Majówkowy Maraton Czytelniczy

Martin Widmark Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Martin Widmark Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Martin Widmark urodził się w 1961 roku. To szwedzki pisarz i nauczyciel specjalizujący się w książkach dla dzieci i młodzieży. Jest autorem kilku bestsellerowych cykli, wśród których najbardziej znane są „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz seria „Dawid i Larisa”. W Polsce książki Widmarka wydaje Wydawnictwo Zakamarki. Jego książki cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Do tej pory zostały przetłumaczone na blisko 35 języków.

Widmark zajmuje się nie tylko pisaniem książek i opowiadań dla dzieci, ale również aktywnie działa w zakresie promocji czytelnictwa wśród najmłodszych. Jest autorem licznych materiałów dydaktycznych mających pomóc dzieciom w nauce czytania oraz czytania książek ze zrozumieniem. Widmark był inicjatorem projektu „En läsande klass” („Klasa czytania”), który został uruchomiony w 2012 roku.

W związku ze swoją działalnością dydaktyczną Widmark odbył setki podróży służbowych. Występował na konferencjach i prelekcjach na całym świecie. Za swoją działalność został wyróżniony prestiżowymi nagrodami w Szwecji. Martin Widmark napisał przeszło 100 książek dla dzieci i młodzieży, które rozeszły się na świecie w liczbie przeszło 10 milionów egzemplarzy.

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai - najbardziej znany cykl książek Martina Widmarka

Zdecydowanie najbardziej znanym cyklem Widmarka jest „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Do tej pory w Polsce ukazało się 27 tomów serii („Tajemnica diamentów”, „Tajemnica hotelu”, „Tajemnica cyrku”, „Tajemnica kawiarni”, „Tajemnica mumii”, „Tajemnica kina”, „Tajemnica pociągu”, „Tajemnica gazety”, „Tajemnica szkoły”, „Tajemnica złota”, „Tajemnica szafranu”, „Tajemnica zwierząt”, „Tajemnica biblioteki”, „Tajemnica meczu”, „Tajemnica miłości”, „Tajemnica galopu”, „Tajemnica kempingu”, „Tajemnica szpitala”, „Tajemnica pływalni”, „Tajemnica urodzin”, „Tajemnica wyścigu”, „Tajemnica pożarów”, „Tajemnica więzienia”, „Tajemnica mody”, „Tajemnica zamku”, „Tajemnica srebra”, „Tajemnica filmu”).

Tytułowi bohaterowie – Lasse i Maja – prowadzą małe biuro detektywistyczne, które działa w szwedzkim miasteczku Valleby. Specjalizują się w tropieniu oszustów i złodziei. Po raz pierwszy pojawiają się w wydanym w 2002 roku tomie „Tajemnica diamentów”. W opowieści ktoś kradnie drogie kamienie ze sklepu jubilerskiego Muhammeda Karata. Każdego dnia znika jeden diament. Większość poszlak wskazuje, że złodziejem musi być ktoś z personelu sklepu – Siv Leander, Ture Modig albo Lollo Smitt. Policja nie potrafi jednak znaleźć żadnego konkretnego dowodu. Rozwiązania sprawy podejmują się młodzi detektywi – Lasse i Maja.

Książka spotkała się z tak dużą popularnością, że na jej podstawie powstały gry oraz serial telewizyjny. Na dodatek z postaciami z książki można kupić puzzle, kubki, ubrania oraz różnego rodzaju gadżety.

Nelly Rapp – upiorna agentka

Drugą serią Widmarka, która cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci są przygody Nelly Rapp. W Polsce książki z tej serii ukazują się nakładem Wydawnictwa Mamania.

Tytułowa Nelly Rap po raz pierwszy pojawia się w książce „Nelly Rapp i Upiorna Akademia”. Nelly wraz z rodziną odwiedza wujka Hannibala, z którym od dawna się nie widzieli. W trakcie szukania łazienki dziewczyna trafia do tajemniczego pomieszczenia na strychu, które przypomina wyglądem szkolną salę lekcyjną. Okazuje się, że to Upiorna Akademia, w której uczy się o zwyczajach wampirów. Aby zostać uczennicą tajemniczej szkoły, Nally musi zdać test. Od niego zależy, czy Nelly zostanie upiorną agentką. Nelly Rapp pojawia się kilkudziesięciu tomach przygód. Do tej pory książki z jej udziałem sprzedały się w samej Szwecji w nakładzie przeszło trzech milionów egzemplarzy.

Podobnie jak w cyklu o przygodach Lassego i Mai Martin Widmark bardzo często wykorzystuje elementy świata kultury i popkultury, które wplata w fabułę swoich książek. Nelly Rapp często konfrontuje się ze stworami, zjawami, postaciami znanymi z klasycznych dzieł kina i literatury grozy. Rapp mierzy się z wampirami, czarownicami, frankensteiniakiem, wilkołakami, duchami, a nawet z potworami morskimi.

Do tej pory w polskim tłumaczeniu zostały wydane następujące części: „Nelly Rapp w grocie Króla Gór”, „Nelly Rapp i szamanka”, „Nelly Rapp i kapitan Sinobrody”, „Nelly Rapp i księga czarodzieja”, „Nelly Rapp i bal wampirów”, „Nelly Rapp i atak duchów”, „Nelly Rapp i potwór morski w Górskim Jeziorze”, „Nelly Rapp i człowiek śniegu”, „Nelly Rapp i czarownicy z Wittenbergi”, „Nelly Rapp i białe damy”, „Nelly Rapp i wilkołaki”, „Nelly Rapp i nawiedzony sklep”, „Nelly Rapp i frankensteiniak”, „Nelly Rapp i Upiorna Akademia”.

Halvdan Wiking

Kolejnym ważnym cyklem w dorobku Widmarka jest seria o Halvdanie Wikingu, którą w Polsce również wydaje Mamania. Do tej pory po polsku ukazały się „Halvdan Wiking. Wilcze serce”, „Halvdan Wiking. Grób obcego”, „Halvdan Wiking. Puchar wodza”, „Zwyczajny tydzień z rodziną Janssona”, „Długa wędrówka”, „Dom, który się przebudził”, „Tyczka w Krainie Szczęścia”. Tym razem autor bestsellerowych książek dla dzieci garściami czerpie z nordyckiej mitologii i historii wikingów.

Książki Martina Widmarka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie kilkadziesiąt książek Martina Widmarka we wszystkich formatach (ebook, audiobook, ksiażka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!