TargiKsiążkiMaj2025

Max Cegielski Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Prince Polonia, Książka | Max Cegielski

    Lata osiemdziesiąte, ostatnia dekada PRL-u. Muzyk Radek i jego przyjaciel Janek to szczecińskie młode wilki. Marzą o lepszym życiu. Magda, ich licealna miłość, wyjeżdża z ojcem na placówkę do Indii. Chłopaki także ruszają w świat. Zaczynają od drobnego przemytu z NRD. Przez Budapeszt trafiają do Stambułu i dalej – do Singapuru. Szmuglują magnetowidy, a potem złoto. Na ich drodze stają przeszłość oraz ambitny jak oni radca ambasady. Sensacyjna fabuła kryje autentyczną opowie...

    Promocja
    okładka Autor przychodzi wieczorem Antologia jubileuszowa, Książka | Krystyna Kofta, Zygmunt Miłoszewski, Joanna Fabicka, Marek Kochan, Tadeusz Cegielski, Marek Krajewski, Max Cegielski, Włodzimierz Kowalewski, Mariusz Czubaj, Joanna Bator, Ryszard Ćwirlej, Marta Mizuro, Andrzej Czcibor-Piotrowski

    Wydawnictwo W.A.B. w 2012 roku obchodzi 20. rocznicę istnienia. Postanowiliśmy uczcić ten jubileusz, wydając antologię tekstów napisanych za naszą inspiracją przez autorów związanych z naszą oficyną. Motywem przewodnim antologii jest SPOTKANIE Z CZYTELNIKIEM. Chcieliśmy stworzyć książkę przybliżającą tych, dzięki którym obcujemy z literaturą i którzy dostarczają nam radości. Będącą spotkaniem z pisarzami, którzy są cenieni, budzą zainteresowanie i emocje. Z drugiej strony za...

Max Cegielski Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Max Cegielski to jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych dziennikarzy zajmujących się kulturą. Jest pisarzem, kuratorem wystaw i festiwali, krytykiem oraz felietonistą. Fascynuje się kulturą Bliskiego Wschodu, której poświęcił kilka powieści i reportaży. Jest autorem takich książek jak „Masala”, „Pijani Bogiem“, „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu” czy „Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” wydanej przez krakowskie wydawnictwo Karakter. W czerwcu 2020 roku nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się jego najnowsza powieść „Prince Polonia”.

Działalność dziennikarska

Max Cegielski na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat współpracował z wieloma prestiżowymi pismami. Publikował w „bruLionie”, o muzyce pisał dla magazynu „Elle”, relacje z jego podróży ukazywały się w „Gazecie Wyborczej”. Ponadto publikował w „Newsweeku”, „Machinie”, „Fluidzie”, „Tygodniku Powszechnym” i „Pulsie Świata”. Był również felietonistą tygodnika „Przekrój”. Cegielski pracował także w radiu ‒ w Radiostacji prowadził autorską audycję „Masala”. Tak samo nazywała się nie tylko jego książka, blog, ale również kolektyw muzyczny, którego był współzałożycielem. Ponadto prowadził programy w Jazz Radiu i Radiu Bis.

Xięgarnia

Max Cegielski od wielu lat współpracuje również z telewizją. Prowadził programy w Canal+ oraz TVP Kultura, gdzie był współprowadzącym Hali Odlotów. Obecnie, obok Agaty Passent i Filipa Łobodzińskiego, jest prowadzącym Xięgarni, telewizyjnego programu o książkach, który emitowany jest w TVN24. W 2019 roku Xięgarnia otrzymała tytuł PIK-owego Lauru w kategorii mediów telewizyjnych.

Książki Maxa Cegielskiego

Cegielski debiutował w 2002 roku książką „Masala”, która była pokłosiem jego podróży do Indii. Do Azji wyjechał po odwyku narkotykowym, który odbył w Monarze. Cegielski w swojej książce poddaje krytyce stereotypowy obraz Indii jako duchowej stolicy świata. Jest to opowieść o popularnym hinduskim mędrcu Osho, kulturze Indii, bollywoodzkim kinie i sytuacji politycznej kraju. Dwa lata później wydał książkę „Apokalipso”, której fabuła rozgrywa się we współczesnej Warszawie, a głównym wątkiem jest klasyczny miłosny trójkąt. Kolejna książka – „Pijani bogiem” z 2007 roku – to powrót do Azji. Tym razem Cegielski wyruszył do Pakistanu i proponuje czytelnikom opowieść bardziej reporterską, mniej osobistą niż „Masala”. W 2009 roku ukazuje się jedna z najważniejszych książek Cegielskiego – „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, czyli opowieść o jednym z najsłynniejszych miast na Ziemi. To prawdziwy hołd złożony miastu znajdującemu się na granicy dwóch kontynentów, które łączy w sobie wiele kultur, zawieszone jest bowiem między Wschodem a Zachodem. W 2011 roku wydaje „Mozaikę. Śladami Rechowiczów” – opowieść o Hannie i Gabrielu Rechowiczach, nazywanych „kolorowymi ptakami” ponurego PRL-u, artystach tworzących kolorowe mozaiki zdobiące m.in. warszawskie supermarkety.

W 2013 roku ukazał się słynny „Leksykon buntowników”, który może stanowić swoisty elementarz wprowadzający w świat kontrkultury. Książka Cegielskiego skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, którym nazwiska Andy Warhol, David Bowie czy Kurt Cobain już niewiele mówią. W 2015 roku ponownie zwrócił się w kierunku Azji. Jego „Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata”, wydany przez wydawnictwo Karakter, to relacja z podróży śladami Bronisława Grąbczewskiego. Inspiracją do wzięcia udziału w wyprawie była książka Petera Hopkirka o Azji Środkowej, w której pojawia się postać „kapitana Gromchevskiego” – polskiego podróżnika, odkrywcy i generała w armii carskiej.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki „Prince Polonia” i „Wielki gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

W powieści obyczajowej spotkacie wzloty i upadki, miłość i rozpacz, radość i gniew, sukcesy i porażki... tak jak w prawdziwym życiu. Na Woblink znajdziecie historię dla każdego - zarówno romanse (jak dzieła Danielle Steel czy Julii Quinn z serii o Bridgertonach), jak i dzieła historyczne (jak sagi autorstwa Joanny Jax), powieści obyczajowe zagraniczne i polskie, a wśród nich zarówno wielowątkowe historie, jak i lekkie powieści idealne do przeczytania w jeden wieczór. Kategoria powieści obyczajowej pełna jest wyjątkowych tytułów - sprawdźcie sami!

O powieści obyczajowej słów kilka

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej, a książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów, ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Gatunek ten odznacza się także dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu.

Jakie są cechy powieści obyczajowej?

Jej podstawy ukształtowały się w pozytywizmie, epoce szczególnego zainteresowania codziennym życiem zwykłych ludzi i społeczności. Autorzy literatury obyczajowej starali się jak najwierniej przedstawić ówczesne realia. Cechami książki obyczajowej były więc przede wszystkim realizm oraz skupienie na ukazaniu problemów ekonomicznych, społecznych czy światopoglądowych. Rozwój powieści społeczno-obyczajowej uznaje się za jeden z najważniejszych etapów w historii rozwoju prozy. Współcześnie kategoria powieści obyczajowej wciąż skupia się przede wszystkim na dziełach wiernie odzwierciedlających realia życia bohaterów, jednak w dziełach z tego gatunku literatury znajdziemy także wiele innych ważnych wątków. Obok sięgających do rzeczywistego świata opisów pewnych grup społecznych, środowisk i poszczególnych ludzi znajdziemy tu także dzieła z pogranicza fikcji historycznej, romansu czy kryminału. Polecamy chociażby dzieła Charlotte Link, w tym jej sagę historyczną składającą się z tomów "Czas burz", "Dziki łubin" oraz "Niespokojne niebo". Ta bestsellerowa autorka powieści obyczajowych ma na swoim koncie wiele wartościowych dzieł - na Woblink czekają na Was chociażby jej audiobooki "Bez winy" czy "Poszukiwanie".

Co znajdziecie w kategorii powieść obyczajowa?

W kategorii „powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink znajdziecie takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili - powieść napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin - powieść dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie oraz o nadużycia wobec kobiet, a także poruszającą i inspirującą opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato”. „Na plaży Chesil” Iana McEwana jest z kolei złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.

Współczesne historie z gatunku powieści obyczajowej często skupiają się na silnych postaciach kobiecych - spotkacie je chociażby w "Pani Churchill" lub "Pani Einstein" Marie Benedict, a także w "Życiu Violette" Valerie Perrin czy u mistrza romantycznych historii Nicholasa Sparksa w powieści "Jedno życzenie". Wśród najlepszych książek obyczajowych wymienia się również tytuły autorstwa Jojo Moyes, takie jak "Ostatni list od kochanka", "Zakazany owoc" czy "Światło w środku nocy".

W polskiej literaturze obyczajowej dużą popularnością cieszy się między innymi Magdalena Witkiewicz. Większość jej dzieł to pełne humoru, lekkie powieści romantyczno-obyczajowe. Sięgnijcie chociażby po "Czereśnie zawsze muszą być dwie", "Moralność Pani Piontek" lub "Panny roztropne", które czekają na Was na Woblink także jako ebooki. Chętnie czytane polskie książki obyczajowe pisze także Agnieszka Lingas-Łoniewska (seria "Szukaj mnie wśród lawendy" lub autonomiczna powieść "Molly"). Warto zwrócić uwagę także na twórczość Idy Żmijewskiej i jej cykl powieści społeczno-obyczajowych "Warszawianka", w którym oprócz tomu pod tym samym tytułem znajdziecie także dzieła "Gdy zgasną światła" oraz "Od zmierzchu do świtu".

Miłośnikom współczesnych historii poruszających bliskie nam obecnie problemy polecamy na przykład "Nie jesteś sama, Meredith" Claire Alexander, empatyczną prozę o zmaganiach z własnymi lękami i traumami. Szukajcie ich na Woblink między innymi w formacie ebooka!

Popularni autorzy książek obyczajowych

Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów książek obyczajowych. Postaramy się jednak pomóc Wam wybrać spośród tej niezwykle przyjemnej mnogości tytułów! Może skusi Was "Miłość i inne obsesje" Liane Moriarty, znanej autorki dzieł "Wielkie kłamstewka" albo "Dziewięcioro nieznajomych"? To historia miłosna, którą czyta się jak thriller! A może nieco lżejsze w tonie polskie książki obyczajowe "Znachorka" Małgorzaty Starosty, "Domek nad potokiem" Katarzyny Michalak czy "Igrając z pokusą" Ewy Maciejczuk, opowieść o skomplikowanej relacji pomiędzy dwojgiem ludzi, których różni bardzo wiele, ale łączy biuro i potrzeba miłości.

Z kolei "Maybe Now. Maybe Not" Colleen Hoover to połączenie dwóch wyjątkowych historii, w ramach których pojawia się wiele pytań - czy miłość faktycznie zjawia się często tam, gdzie już nikt na nią nie czeka? Czy warto zaryzykować dla niej wszystko? I czy należy to zrobić właśnie teraz? Dla ludzi szukających w książkach wyciszenia (a wiemy, że jest nas tutaj sporo) polecamy "Kuchnię książek" Kim Jee Hye. Pewnego dnia życie Yujin zmienia się całkowicie, a dziewczyna postanawia zrezygnować z życia w wielkim mieście i założyć wyjątkową księgarnię - "Kuchnię książek". Kto z nas nie chciałby się w niej znaleźć? My na pewno! Zresztą sami sprawdźcie, jaka siła drzemie w literaturze, sięgając po te wyjątkowe historie obyczajowe w postaci książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf), które znajdziecie na Woblink!

Bestsellerowa powieść obyczajowa w księgarni Woblink

Bohaterowie powieści obyczajowych doświadczają emocji, które sami doskonale znamy z własnego życia - a równocześnie przecież tak często wydarza się w ich codzienności coś, co nam samym nigdy nie przyszłoby do głowy! To połączenie jest zasadniczo definicją powieści obyczajowej! Najlepsze książki obyczajowe, takie jak ebook "Tego ci nie powiedziałam" Kelly Rimmer, "Najważniejsze to przeżyć" Ałbeny Grabowskiej czy "Strażniczka spalonych książek" Brianny Labuskes ukazują codzienność bohaterów w niecodziennych sytuacjach. Joanna Balicka w swoim "Poemacie letniej tęsknoty" zderza losy dwójki bohaterów pochodzących z zupełnie innych światów, których rodzącemu się uczuciu zdecydowanie sprzeciwia się ich otoczenie. Z kolei "Zdejmij z nieba księżyc" Kristan Higgins to idealna propozycja dla wszystkich, którzy poszukują momentami trudnej i bolesnej, ale także pełnej wzruszeń i miłości historii ostatecznie podnoszącej na duchu i dającej nadzieję.

Gatunek powieści obyczajowej ma wiele do zaoferowania - skorzystajcie z naszych sugestii, by zanurzyć się w ten wyjątkowy świat! Wyjątkowe historie obyczajowe czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf).