Majówkowy Maraton Czytelniczy

Maria Nurowska Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Anders, Książka | Maria Nurowska

    Wokół postaci Władysława Andersa – nazywanego generałem polskich nadziei – narosło wiele mitów, opowieści, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Maria Nurowska postanowiła zmierzyć się z jego legendą, pokazać Generała jako człowieka z krwi i kości, który oprócz niebywałego heroizmu, jakim się wykazał, wyprowadzając rodaków z piekła sowieckich łagrów, popełnił też wiele życiowych błędów. Pisarka zgromadziła unikatową dokumentację, nagrała rozmowy z pozostałymi przy życiu cz...

    Promocja
    okładka Matka i córka. Maria Nurowska i Tatiana Raczyńska w rozmowach z Martą Mizuro, Książka | Maria Nurowska, Raczyńska Tatiana

    "Matka i córka" to nie tylko książka o relacjach słynnej pisarki i jej córki, ale przede wszystkim szczera i poruszająca rozmowa kobiet o roli matki. Z rozmów wyłania się niezwykle ciekawa opowieść o matce i córce, ale także o wszystkich tych, którzy kształtowali ich charaktery i życiowe postawy. To książka o wspaniałych, silnych kobietach, którym pomimo przeciwności losu udało się znaleźć swoje miejsce i budować wyjątkowe relacje. Marta Mizuro pisze we wstępie, o tym z jak...

Maria Nurowska Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Maria Nurowska to polska pisarka, znana i ceniona twórczyni powieści i nowel z gatunku literatury kobiecej. Zadebiutowała na kartach tygodnika „Literatura” w roku 1974. Jest jedną z członkiń Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Nurowska jest znaną autorką zarówno w Polsce, jak i na świecie. Napisane przez nią książki zostały przetłumaczone na szesnaście języków. Do jej najbardziej znanych tytułów zaliczają się: „Wariatka z Komańczy”, „Drzwi do piekła”, „Nakarmić wilki” czy „Sprawa Niny S.”.

Maria Nurowska urodziła się 3 marca 1944 roku w Okółku na Suwalszczyźnie. Ukończyła filologię polską oraz słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Nurowska jest wnuczką arystokraty, właściciela pałacu w Homlu (obecnie na Białorusi), a także córką legionisty oraz żołnierki Armii Krajowej. Jej matka, kobieta nieprzeciętna i niezwykle zaangażowana w to, co robiła, w późniejszych latach była żarliwą komunistką. Stąd też być może bierze się charakterystyczny dla pisarstwa Marii Nurowskiej rys – bohaterkami jej powieści są kobiety niezwykłe, namiętne, którym kroku często nie mogą dotrzymać ich partnerzy, sami uwikłani w politykę, prace dla idei, nierzadko złamani przez różne wydarzenia historyczne. Prywatnie Maria Nurowska dzieli swój czas między Warszawę a Bukowinę Tatrzańską, gdzie nie tylko wybudowała dom, ale także założyła pensjonat.

Twórczość Marii Nurowskiej

Powieści i nowele Marii Nurowskiej wpisuje się w nurt tzw. literatury kobiecej. Napisane przez nią historie nierzadko sięgają do konwencji melodramatu (np. cykl „Panny i wdowy”), pogłębiając portrety psychologiczne postaci czy zarysowując konflikt bohaterki ze światem zewnętrznym. Ten drugi wątek nierzadko występuje dodatkowo w konkretnych okolicznościach historycznych (np. powieść „Po tamtej stronie śmierć”). U Nurowskiej często mieszają się romans i powieść psychologiczna, autorka nie ucieka także od powieści obyczajowej czy wątków społeczno-politycznych, opartych na ogromnych ilościach emocji i przeżyć wewnętrznych.

Maria Nurowska jest autorką nie tylko utworów prozatorskich, ale także sztuk teatralnych (np. „Przerwa w podróży”) oraz opowiadań (zbiór „Nie strzelać do organisty”). Próbowała również swoich sił w ramach powieści młodzieżowych (między innymi „Reszta świata”). Jej najbardziej znanymi dziełami pozostają jednak powieści dla kobiet.

„Nakarmić wilki”

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się jedna z najpopularniejszych powieści Marii Nurowskiej zatytułowana „Nakarmić wilki”. Opowiada ona historię Kasi, absolwentki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która właśnie przyjechała w Bieszczady, by zebrać tu materiały do swojej pracy doktorskiej o wilkach. W tamtejszej stacji naukowej czekają już na nią Olgierd oraz Marcin, którzy nie dowierzają, że Kasia wytrzyma wszystkie trudy związane z życiem w lesie. Kobieta jednak niemalże natychmiast pokazuje im, jak bardzo się mylili. Jest nie tylko odporna na niewygody, ale i odważna. W Kasi budzi się ogromna fascynacja wilkami po pierwszej nocnej ich obserwacji, a kolejne spotkania sprawiają, że między nią a watahą wykształca się bardzo mocna więź. Wcześniejsze problemy Kasi nagle przestają mieć znaczenie, kobieta z całych sił angażuje się w ochronę tych zwierząt. Swoimi działaniami naraża się lokalnemu kłusownikowi, a na jej szali staje własne życie. Poza więzią z wilkami Kasia powoli buduje także coś więcej niż tylko nić porozumienia z Olgierdem. Powieść „Nakarmić wilki” Marii Nurowskiej znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Cykl „Panny i wdowy”

Jednym z niewielu serii powieści autorstwa Marii Nurowskiej są pięciotomowe „Panny i wdowy”. Kolejne tomy opowiadają historie następujących po sobie pokoleń kobiec z Lechic. Seria obejmuje czasy od powstania styczniowego aż do upadku komunizmu w Polsce. Bezkompromisowe i wierne bohaterki nierzadko płacą srogą cenę samotności za swoją nieustępliwość. Zawsze jednak w ich życiu jest jedna stała – rodzinny dom. Lechice są niemym świadkiem zdrad i miłości, namiętności i wielkich wydarzeń historii. W pierwszym tomie „Panien i wdów” podążamy za Eweliną w rok 1864. Kobieta właśnie wyrusza w drogę na Syberię wraz z zesłańcem Janem Darskim. Ten sam los czeka prawowitego męża Eweliny, Cypriana. Kobieta podąża za swoją namiętnością, nie zważając na obowiązki wobec rodziny, męża, ani dorastającej córki. Tom drugi rozgrywa się na początku XX wieku, kiedy to strażniczką dworu w Lechicach staje się Suzanne. Kobieta nie rezygnuje z własnych ambicji i planów, które jak dotychczas nie pokrywały się z pomysłami na życie pojawiających się wokół niej mężczyzn. Pewnego dnia Suzanne spotyka jednak „tego jedynego” i musi wybierać: uczucie czy kariera? W trzeciej części cyklu autorstwa Marii Nurowskiej znajdujemy się w końcu lat 30. XX wieku. Dzieciństwo Eweliny i Jana przerywają nagle śmierć matki oraz niewyjaśnione zniknięcie ojca. Wybuch II wojny światowej sprawia, że rodzeństwo traci ze sobą kontakt. Ewelina zostaje w okupowanej Warszawie, a Jan wyjeżdża z kraju. Kobieta studiuje na tajnych kompletach i znajduje miłość. Kiedy nadchodzi wyzwolenie, nie dla każdego oznacza ono to samo… „Panny i wdowy. Ewelina”, czyli czwarty tom cyklu, wita nas po roku 1989. Tytułowa kobieta sprzedaje mieszkanie w Warszawie i wprowadza się do zrujnowanego pałacu w Lechicach, który udało się jej tyle co odzyskać. Uważa się za ostatnią z rodu, jednak nieoczekiwanie pojawia się córka jej brata bliźniaka, Zuzanna, słynna pianistka, która w dodatku bezdzietnej Ewelinie zostawia wychowanie swojego syna Jasia. Blaski mieszają się z cieniami życia rodzinnego. Ostatnia część cyklu, „Panny i wdowy. Zdrada”, rozgrywa się w latach 50. XX wieku w powojennej Polsce, zamykając losy bohaterów tej wielkiej rodzinnej sagi Marii Nurowskiej. Poszczególne części znajdziecie na Woblink, pierwsze cztery części wydane przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka, a ostatnią nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA.

Inne książki Marii Nurowskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie bogaty wybór powieści i opowiadań autorstwa Marii Nurowskiej. Oprócz cyklu „Panny i wdowy” oraz powieści „Nakarmić wilki” czekają tu także między innymi „Misjonarka”, „Pamiętnik znaleziony w Katyniu”, „Dziesięć godzin” czy „Requiem dla wilka”. Te i inne książki polskich autorek tworzących literaturę kobiecą czekają w formie ebooków, książek papierowych lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).