Michał Heller Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michał Heller Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Michał Heller jest polskim księdzem katolickim, teologiem, profesorem nauk filozoficznych specjalizującym się w filozofii przyrody, kosmologii relatywistycznej, fizyce teoretycznej oraz relacjach pomiędzy nauką a wiarą. Jest pierwszym i jak dotychczas jedynym polskim laureatem Nagrody Templetona (tzw. “katolicki Nobel”) - przyznawanego co roku prestiżowego wyróżnienia za przełamywanie barier pomiędzy nauką a religią. Michał Heller jest także pomysłodawcą, fundatorem oraz pierwszym dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Ksiądz Heller od lat stara się przekonywać, że nauka i religia, choć bywają ze sobą skonfliktowane, wcale nie muszą takie być. Wedle jego słów występuje pomiędzy nimi twórcze napięcie - ani się w całości nie potwierdzają, ani nie negują. Michał Heller od lat 60. jest aktywnym popularyzatorem fizyki, filozofii oraz teologii, autorem wielu książek, artykułów oraz wystąpień.

Życiorys ks. Michała Hellera

Michał Kazimierz Heller urodził się 12 marca 1936 roku w Tarnowie. Jego rodzicami byli inżynier Kazimierz o polsko-austriackich korzeniach, oraz nauczycielka Zofia, urodzona na Ukrainie w szlacheckiej rodzinie. W Polsce osiadła po rewolucji październikowej w 1917 roku i tu poznała swojego przyszłego męża. Małżeństwo Zofii i Kazimierza miało, oprócz Michała, cztery córki oraz drugiego syna, który zmarł niedługo po swoich narodzinach. Kazimierz Heller, pomimo inżynierskiego wykształcenia, był w dużej mierze humanistą - poliglotą, malarzem oraz intelektualistą katolickim. Stał się on dla syna wzorem interdyscyplinarnej wszechstronności. Gdy wybuchła II wojna światowa, rodzina Hellerów uciekła do Lwowa, skąd została wysiedlona w 1940 roku na wschodnią Syberię. Przewieziono ich do Jakucji, do obozu pracy przy wyrębie tajgi. W 1944 roku przeniesiono ich na południe Rosji, do Urbachu w okolicach Saratowa. To w tym czasie Michał Heller nauczył się biegle mówić po rosyjsku. Historia rodziny i jej zesłania została opisana przez siostrę księdza, Marię Mierzyńską, w książce “Nie pytajcie dlaczego”.

Po powrocie do Polski w 1946 roku, Michał Heller rozpoczął naukę w IV Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie, gdzie zdał maturę. Następnie ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie, przyjmując święcenia kapłańskie 26 kwietnia 1959 roku. Praca magisterska księdza dotyczyła egzegezy Księgi Rodzaju. Heller kontynuował studia na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie obronił kolejne magisterium, tym razem z filozoficznych interpretacji szczególnej teorii względności Alberta Einsteina. 1966 rok przyniósł obronę doktoratu z kosmologii relatywistycznej, także w tym czasie Michał Heller został wykładowcą logiki i filozofii nauki w seminarium w Tarnowie oraz wolnym słuchaczem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Habilitację uzyskał w roku 1969, pisząc rozprawę zatytułowaną: “Zasada Macha w kosmologii relatywistycznej”.

Pierwsza książka Hellera - Wobec Wszechświata

W roku 1967 rozpoczął współpracę z “Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie popularyzował fizykę i astronomię - później, w 1970 roku, z tych artykułów powstała pierwsza książka Michała Hellera, “Wobec Wszechświata”. Mniej więcej w tym samym czasie został on jednym z założycieli Krakowskiej Grupy Kosmologicznej, jak również docentem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie (później Papieska Akademia Teologiczna, a obecnie Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie). W kolejnych latach jego kariera naukowa rozwijała się i stawała międzynarodowa. W 1976 roku autor wyjechał na Katolicki Uniwersytet w Louvain-la-Neuve w Belgii jako visiting professor (gdzie pojawił się ponownie jeszcze w 1982 roku), w 1980 roku dzięki stypendium przebywał na Catholic University of America w Waszyngtonie, a od 1981 roku jest pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo. 1985 rok przyniósł tytuł profesora nadzwyczajnego Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, gdzie wraz z Józefem Życińskim założył Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych. Pięć lat później został profesorem zwyczajnym PAT, a w 1994 roku prałatem honorowym Ojca Świętego.

Prywatnie ksiądz Heller interesuje się lotnictwem oraz symulatorami lotów. Lubi górskie wędrówki oraz kryminały, a także grę w szachy oraz brydża.

Filozofia

Ksiądz Michał Heller nie jest autorem całościowego systemu filozoficznego, zakładając, że każdy taki twór jest z góry skazany na porażkę. Początkowo, podczas studiów w seminarium, najbliższy wydawał się mu tomizm, jednak z czasem system ten go rozczarował w perspektywie wiedzy naukowej. Heller czasami nazywany jest “chrześcijańskim pozytywistą”. Stara się uprawiać filozofię w kontekście nauki i bardzo konkretnych zagadnień. W swoich pismach podkreśla na przykład związek historii filozofii z historycznym rozwojem fizyki. Wiele miejsca poświęcił na spory toczące się wokół interpretacji ewolucji biologicznej i kosmicznej oraz celowości i sensu Wszechświata w perspektywie teologicznej. Za swoje największe osiągnięcie Michał Heller uważa zbliżenie do siebie nauk ścisłych, filozofii i teologii.

Za swoją działalność ksiądz Heller został uhonorowany wieloma wyróżnieniami. Wśród nich wymienić można doktorat honoris causa na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, nagrodę naukową im. Mikołaja Kopernika Fundacji Miasta Krakowa, przyznawaną przez Polską Akademię Umiejętności w Krakowie, a także Order Orła Białego, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek oraz osiągnięcia naukowe, jak również Krzyż Komandorski z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Dzieła ks. Michała Hellera

Na koncie Michała Hellera znajduje się wiele publikacji, zarówno z zakresu teologii, fizyki, jak i filozofii. Wśród tych najbardziej znanych wymienić można: “Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem”, “Szkice z filozofii głupoty”, “Moralność myślenia”, “Wszechświat jest tylko drogą. Kosmiczne rekolekcje” czy “Granice nauki”. Warto szczególnie wspomnieć o ponownie wydanej w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Znak “Wierzę, żeby zrozumieć”. Jest to rozmowa z księdzem Hellerem, przeprowadzona przez Wojciecha Bonowicza, Bartosza Brożka oraz Zbigniewa Liana, dająca wgląd w bogaty świat polskiego uczonego i myśliciela, zarówno z perspektywy biograficznej, jak i filozoficznej. Cenną pozycją w tym gronie jest także “Filozofia kosmologii”, wydana przez Copernicus Center Press. Michał Heller szuka w niej odpowiedzi na ważkie pytania: co to znaczy, że wszechświat się rozszerza? Jak to było z tym Wielkim Wybuchem? Dlaczego gwiazdy nie świecą jednolitym i jednostajnym blaskiem? W klarowny i jasny sposób ksiądz oprowadza Czytelników po plątaninie tematów filozoficznych i kosmologicznych, pokazując, że nie są to dziedziny nauki, których nie da się połączyć. Podobnie poczesne miejsce na liście dzieł Michała Hellera zajmuje “Filozofia nauki”, w której omawia on nie tylko podstawy rzeczonej dziedziny, ale także odnosi się do współczesnych naukowych osiągnięć. Omawiając i rozplątując źródła, z których wywodzi się filozofia nauki, przechodzi płynnie do tematów niezwykle obecnie aktualnych, nie stroniąc od pomocy fizyki. Te i wiele innych książek autorstwa Michała Hellera znajdziecie w ebookach lub jako książki papierowe na Woblinku.

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Czy młodzież czyta książki? Oczywiście, że tak! Nastolatki niezwykle chętnie sięgają po popularne książki młodzieżowe, będące dla nich nie tylko źródłem silnych emocji, ale także wiedzy o świecie, a nawet samych sobie. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą bowiem o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy... samobójstwie.

Co czyta polska młodzież?

Książki i ebooki stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów rozrywki współczesnych nastolatków. Jakie książki najchętniej czyta młodzież? Współcześnie młody czytelnik może wybierać spośród ogromnej ilości przeznaczonych dla niego tytułów. W ostatnich latach segment literatury young adult niesamowicie się rozwinął, oferując wiele ciekawych powieści dla młodzieży. Bohaterowie książek młodzieżowych często przeżywają te same problemy, co ich czytelnicy - nawet jeśli rozgrywają się one w scenerii fantastycznych światów. Problemy dorastających młodych ludzi są bowiem ostatecznie dość uniwersalne.

Do najpopularniejszych autorów książek dla młodzieży z pewnością zaliczyć można Johna Greena, Stephanie Meyer, Keri Smith, Suzanne Collins, Holly Black, J. K. Rowling czy Alice Oseman. Także polska literatura młodzieżowa ma się świetnie - dość wspomnieć o popularności serii “Rodzina Monet” Weroniki Marczak, cyklu “Flaw(less)” Marty Łabędzkiej, trylogii “Moon” Weroniki Schmidt, powieści “Opowiem o tobie gwiazdom” Edyty Prusinowskiej, czy kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz. "Opowiem o tobie gwiazdom", tylko na Woblinku, znajdziecie także jako superprodukcję audio!

Najlepsze książki dla nastolatków?

Literatura młodzieżowa to bardzo zróżnicowany gatunek. Znajdziecie tutaj zarówno książki przygodowe, jak i książki obyczajowe, książki edukacyjne, detektywistyczne, fantastykę, thrillery czy romanse. Warto pamiętać przy tym, że najlepsze książki dla młodzieży wcale nie mają narzuconego ograniczenia wiekowego! Chętnie sięgają po nie także starsi czytelnicy, zwłaszcza ci młodzi duchem. Wciągające historie nie znają limitu lat, nie oglądają się na to, jak często czytasz, czemu to robisz i jakie masz zainteresowania. Idealna książka dla młodzieży jest równocześnie wspaniałą lekturą dla każdego! Tak dzieje się chociażby w wypadku książek Johna Greena, po które chętnie sięgają czytelnicy na całym świecie. Jego “Gwiazd naszych wina” podbiła serca zarówno odbiorców powieści, jak i jej ekranizacji, w której główne role zagrali Shailene Woodley i Ansel Elgort. Do dziś pozostaje nie tylko jedną z najgłośniejszych, ale także najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Obyczajowe powieści Greena wyróżnia charakterystyczny styl, a także poruszanie niełatwych tematów związanych z życiem współczesnych młodych ludzi. Amerykaninowi przypisuje się czasem rolę głównego katalizatora w zmianie na rynku powieści dla młodzieży, które stały się bliższe ich czytelnikom i poruszające znane im tematy, także te bardzo trudne. Na Woblink czeka na Was także na przykład książka “Antropocen. Twój i mój świat” Johna Greena - znajdziecie ją tutaj w formacie książki papierowej, audiobooka lub ebooka!

Warto jednak wspomnieć, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe, w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”.

Wśród młodszych czytelników popularne są także powieści fantasy. Listę najlepszych książek młodzieżowych często otwiera któreś dzieło Stephenie Meyer - jej saga “Zmierzch” stała się literackim fenomenem. Historia pozornie skazanej na niepowodzenie miłości ludzkiej dziewczyny Belli i wampira Edwarda szturmem podbiła światowe listy bestsellerów. Bardzo szybko doczekała się także popularnej ekranizacji z Kristen Stewart i Robertem Pattinsonem w rolach głównych. Wszystkie tomy serii “Zmierzch” czekają na Was na Woblink jako ebooki.

Bestsellerowe książki młodzieżowe - Percy Jackson i Bogowie olimpijscy

Możliwość przeniesienia się w inny świat i chwilowego zapomnienia o otaczającej człowieka codzienności to powód, dla którego po książki sięgają nie tylko dorośli, ale także nastolatki. Jedną z popularnych serii książek dla młodzieży jest “Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Ricka Riordana. Choć w założeniu przeznaczony dla młodszych odbiorców, chętnie czytany jest także przez starszych. Tytułowy bohater, dwunastoletni Percy Jackson, dowiaduje się, że olimpijscy bogowie nie tylko żyją w XXI wieku, ale także wciąż zakochują w śmiertelnikach i śmiertelniczkach, oraz mają z nimi dzieci. Jednym z nich jest właśnie Percy - potomek Zeusa. Próbując poznać prawdę o swoim pochodzeniu i naturze otaczającego go świata spotyka inne dzieci bogów, z którymi podróżuje przez Stany Zjednoczone, by rozwikłać kolejne zagadki i przeżyć liczne niesamowite przygody. Serię “Percy Jackson i bogowie olimpijscy” znajdziecie na Woblinku zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

A może młodsi czytelnicy poszukują historii z dreszczykiem? Sięgnijcie po “Dzisiaj już nie zaśniesz” Anici Mrose Rissi, zbiór opowiadań pełen zagadek, niesamowitych przygód, dziwnych lalek i duchów czających się w rogu pokoju. Na Woblink czekają na Was także liczne popularne serie i książki fantastyczne dla młodzieży. Cykl “Dary Anioła” Cassandry Clare, opowiadające o jeźdźcy smoków Eragonie, “Dziedzictwo” Christophera Paoliniego, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling czy “Wojownicy” Erin Hunter. Pod tym ostatnim pseudonimem kryły się początkowo cztery pisarki: Kate Cary, Cherith Baldry, Victoria Holmes oraz Tui Sutherland. W miarę rozwoju ich twórczości i wzrostu popularności, a także pojawiania się kolejnych serii powieści do zespołu dołączały kolejne pisarki - Gillian Philip, Inbali Iserles oraz Klarysa Hutton. Na Woblink znajdziecie także klasyczne tytuły, takie jak “Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery (w nowym wydaniu “Anne z Zielonych Szczytów”), „Małą księżniczkę” Frances Hodgson Burnett, kultową międzypokoleniową serię „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz lub cykl “Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa, a także popularne polskie serie - “Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki czy “Felix, Net i Nika” Rafała Kosika.

Szukacie idealnych książek dla młodzieży? Nie mogliście lepiej trafić! Woblink to skarbnica najlepszych powieści dla nastolatków - wybierzcie sami, czy wolicie książki papierowe, audiobooki czy ebooki.