Bony podarunkowe na Święta

Marie Aubert Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dorośli, Ebook | Marie Aubert

    Ida jest bezdzietną architektką, wciąż czuje się młodo, ale jednak dostrzega już pierwsze oznaki nadchodzącego wieku średniego. Macierzyństwo to ważny dla niej temat: rozważa je, chociaż nie ma stałego partnera. Tymczasem są wakacje, upalna pogoda, a przed nią wyjazd do domu nad fiordem, w którym wraz z rodzicami, młodszą siostrą i innymi bliskimi będą świętować sześćdziesiąte piąte urodziny mamy. Piękna sceneria, w której można odpocząć i zastanowić się nad swoim życiem...

    Promocja
    okładka Zabierz mnie do domu, Ebook | Marie Aubert

    Tęsknota za młodością i ówczesnymi marzeniami, nieporozumienia małżeńskie, błędy życiowe… w swoim literackim debiucie, dziewięciu krótkich, ale treściwych opowiadaniach, Marie Aubert tworzy małe światy, w których możemy przeglądać się jak w lustrze.Autorka świetnie przyjętej w Polsce powieści Dorośli doskonale radzi sobie z krótkimi formami. Zbiór opowiadań Zabierz mnie do domu, podobnie jak powieść, pokazuje, jak dużo się dzieje pod powierzchnią zwykłej codzie...

    Promocja
    okładka Wcale nie jestem taka, Ebook | Marie Aubert

    Hanne przyjeżdża do rodzinnego miasta w towarzystwie swojej nowej partnerki, Julii. Wie, że spotka się z całą rodziną z okazji imprezy konfirmacyjnej swojej bratanicy. Nie odwiedzała bliskich krewnych od wielu lat, a kiedy widzieli się ostatnio, była jeszcze „tą grubą dziewczyną”. Od tego czasu dużo się zmieniło – w szczególności to, jak jest traktowana przez otoczenie teraz, kiedy już nie ma nadwagi. Wściekłość Hanne narasta jednak z każdą chwilą i kolejną napotkaną, zadziwi...

    Promocja
    okładka Pismo. Magazyn opinii nr 1/2021, Ebook | Filip Springer, Marcin Wicha, Urszula Pieczek, Agata Romaniuk, Marie Aubert, Staroń Przemek

    Z najnowszego numeru szczególnie polecamy Wam materiały, w których: Zuzanna Kowalczyk zastanawia się, co to znaczy „zacząć od nowa”, Jenny Kleeman tropi laboratoryjne próby kopiowania natury, Stach Szabłowski przedstawia Pawła Althamera - artystę, który działa na rzecz wspólnej sprawy.

Marie Aubert Ebooki

Marie Aubert urodziła się w 1979 roku. To norweska pisarka mieszkająca na co dzień w Oslo. Jest autorką dwóch książek – zbioru opowiadań „Zabierz mnie do domu” i powieści „Dorośli”. Obie ukazały się w Polsce nakładem Wydawnictwa Pauza w tłumaczeniu Karoliny Drozdowskiej. Ponadto tekst Marie Aubert znalazł się w antologii „Stille uke”, do której różni norwescy pisarze tworzyli treści związane ze świętami Wielkiej Nocy. Oprócz twórczości Aubert, w zbiorze znalazły się teksty m.in. Larsa Pettera Sveena, Erlinga Rimehauga oraz Arne Berggrena. Jej opowiadanie zostało umieszczone w jednym z numerów „Pisma. Magazynu opinii”. Aubert ukończyła roczne studium kreatywnego pisania na Skrivekunst-akademiet i Hordaland.

Warto wspomnieć, że jedno z opowiadań Marie Aubert zostało wyreżyserowane przez Martę Streker w ramach inscenizacji na 16. Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu w 2020 roku. Odczytu dokonali aktorzy Wiktoria Czubaszek i Paweł Palcat.

Zabierz mnie do domu - debiutancki zbiór opowiadań Marie Aubert

Marie Aubert debiutowała w 2016 roku zbiorem opowiadań „Zabierz mnie do domu”. Na tom składa się dziewięć krótkich opowieści przedstawiających zupełnie prozaiczne sytuacje z życia codziennego bohaterów. Zmagają się oni z depresją, kryzysem wieku średniego, próbą odnalezienia się w społeczeństwie oraz macierzyństwem. Ludzie opisani w opowiadaniach Aubert mierzą się z sytuacjami, do których w pokrętny sposób doprowadziło ich życie. To jednak nie wyssane z palca, sztuczne sytuacje, a epizody, które mogą spotkać każdego z nas.

Jedna z bohaterek nie może zacząć życia od nowa, po tym jak odsiedziała wyrok w więzieniu. Na co dzień konfrontuje się z ostracyzmem, i na nic zdają się zapewnienia jej najbliższych, że już dostała nauczkę od życia. Aubert opisuje też kobietę, której ciężko pogodzić samotne wychowywanie córki z zaangażowaniem się w nowy związek. Z jednej strony chce zaufać swojemu partnerowi, z drugiej zaś czuje się źle, gdy zostawia dziecko pod jego opieką. Norweska pisarka na warsztat wzięła również parę, która pragnie adoptować dziecko. Niestety w związku nie ma równości i tylko jedna osoba decyduje o tym, który wychowanek sierocińca trafi pod ich dach. Zdanie drugiej strony nie ma znaczenia.

Zbiór opowiadań „Zabierz mnie do domu” spotkał się bardzo dobrym przyjęciem w Norwegii. Pierwszy nakład sprzedał się w liczbie przeszło 10 tysięcy kopii. Wydawnictwo błyskawicznie sprzedało prawa do publikacji książki za granicą. W Polsce książka ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa Pauza. Choć jest to debiutancka książka Aubert, to ukazała się w naszym kraju rok po premierze powieści „Dorośli”.

Dorośli - pierwsza powieść Aubert

W 2019 roku swoją premierę miała pierwsza powieść Marie Aubert pt. „Dorośli”. Podobnie, jak w „Zabierz mnie do domu”, norweska pisarka pisze o prozaicznych problemach życia codziennego. Tym razem przedstawia kilkuosobową rodzinę, która spotyka się w domku letniskowym nad fiordem. Na przestrzeni kilkunastu godzin i kilkudziesięciu metrów kwadratowych dochodzi do zderzenia różnych wizji świata i koncepcji na życie. Na dodatek atmosferę podsyca alkohol, który wyzwala u niektórych bohaterów powieści głęboko skrywane demony. Dochodzi do sytuacji, o których chciałoby się zapomnieć, najlepiej od razu. Koncepcyjnie książka przywodzi na myśl „Boga rzezi” Yasminy Rezy. Mimo, że książka jest bardzo krótka, niewiele ponad stu stronicowa, to niesie więcej treści niż niejedna opasła powieść. Aubert pisze o kryzysie wieku średniego, problemach z odnalezieniem własnej tożsamości, spełnieniu, relacjach międzyludzkich, kruchości miłości, samotności i konfrontacji marzeń z rzeczywistością. Ważnym „bohaterem” jest tu też czas, który bohaterowie mają już za sobą.

Książka znalazła się wśród dziesięciu książek roku 2020 wg redakcji portalu Czytaj PL.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie dwie książki Marie Aubert. „Dorośli” i „Zabierz mnie do domu” dostępne są formie papierowej i ebooka.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.