Maria Krüger Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maria Krüger Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Maria Krüger to dziennikarka i polska pisarka, która tworzyła przede wszystkim literaturę dziecięcą i młodzieżową. Studiowała na Akademii Nauk Politycznych, a także na Uniwersytecie Warszawskim. Jeszcze podczas studiów pracowała w wydawnictwach Nasza Księgarnia oraz Trzaska, Evert, Michalski. Krüger była członkiem ZLP i Polskiego PEN Clubu, a w 1979 roku otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości. Jej najpopularniejszymi książkami są „Karolcia” i „Godzina pąsowej róży”.

Twórczość Marii Krüger

Maria Krüger debiutowała na łamach „Płomyczka”, gdzie pisała opowiadania dla dzieci. Współpracowała również z takimi magazynami jak „Świerszczyk” czy „Płomyk”, a także w przedwojennych tytułach: „Dziatwa”, „Słonko”, „Poranek”. W czasie okupacji współpracowała z grupą „Epoka”, brała także czynny udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie pracowała w Ministerstwie Kultury i Sztuki, prowadziła teatr lalkowy i audycje dla kobiet w Polskim Radiu. Pisarka wymyśliła również audycję telewizyjną „Miś z okienka”.

Książki Marii Krüger

Pisarka ma w swoim dorobku literackim kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży. Do wartych uwagi utworów Marii Krüger należą „Ucho, dynia, 125!” o niegrzecznym chłopcu zamienionym w jamnika, „Szkoła narzeczonych” będąca pełną ciepła opowieścią dla nastolatek, „Odpowiednia dziewczyna” czy „Apolejka i jej osiołek”. Najpopularniejszymi książkami autorki są niewątpliwie „Karolcia” i „Godzina pąsowej róży”.

„Karolcia” - najbardziej rozpoznawalna powieść autorki

Karolcia” jest najbardziej rozpoznawalną powieścią Marii Krüger. Książka została wydana w 1959 roku. Obecnie jest lekturą obowiązkową w szkole podstawowej. Główną bohaterką jest tytułowa Karolcia, rezolutna ośmioletnia dziewczynka. Pewnego dnia wchodzi w posiadanie magicznego koralika, który ma moc spełniania życzeń. Dziewczynka i jej przyjaciel Piotruś będą musieli stawić czoła złej czarownicy, która za wszelką cenę chce wejść w posiadanie koralika. „Karolcia” została przetłumaczona na kilka języków, a na jej podstawie powstał spektakl telewizyjny. W 1970 roku ukazała się kontynuacja przygód dziewczynki „Witaj Karolciu”.

„Godzina pąsowej róży”

„Godzina pąsowej róży” to opowieść o podróży w czasie. Nastoletnia dziewczyna zostaje w magiczny sposób przeniesiona do XIX wieku. Musi zmierzyć się z zupełnie nową dla niej epoką, w której wszystko jest inne – moda, kultura, zwyczaje i codzienne życie. Książka została zekranizowana, a film na jej podstawie był bardzo popularny wśród nastolatek. Grały w nim gwiazdy polskiego kina tamtych lat, między innymi Elżbieta Czyżewska, Barbara Ludwiżanka czy Lucyna Winnicka.

Powieści Marii Krüger znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.