Bony podarunkowe na Święta

Maria Nurowska Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Panny i wdowy. Tom 4. Ewelina, Ebook | Maria Nurowska

    Premierowy finał kultowej, zekranizowanej sagi "Panny i wdowy". Ewelina sprzedaje mieszkanie w Warszawie i przeprowadza się do zrujnowanego pałacu w Lechicach, który po 1989 roku udaje jej się odzyskać. Uważa, że jest ostatnią z rodu, kiedy nieoczekiwanie odnajduje się Zuzanna, córka jej brata bliźniaka. Ten fakt wiele zmienia. Ewelina po raz pierwszy poznaje wszystkie blaski i cienie życia rodzinnego. Bratanica, słynna pianistka, pozostawia jej na wychowanie synka Jasia...

    Promocja
    okładka Pamiętnik znaleziony w Katyniu, Ebook | Maria Nurowska

    Zbeletryzowana biografia Janki Lewandowskiej, która jako jedyna kobieta była więziona w Kozielsku i została zamordowana w Katyniu. Córka generała Dowbor-Muśnickiego, głównodowodzącego w Powstaniu Wielkopolskim, wychowana w tradycji wolnościowej, wyruszyła na wojnę 3 września 1939 roku, a 17 września wraz z kolegami dostała się do sowieckiej niewoli i została internowana w obozie w Kozielsku. Przybyła tam, jako cywil, ale została promowana na podporucznika pilota. Generał He...

Maria Nurowska Ebooki

Maria Nurowska to polska pisarka, znana i ceniona twórczyni powieści i nowel z gatunku literatury kobiecej. Zadebiutowała na kartach tygodnika „Literatura” w roku 1974. Jest jedną z członkiń Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Nurowska jest znaną autorką zarówno w Polsce, jak i na świecie. Napisane przez nią książki zostały przetłumaczone na szesnaście języków. Do jej najbardziej znanych tytułów zaliczają się: „Wariatka z Komańczy”, „Drzwi do piekła”, „Nakarmić wilki” czy „Sprawa Niny S.”.

Maria Nurowska urodziła się 3 marca 1944 roku w Okółku na Suwalszczyźnie. Ukończyła filologię polską oraz słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Nurowska jest wnuczką arystokraty, właściciela pałacu w Homlu (obecnie na Białorusi), a także córką legionisty oraz żołnierki Armii Krajowej. Jej matka, kobieta nieprzeciętna i niezwykle zaangażowana w to, co robiła, w późniejszych latach była żarliwą komunistką. Stąd też być może bierze się charakterystyczny dla pisarstwa Marii Nurowskiej rys – bohaterkami jej powieści są kobiety niezwykłe, namiętne, którym kroku często nie mogą dotrzymać ich partnerzy, sami uwikłani w politykę, prace dla idei, nierzadko złamani przez różne wydarzenia historyczne. Prywatnie Maria Nurowska dzieli swój czas między Warszawę a Bukowinę Tatrzańską, gdzie nie tylko wybudowała dom, ale także założyła pensjonat.

Twórczość Marii Nurowskiej

Powieści i nowele Marii Nurowskiej wpisuje się w nurt tzw. literatury kobiecej. Napisane przez nią historie nierzadko sięgają do konwencji melodramatu (np. cykl „Panny i wdowy”), pogłębiając portrety psychologiczne postaci czy zarysowując konflikt bohaterki ze światem zewnętrznym. Ten drugi wątek nierzadko występuje dodatkowo w konkretnych okolicznościach historycznych (np. powieść „Po tamtej stronie śmierć”). U Nurowskiej często mieszają się romans i powieść psychologiczna, autorka nie ucieka także od powieści obyczajowej czy wątków społeczno-politycznych, opartych na ogromnych ilościach emocji i przeżyć wewnętrznych.

Maria Nurowska jest autorką nie tylko utworów prozatorskich, ale także sztuk teatralnych (np. „Przerwa w podróży”) oraz opowiadań (zbiór „Nie strzelać do organisty”). Próbowała również swoich sił w ramach powieści młodzieżowych (między innymi „Reszta świata”). Jej najbardziej znanymi dziełami pozostają jednak powieści dla kobiet.

„Nakarmić wilki”

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się jedna z najpopularniejszych powieści Marii Nurowskiej zatytułowana „Nakarmić wilki”. Opowiada ona historię Kasi, absolwentki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która właśnie przyjechała w Bieszczady, by zebrać tu materiały do swojej pracy doktorskiej o wilkach. W tamtejszej stacji naukowej czekają już na nią Olgierd oraz Marcin, którzy nie dowierzają, że Kasia wytrzyma wszystkie trudy związane z życiem w lesie. Kobieta jednak niemalże natychmiast pokazuje im, jak bardzo się mylili. Jest nie tylko odporna na niewygody, ale i odważna. W Kasi budzi się ogromna fascynacja wilkami po pierwszej nocnej ich obserwacji, a kolejne spotkania sprawiają, że między nią a watahą wykształca się bardzo mocna więź. Wcześniejsze problemy Kasi nagle przestają mieć znaczenie, kobieta z całych sił angażuje się w ochronę tych zwierząt. Swoimi działaniami naraża się lokalnemu kłusownikowi, a na jej szali staje własne życie. Poza więzią z wilkami Kasia powoli buduje także coś więcej niż tylko nić porozumienia z Olgierdem. Powieść „Nakarmić wilki” Marii Nurowskiej znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Cykl „Panny i wdowy”

Jednym z niewielu serii powieści autorstwa Marii Nurowskiej są pięciotomowe „Panny i wdowy”. Kolejne tomy opowiadają historie następujących po sobie pokoleń kobiec z Lechic. Seria obejmuje czasy od powstania styczniowego aż do upadku komunizmu w Polsce. Bezkompromisowe i wierne bohaterki nierzadko płacą srogą cenę samotności za swoją nieustępliwość. Zawsze jednak w ich życiu jest jedna stała – rodzinny dom. Lechice są niemym świadkiem zdrad i miłości, namiętności i wielkich wydarzeń historii. W pierwszym tomie „Panien i wdów” podążamy za Eweliną w rok 1864. Kobieta właśnie wyrusza w drogę na Syberię wraz z zesłańcem Janem Darskim. Ten sam los czeka prawowitego męża Eweliny, Cypriana. Kobieta podąża za swoją namiętnością, nie zważając na obowiązki wobec rodziny, męża, ani dorastającej córki. Tom drugi rozgrywa się na początku XX wieku, kiedy to strażniczką dworu w Lechicach staje się Suzanne. Kobieta nie rezygnuje z własnych ambicji i planów, które jak dotychczas nie pokrywały się z pomysłami na życie pojawiających się wokół niej mężczyzn. Pewnego dnia Suzanne spotyka jednak „tego jedynego” i musi wybierać: uczucie czy kariera? W trzeciej części cyklu autorstwa Marii Nurowskiej znajdujemy się w końcu lat 30. XX wieku. Dzieciństwo Eweliny i Jana przerywają nagle śmierć matki oraz niewyjaśnione zniknięcie ojca. Wybuch II wojny światowej sprawia, że rodzeństwo traci ze sobą kontakt. Ewelina zostaje w okupowanej Warszawie, a Jan wyjeżdża z kraju. Kobieta studiuje na tajnych kompletach i znajduje miłość. Kiedy nadchodzi wyzwolenie, nie dla każdego oznacza ono to samo… „Panny i wdowy. Ewelina”, czyli czwarty tom cyklu, wita nas po roku 1989. Tytułowa kobieta sprzedaje mieszkanie w Warszawie i wprowadza się do zrujnowanego pałacu w Lechicach, który udało się jej tyle co odzyskać. Uważa się za ostatnią z rodu, jednak nieoczekiwanie pojawia się córka jej brata bliźniaka, Zuzanna, słynna pianistka, która w dodatku bezdzietnej Ewelinie zostawia wychowanie swojego syna Jasia. Blaski mieszają się z cieniami życia rodzinnego. Ostatnia część cyklu, „Panny i wdowy. Zdrada”, rozgrywa się w latach 50. XX wieku w powojennej Polsce, zamykając losy bohaterów tej wielkiej rodzinnej sagi Marii Nurowskiej. Poszczególne części znajdziecie na Woblink, pierwsze cztery części wydane przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka, a ostatnią nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA.

Inne książki Marii Nurowskiej w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie bogaty wybór powieści i opowiadań autorstwa Marii Nurowskiej. Oprócz cyklu „Panny i wdowy” oraz powieści „Nakarmić wilki” czekają tu także między innymi „Misjonarka”, „Pamiętnik znaleziony w Katyniu”, „Dziesięć godzin” czy „Requiem dla wilka”. Te i inne książki polskich autorek tworzących literaturę kobiecą czekają w formie ebooków, książek papierowych lub audiobooków.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.