Majówkowy Maraton Czytelniczy

Maryla Szymiczkowa Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Maryla Szymiczkowa Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Maryla Szymiczkowa to powołana do życia postać autorstwa tworzących powieści kryminalne Jacka Dehnela oraz Piotra Tarczyńskiego. Dehnel sam jest pisarzem, poetą oraz tłumaczem, prowadzącym bloga poświęconego międzynarodowego tabloidowi kryminalnemu “Tajny Detektyw”. Tarczyński to tłumacz, historyk oraz amerykanista. Razem stworzyli Marylę Szymiczkową - wdowę po prenumeratorze “Przekroju” w twardej oprawie, dawną gwiazdę Piwnicy pod Baranami i korektorkę w “Tygodniku Powszechnym”. Stałą bywalczynię krakowskiego kościoła Mariackiego, rozsmakowaną w pischingerach, kawie u Noworola w niedzielę, a w Nowej Prowincji wieczorami. Główną bohaterką retro kryminałów tworzonych przez Marylę Szymiczkową jest krakowska profesorowa Zofia Szczupaczyńska, hybryda Gabrieli Zapolskiej i Agaty Christie. Kobieta obdarzona silnym charakterem, przy tym ściśle powiązana z realiami swojej epoki i życia w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku. Historie pisane przez Marylę Szymiczkową są pastiszem XIX-wiecznego mieszczaństwa i całej epoki, a także inteligentną grą z konwencją retro kryminału. Groteska i zabawa łączy się w nich zgrabnie z wciągającą fabułą.

Śledztwa profesorowej Szczupaczyńskiej w serii książek Maryli Szymiczkowej

Pierwszym tomem napisanym przez Marylę Szymiczkową o profesorowej Szczupaczyńskiej była wydana w 2015 roku “Tajemnica domu Helclów”. W 1893 roku w Krakowie dzieje się niewiele. Mieszczańskie życie toczy się powoli, wręcz nudno. Profesorowa ma już serdecznie dość rutyny i przymusu pamiętania o pulardzie na obiad czy kupnie wina mającego być skutecznym antidotum na cholerę. Szczupaczyńska musi mieć baczenie na tak wiele codziennych spraw - na przykład czy nowa służąca na pewno dobrze wyczyściła srebra? Trudno się więc dziwić, że zaginięcie jednej z bywających w słynnym domu Helclów pensjonariuszek wstrząsa nie tylko Krakowem, ale także życiem profesorowej. Szczupaczyńska sama zabiera się za śledztwo i z wrodzoną dociekliwością (tylko wielcy złośliwcy ośmieliliby się nazwać ją wścibstwem) szuka poszlak, by rozwiązać zagadkę.

Po sukcesie “Tajemnicy domu Helclów” Szymiczkowa stworzyła kolejną część przygód Zofii Szczupaczyńskiej - “Rozdarta zasłona” ukazała się w 2016 roku. Z domu profesorowej odeszła służąca Karolcia, codzienny rytm życia musi więc odnaleźć nowe tory, i to tuż przed Wielkanocą. Kiedy wydaje się, że wreszcie się to udaje, w progu domu Pod Pawiem niespodziewanie staje kadet Jan Erychleb. Rodzina Szczupaczyńskich - dociekliwa profesorowa, świetnie współgrający z nią mąż oraz zespół służących - jest w stanie poradzić sobie z każdą, nawet najbardziej trudną sprawą.

Trzeci tom serii, “Seans w Domu Egipskim”, ukazał się w 2018 roku. Wciągający kryminał rozgrywa się na jesieni 1898 roku, kiedy to do Krakowa przybywa Szatan, czyli Stanisław Przybyszewski. W tym samym czasie w Genewie z ręki zamachowca ginie cesarzowa Sissi. A to dopiero początek niespodziewanych wydarzeń. Śmietanka towarzyska Krakowa, w której oczywiście znajduje się i profesorowa Szczupaczyńska, spotyka się w Domu Egipskim, by wziąć udział w seansie spirytystycznym. Poprowadzi go medium - kobieta, która w tym czasie przebywa w Krakowie, a sam seans ma być ukoronowaniem obserwacji zaćmienia Księżyca. Przy stole zasiada więc dwanaście osób - wstanie od niego jednak już tylko jedenaście. Profesorowa natychmiast rusza do akcji - wie, że jeśli sama nie przeprowadzi dochodzenia, może nigdy nie dojść do rozwiązania zagadki.

“Złoty róg”

Najnowszą książką autorstwa Maryli Szymiczkowej jest “Złoty róg,” wydany w 2020 roku. Na przeciwko domu Zofii Szczupaczyńskiej, w bramie kamienicy na ulicy św. Jana w Krakowie, leży martwy mężczyzna. Jak to możliwe, że został zamordowany w miejscu, gdzie codziennie jest tyle ludzi, a nikt niczego nie widział? Na szczęście jest pani profesorowa … tyle że nikt się do niej nie zgłosił po pomoc. Szczupaczyńska zmierza więc w innym kierunku, do bazyliki Mariackiej, gdzie ślub ma wziąć znany poeta Rydel i zwykła chłopka. Zofia nie spodziewała się, że te dwie sprawy się połączą i to właśnie na sławetnym weselu wpadnie na trop, który odnosić będzie się do wcześniejszego morderstwa. Szczupaczyńska zgłębia więc tajemnice Bronowic, próbując dociec, jak martwy mężczyzna powiązany był ze ślubem?

Jeśli szukasz inteligentnej rozrywki z dużą dozą dowcipu oraz wciągającą fabułą, wszystkie pozycje autorstwa Marii Szymiczkowej - a także Jacka Denhela oraz Piotra Tarczyńskiego - znajdziesz na Woblinku. Te i podobne retro kryminały czekają w książkach papierowych, ebookach i audiobookach.

Co znajdziesz w kategorii: Kuchnia , Diety i Fitness

„Kuchnia / Diety / Fitness” to kategoria obfitująca w najróżniejsze książki będące często zbiorami przepisów kulinarnych. Książki te zazwyczaj są ułożone wokół wybranego tematu przewodniego, najpopularniejsze z nich to kuchnie narodowe i regionalne, sposoby żywienia wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego, uwzględniające nietolerancje i alergie pokarmowe czy opisy i przykłady konkretnych diet. Książki mogą również być skoncentrowane na jednym, ściśle określonym typie dania, jak sałatka czy zupa. Pozycje kulinarne najczęściej są wzbogacone o liczne zdjęcia opisywanych potraw. Mogą być nie tylko źródłem przepisów, ale również wiedzy o danym kraju, jego kulturze i zwyczajach w nim panujących. W kategorii tej znajdują się również pozycje poruszające zagadnienia fitnessu, czyli niezwykle popularnego rodzaju gimnastyki rekreacyjnej, która wpływa na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W kategorii „Kuchnia / Diety / Fitness” znajdują się książki z przepisami skupionymi na coraz popularniejszej diecie wegańskiej i wegetariańskiej, jak na przykład „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek. Ponadto można tu znaleźć pozycje wypełnione recepturami z kulinarnych podróży („Podróż w trzech smakach. Przepyszne opowieści z Buenos Aires, Nowego Jorku i Berlina” Layne Mosler) czy skupione na kuchni polskiej w jej tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Swoje miejsce znalazły tutaj również książki łączące tematy kulinarne ze zdrowotnymi i pokazujące, w jaki sposób odpowiednią dietą można zmniejszać konkretne dolegliwości („Zatrzymaj Hashimoto”, „Zdrowa tarczyca”). Ta kategoria obejmuje także książki poświęcone diecie stosowanej w okresie wzmożonych treningów („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącej nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.