Marlon James Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Marlon James Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Marlon James urodził się w 1971 roku. To pierwszy w historii Jamajczyk, który otrzymał Nagrodę Bookera. Wyróżnienie otrzymał za swoją trzecią powieść pt. „Krótka historia siedmiu zabójstw”.

Marlon James urodził się w Kingston. Jego rodzice pracowali w policji – matka jako detektyw, zaś ojciec jako prawnik. James jest absolwentem University of the West Indies, gdzie studiował język i literaturę. W 2006 roku otrzymał dyplom z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Wilkes – prywatnej uczelni znajdującej się w Pensylwanii. Marlon James uczy języka angielskiego oraz prowadzi zajęcia z creative writing w Macalester College w Saint Paul.

Diabeł Urubu - wielokrotnie odrzucana debiutancka książka Marlona Jamesa

Marlon James debiutował w 2005 roku powieścią „John Crow's Devil”. Podobno wydawcy odrzucali ją aż 78 razy! Ostatecznie książka znalazła się w finale Los Angeles Times Book Prize. Powieść ukazała się w Polsce w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego pt. „Diabeł Urubu”.

Debiutancka książka Jamesa jest obrazoburcza, poetycka, pociągająca i odpychająca jednocześnie. Już w swojej pierwszej książce Jamajczyk udowodnił, że potrafi grać na uczuciach czytelników. „Diabeł Urubu” to powieść silnie nacechowana doświadczeniami pisarza z rodzinnej wyspy, w której autor opisuje mentalność jej mieszkańców. Akcja powieści rozpoczyna się w 1957 roku w niewielkiej wiosce Gibbeah. To miejsce zapomniane, pogrążone w biedzie. Mentalnym przywódcą lokalnej społeczności jest pastor Hector Blight, który jednak od wspierania wiernych, woli popijać rum z beczułki. Pewnego dnia nad wioską zaczynają krążyć czarne sępy, które następnie dewastują lokalny kościół. Niebawem pojawia się również Apostoł York – nieznany człowiek, który sam siebie nazywa „duchem odnowy” i zaczyna wprowadzać swoje zasady. Wokół niego zaczynają gromadzić się ludzie, chcący mu pomóc w „nawracaniu” pozostałych mieszkańców Gibbeah na „właściwą” ścieżkę. Pastor Blight staje przed arcytrudnym zadaniem – musi odzyskać zaufanie wiernych i wyrwać się z objęć nałogu.

Krótka historia siedmiu zabójstw

W 2015 roku za „Krótką historię siedmiu zabójstw” Marlon James otrzymał Nagrodę Bookera. Książka znalazła się również w zestawieniu 10 najważniejszych powieści roku wg „The New York Times”. Akcja powieści rozpoczyna się w 1976 roku na Jamajce. Siedmiu uzbrojonych mężczyzn szturmuje dom muzyka Boba Marley’a. Co prawda gwiazda reggae przeżyje, ale niedoszli mordercy nigdy nie zostaną zatrzymani. Ta historia to zaledwie punkt wyjścia w opowieści Marlona Jamesa. W tej przepełnionej brutalnością, surowością i wulgaryzmami opowieści, autor zabiera czytelników w świat korupcji i narkotyków. Bohaterami są tutaj dzieci slumsów, narkotykowi baronowie, dziennikarze, prostytutki oraz agenci tajnych służb wywiadowczych.

Księga nocnych kobiet

Księga nocnych kobiet” to druga powieść Marlona Jamesa, która otworzyła mu ścieżkę do wielkiej kariery. Wielu krytyków twierdzi, że to ona utorowała mu drogę do zdobycia Nagrody Bookera.

„Księga nocnych kobiet” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami książka o buncie, który wybuchł na jednej z plantacji czarnoskórych niewolnic na Jamajce. To również przepełniona brutalnością, wzruszająca opowieść o walce o wolność i własne prawa.

Bohaterka książki, Lilit, nie zna życia poza plantacją. Urodziła się już jako niewolnica. W żyłach dziewczyny płynie krew Kromanti, która nie pozwala jej zniewolić. Obecność magicznych mocy odkrywają u Lilit inne niewolnice. Patrzą z podziwem na dziewczynę, której zielone oczy są dowodem na posiadanie „rogatej duszy”. W zaciszu jednej z jaskiń przygotowują bunt przeciwko znienawidzonemu właścicielowi plantacji, nadzorcom i biczującym niewolników pomocnikom.

Czarny Lampart, Czerwony Wilk

Najnowsza powieść Marlona Jamesa pt. „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” ukazała się w 2019 roku ( w Polsce w marcu 2021 roku nakładem nowego imprintu Wydawnictwa Czarna Owca – Echa). „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” to pierwsza część „Trylogii wielkiej gwiazdy”. To powieść fantasy, w której James garściami czerpie z afrykańskiej mitologii i historii. Magazyny „The Wall Street Journal”, „TIME”, „Vogue” oraz „The Washington Post” umieściły ją na liście najlepszych książek 2019 roku. To historia o poszukiwaniu pewnego chłopca, który zaginął. Znalezienia go podejmuje się Tropiciel, którego sława sięga aż po trzynaście królestw. Choć zwykle działa solo, tym razem wyrusza na wyprawę z drużyną niezwykle oryginalnych towarzyszy – olbrzymem, wiedźmą oraz lampartem, który potrafi zmieniać kształt. Każdy z członków zespołu funkcjonuje na swój sposób, jednak tylko wspólnie będą w stanie stawić czoła wyzwaniom. Wkrótce wieść o poszukiwaniach chłopca zaczyna nieść się po całej okolicy – skala poszukiwań sugeruje, że nie może to być zwykłe dziecko. Na pierwszy rzut oka, fabuła powieści „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” mogłaby wydawać się infantylna. Nic bardziej mylnego – to przepełniona brutalnością i bezwzględnością, pełnokrwista opowieść, która wciśnie w fotel niejednego czytelnika.

Nagrody i wyróżnienia literackie Marlona Jamesa

Marlon James wielokrotnie wyróżniany był prestiżowymi nagrodami literackimi, a jego książki znajdowały się w wielu zestawieniach najlepszych książek roku. W 2009 roku za „Księgę nocnych kobiet” znalazł się w finale National Book Critics Cirle Award. Rok później otrzymał Dayton Literary Peace Prize oraz Minnesota Book Award. W 2013 roku Marlon James został uhonorowany Musgrave Medal przyznawanym przez Institute of Jamaica. W 2014 roku pisarz ponownie znalazł się w finale National Book Critics Cirlce Award za „Krótką historię siedmiu zabójstw”. Za tę powieść otrzymał również Anisfield-Wolf Book Award. Najważniejszym wyróżnieniem w karierze Jamajczyka jest Nagroda Bookera, którą otrzymał w 2015 roku za powieść „Krótka historia siedmiu zabójstw”. Najświeższym wyróżnieniem Marlona Jamesa jest Nagroda Locusa, którą otrzymał za powieść „Czarny Lampart, Czerwony Wilk”.

Książki Marlona Jamesa w formie ebooka oraz papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Źródło zdjęcia: wyborcza.pl, fot. Jeffrey Skemp

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Nierzadko najbardziej interesującymi, bo obejmującymi sprawy, które znamy i pamiętamy z naszego własnego życia, są książki o historii najnowszej. Jest to ostatnia, obecnie trwająca epoka historyczna.

Jakie wydarzenie stanowi początek historii najnowszej?

Za datę początkową przyjmuje się z reguły 1789 rok, czyli wybuch rewolucji francuskiej. Niekiedy pojawiają się także terminy późniejsze - rok 1815 (kongres wiedeński) lub nawet 1848 (Wiosna Ludów). W Polsce liczy się historię najnowszą z reguły od trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej w 1795 roku. Obejmuje ona zatem kilka wieków, w czasie których wydarzyło się wiele kluczowych dla Polski i świata wydarzeń oraz przemian. Wśród nich wspomnieć z pewnością należy o dwóch rewolucjach przemysłowych, a także o I i II wojnie światowej (w tym powstaniu warszawskiemu), okresie międzywojennym, PRL-u, jak również o czasie tzw. zimnej wojny.

Ebooki o historii najnowszej, jakie znajdziecie w księgarni internetowej Woblink, opowiadają o sprawach z całego świata. Znawca dziejów Europy Wschodniej Serhii Plokhy zabiera nas do Czarnobyla, by w swoim dziele “Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” odtworzyć tamtą dramatyczną historię. Ukazuje walkę naukowców, strażaków i żołnierzy, którzy walczyli heroicznie w samym środku nuklearnego piekła. Piotr Żurek skupia się na dziejach Słowenii w okresie, gdy ta była częścią republiki jugosłowiańskiej, państwem rządzonym przez Josipa Broza-Tito. Jego dzieło “Słowenia pod rządami Tity (1945-1980). W cieniu Jugosławii” czeka na Was na Woblink jako ebook w formatach epub, mobi lub pdf. Polecamy także sięgnąć po niezmiennie aktualny esej wybitnego historyka Timothy’ego Snydera zatytułowany “O tyranii”, a także jego dzieło “Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka”.

Najciekawsze ebooki o historii najnowszej Europy i świata

W książkach opowiadających o postaciach, wydarzeniach czy zjawiskach, które miały miejsce w epoce historii najnowszej znajdziemy obrazy z całego świata. Do Chin przenosi nas między innymi Profesor Bogdan Góralczyk w dziełach “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” oraz “Chiński feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa”, gdzie stara się wyjaśnić fenomen chińskich reform, a także przewidzieć, jakie kroki podejmie w przyszłości Państwo Środka. Martin Meredith przedstawia z kolei “Historię współczesnej Afryki”, a Tadeusz A. Olszański ukazuje “Ukraińskie stulecie 1914-2014. Szkice historyczne”. Napięcie między USA a Rosją, które ma swoje początki w okresie po II wojnie światowej, wywołało tzw. zimną wojnę, której kolejne rozdziały dopisywane były nieustannie aż do dziś. Historię tych zmagań stara się jak najbardziej rzetelnie opisać Tim Weinter w ebooku “Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945-2020”. Nie sposób nie wspomnieć także o dziełach Normana Daviesa, brytyjskiego historyka, który z sukcesem od wielu lat opisuje historię Europy, Polski oraz Wysp Brytyjskich, w dużej mierze skupiając się na epoce najnowszej. Na Woblink znajdziecie między innymi jego “Powstanie’44”, “Europa walczy. 1939-1945” czy “Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Tych i wielu innych fascynujących pozycji opowiadających o historii najnowszej szukajcie na Woblink jako książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki o historii najnowszej Polski

Najnowsza historia Polski pełna jest dramatycznych wydarzeń, ważnych postaci, porażek, błędów i aktów ogromnej odwagi. Agnieszka Witkowska-Krych podejmuje trudny temat w swoim dziele “Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”. Nie mogło zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz. Pod redakcją Beaty Halickiej ukazał się zbiór świadectw zatytułowany “Mój dom nad Odrą. Pamiętniki osadników Ziem Zachodnich po 1945 roku”. “Płakaliśmy bez łez” to niełatwy w lekturze, lecz niezwykle cenny zbiór wspomnień byłych więźniów, członków żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz, zebranych przez Gideona Greifa. Wiele ciekawych pozycji dotyczy wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Należą do nich na przykład “Okrągły stół” Jana Skórzyńskiego czy “Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów” Andrzeja Paczkowskiego. Procesy budowy demokratycznego państwa prawa III Rzeczypospolitej opisują Daria i Tomasz Nałęcz, których “Czas przełomu 1989-1990” pozwala prześledzić, jak tworzony był współczesny polski system parlamentarny, samorząd lokalny, czy jak wprowadzano kluczowe prawa obywatelskie. Wiele ciekawych tytułów o historii najnowszej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).