybierać odpowiednie ubrania oraz jak o nie dbać. To doskonała okazja, by uczyć się od najlepszych i to w przystępny sposób!

Najlepsze poradniki biznesowe

Rozwój osobisty to nie tylko kwestia wyglądu i zdrowia. Na Woblink znajdziecie również bogaty zasób poradników biznesowych stworzonych przez wybitnych specjalistów. Pośród bestsellerów warto zwrócić uwagę na "Nowego Jednominutowego Menedżera" autorstwa Kena Blancharda i Spencera Johnsona. Rekomendujemy także ebooki Briana Tracy'ego, na przykład jego zachwycającą książkę "Psychologia sprzedaży. Podnieś sprzedaż szybciej i łatwiej, niż kiedykolwiek uważałeś za możliwe". Wspólnie z Markiem Thompsonem, Tracy opracował również cenny poradnik "Stwórz teraz wspaniałą firmę! ", w którym przedstawia siedem sprawdzonych zasad, pomagających usprawnić działanie każdej firmy, niezależnie od branży.

W biznesie jednym z zaskakująco problematycznych obszarów bywa przywództwo. Jak być dobrym liderem? Odpowiedzią może być książka Scotta Kima "Szef wymagający i wyrozumiały. Jak skutecznie zarządzać, nie tracąc ludzkiego oblicza". W innym dziele porusza on równie ważny, a przy tym nawet trudniejszy temat - "Toksyczne miejsce pracy. Jak skutecznie walczyć z uprzedzeniami, stereotypami, tyranią czy mobbingiem". Te i wiele innych cennych książek poradnikowych o biznesie czeka na Was na Woblink!

Ciekawe poradniki dla rodziców

Najlepsze poradniki oferują merytoryczną wiedzę w sposób przystępny, umożliwiając każdemu skuteczne radzenie sobie z problemami, które poruszają. Nie istnieje jeden uniwersalny poradnik dla rodziców, który mógłby zaspokoić wszelkie potrzeby związane z wychowaniem dzieci. Niemniej jednak, warto sięgnąć po poradnik wychowania dzieci, taki jak na przykład ebook "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" Adele Faber i Elaine Mazlish. Justyna Suchecka z kolei w swojej książce "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" porusza istotny temat zdrowia psychicznego, dostarczając cennych informacji zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Natomiast "Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowaniu bez awantur" autorstwa Nicoli Schmidt oferuje wielowymiarowe spojrzenie na wychowanie, koncentrując się na eliminacji niepotrzebnych negatywnych emocji oraz gwałtownych reakcji. Gorąco polecamy także "Jak nie zgubić dziecka w sieci. Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie" Mikołaja Marceli i Zyty Czechowskiej. Książka ta uczy, jak odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii i jak mądrze wyznaczać granice.

Coś dla kreatywnych

Na Woblink mamy tak szeroki wybór poradników, że z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie! Wszystkich kreatywnym duszom rekomendujemy różnorodne książki typu DIY, czyli "zrób to sam", które pomogą Wam stworzyć coś wyjątkowego na własną rękę. "Bransoletki DIY" Karin Schaefer, "Wymysły Malitki DIY" Patrycji Malitki czy "Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki" Angeliki Gumkowskiej to tylko niektóre spośród wielu tytułów, które zainspirują Was do twórczych działań.

Jeśli pasjonujecie się opowiadaniem historii, zachęcamy do sięgnięcia po poradniki pisarskie, takie jak znany „Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika” Stephena Kinga czy „O pisaniu. Na chłodno” Remigiusza Mroza. Różnorodność dostępnych poradników sprawia, że nie ma mowy o nudzie! Ponadto, skutecznie wspierają one w osobistym rozwoju oraz w rozwiązywaniu wielu problemów.

Szeroka oferta poradników czeka na Was na Woblink w formie książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).