Michał Gołkowski Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michał Gołkowski Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Michał Gołkowski jest polskim pisarzem tworzącym fantastykę, science-fiction oraz powieści historyczne, związanym z Wydawnictwem Fabryka Słów. Z wykształcenia lingwista, jest także autorem felietonów oraz esejów. Pracuje także jako tłumacz symultaniczny oraz literacki. Wśród popularnych dzieł jego autorstwa znajduje się cykl powieści osadzonych w świecie gry wideo S.T.A.L.K.E.R. - Gołkowski przyczynił się do pojawienia się książek z tego uniwersum w Polsce, na potrzebę wydania swojej pierwszej książki, która jest równocześnie pierwszym tomem serii “Fabryczna Zona”.

Michał Gołkowski - tłumacz i pisarz

Urodzony w 1981 roku w Sochaczewie Michał Gołkowski pochodzi z wielopokoleniowej rodziny humanistów i filologów - jest synem Marka Gołkowskiego, konsula generalnego RP w Kaliningradzie oraz pierwszego sekretarza ambasady RP na Białorusi. Michał Gołowski ukończył studia z lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji tłumaczeń ustnych. Literacko zadebiutował w roku 2013 powieścią “Ołowiany Świt”, która osadzona jest w uniwersum gry S.T.A.L.K.E.R. i która luźno nawiązuje do dzieł braci Strugackich oraz wydarzeń wokół katastrofy w Czarnobylu. W tym cyklu pojawiło się pięć tomów - “Ołowiany świt”, “Drugi brzeg”, “Droga donikąd”, “Sztywny” oraz “Powrót”. Od 2020 roku Gołkowski odpowiada za copywriting i konsultacje fabularne w zajmujących się grami wideo, fabularnymi oraz planszowymi spółkach Sylen Studio SA oraz Nova-Tek S.A.

Michał Gołkowski - łamiąc konwencje

Charakterystyczną cechą twórczości Michała Gołkowskiego jest mieszanie elementów z bardzo zróżnicowanych gatunków literackich. W jego książkach znajdziemy więc cechy powieści akcji, historycznych, postapokaliptycznych, kryminałów, grozy, science-fiction, romansów czy dystopii. Dzieła Gołkowskiego pełne są protagonistów z krwi i kości, a także bieżących problemów społecznych. Pisarz chętnie wywraca do góry nogami utarte schematy opowiadania historii. Głównymi bohaterami “Stalowych szczurów” są żołnierze walczący po stronie Cesarstwa Niemieckiego w Wielkiej Wojnie (a więc po stronie “zła”) - z kolei główny bohater “Siedmioksiągu grzechu” jest postacią zdecydowanie negatywną.

Cykl “Siedmioksiąg grzechu” Michała Gołkowskiego

Saga “Siedmioksiąg grzechu” Michała Gołkowskiego rozgrywa się na przestrzeni szeregu epok historycznych, od kultury wzorowanej na Krecie minojskiej przez czasy wikingów po podbój Meksyku przez Cortesa. Opowiada historię Zahreda, bohatera nagrodzonego (lub ukaranego, w zależności od interpretacji) przez bogów nieśmiertelnością, który przez kolejne wieki szuka sprawców tego wiecznego życia, które zaczyna coraz bardziej mu przeszkadzać. W kolejnych tomach obserwujemy powolną ewolucję Zahreda od istoty niemalże nieludzkiej, pozbawionej uczuć aż do kogoś, kto w niekończącym się cyklu śmierci i odrodzenia odnajduje sens swojego istnienia. Na “Siedmioksiąg grzechu” składa się pięć powieści autorstwa Michała Gołkowskiego, wydanych przez Fabrykę Słów. Są to, w odpowiedniej kolejności, “Spiżowy gniew”, “Bogowie pustyni”, “Bramy ze złota 1. Świątynia na bagnach”, “Bramy ze złota 2. Złote miasto” oraz “Bramy ze złota 3. Zmierzch bogów”.

Trylogia “Komornik”

Ezekiel Siódmy jest bohaterem innej serii autorstwa Michała Gołkowskiego, trylogii “Komornik”. Jest ona prześmiewczą, a miejscami obrazoburczą wizją świata nieudanej biblijnej Apokalipsy, która w dużej mierze czerpie inspiracje z dzieł Zbigniewa Herberta oraz poezji śpiewanej Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego. Pełen odniesień do popkultury, żargonu charakterystycznego dla mediów społecznościowych i współczesnego internetu cykl porusza równocześnie takie tematy jak holokaust, reżimy totalitarne, cenzura czy ślepe przywiązanie do tradycji, symboli, religii oraz wiary. Zespół z Sylen Studio, na którego czele stoi Marcin Janiszewski, od sierpnia 2020 roku, pracuje nad grą wideo opartą na tej trylogii Gołkowskiego. Składają się na nią tomy: “Komornik”, “Komornik ++ Rewers” oraz “Komornik +++ Kant”. Na jesieni 2021 roku pojawił się także pierwszy tom drugiej trylogii Komornika, “Komornik. Arena Dłużników #1”. “Komornik. Arena Dłużników #2” pojawił się w roku kolejnym, a trzecia część zapowiedziana jest na koniec roku 2022.

Książki Michała Gołkowskiego w księgarni internetowej Woblink

Szukacie nieszablonowych współczesnych powieści? Sięgnijcie po prozę Michała Gołkowskiego! Na Woblinku znajdziecie wiele stworzonych przez niego dzieł. Obok tomów składających się na obydwie serie o Komorniku czy cykl “Siedmioksiąg grzechu” oraz “Fabryczna Zona”, czekają tu na Was między innymi takie tytuły jak: pięć części historii “Stalowe Szczury”, trylogia “Sybirpunk” czy powieść “Moskal”. Wszystkie dzieła Michała Gołkowskiego dostępne są jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).