Mariusz Sepioło Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mariusz Sepioło Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Mariusz Sepioło to polski dziennikarz, publicysta i reportażysta. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” oraz „Polityką”. Wcześniej publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” i na portalu Gazeta.pl. Pracuje również w wydawnictwie Polska Press. Mariusz Sepioło jest autorem czterech książek – „Ludzie i gady”, „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt”, „Nanga Dream – opowieść o Tomku Mackiewiczu” oraz „Klerycy. O życiu w polskich seminariach”.

Debiut literacki Mariusza Sepioło

Mariusz Sepioło debiutował w 2017 roku książką „Ludzie i gady”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czerwone i Czarne. To wstrząsająca i szczera opowieść o tym, jak wygląda życie w polskim więzieniu. Sepioło przeprowadził kilkanaście rozmów z byłymi i obecnymi więźniami. Jego rozmówcami byli zarówno skazani za ciężkie zbrodnie, jak i oszuści podatkowi czy tzw. „alimenciarze”. Konkluzja książki „Ludzie i gady” jest brutalna. Z więzienia nikt nie wychodzi zdrowy. Niewola wykańcza psychicznie i fizycznie. Skazani muszą być gotowi na wszystko, bowiem za murami więzienia nie ma taryfy ulgowej dla nikogo.

Książki Sepioło o górach

Kolejne dwie książki Mariusz Sepioło poświęcił ludziom gór. Pierwsza z nich – „Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonały każdy szczyt” – ukazała się w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Znak. To zbiorczy portret najważniejszych polskich himalaistek. Są tu zatem opowieści o Wandzie Rutkiewicz, Dobrosławie Miodowicz-Wolf i Halinie Kruger-Syrokomskiej. Sepioło pisze o tym, jak kobiety przez wiele lat zmagały się z pełnym szowinizmu i dyskryminacji męskim świecie wspinaczy górskich. „Himalaistki” to książka o kobietach, które miały podwójnie ciężko. Walczyły nie tylko z warunkami atmosferycznymi i wysokościami, ale również z akceptacją środowiska.

Kolejna górska książka Mariusza Sepioło ukazała się w 2018 roku, również nakładem krakowskiego Znaku. Tym razem bohaterem jego książki jest Tomek Mackiewicz – polski himalaista, który za wszelką cenę chciał jako pierwszy zdobyć zimą szczyt Nanga Parbat. Niestety, mimo kilku prób, nie udało się. Ostatnie podejście okazało się dla niego śmiertelne. „Nanga Dream – opowieść o Tomku Mackiewiczu” to historia o realizacji pasji i marzeń. To również opowieść o człowieku, który wymykał się schematom. Był górskim outsiderem, ambitnym hipisem, który zawsze chodził własnymi ścieżkami. Niestety czasem popadał w brawurę. W swojej książce Sepioło kreśli portret zdeterminowanego człowieka, który nie potrafił żyć bez adrenaliny. To również zapis rozmów z ludźmi, którzy pojawiali się w życiu Tomka Mackiewicza. Niektórzy z nich byli częścią życia himalaisty tylko przez chwilę, inni byli jego rodziną. Wypowiedź każdej z osób zamyka klamrą próbę literackiej opowieści o życiu Czapkinsa.

We wrześniu 2021 roku ukazała się najnowsza książka Mariusza Sepioło. Tym razem reportażysta podejmuje całkowicie inną kwestię. W książce „Klerycy” opowiada o tym, co tak naprawdę dzieje się za murami polskiego seminarium. Choć dla jednych kleryków rozpoczęcie nauki w seminarium było najlepszym pomysłem w życiu, dla innych był to początek wielkiej tragedii. Część uczniów seminariów przyjmuje narzucone, rygorystyczne zasady. Część jednak źle znosi okres izolacji i stałej kontroli przełożonych. Sepioło odkrywa tajemnice, jakie skrywają seminaria. W tym celu rozmawia z obecnymi i byłymi klerykami. Tematami rozmów są nie tylko patologie, które rodzą się w seminariach. Klerycy opowiadają o systemie nauczania, rygorze, zasadach i celu uczenia się w tej instytucji.

Książki Mariusza Sepioło na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mariusza Sepioło we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook).

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).