Majówkowy Maraton Czytelniczy

Michał Witkowski Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Michał Witkowski Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Michał Witkowski urodził się w 1975 roku. To polski pisarz, felietonista i osobowość medialna. Jest laureatem Nagrody Literackiej Gdynia oraz Paszportu „Polityki” w kategorii literatura. Kilkukrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Nike – za „Lubiewo” (2006), „Fototapetę” (2007), „Drwala” (2012) i „Wymazane” (2018). Jego powieści były tłumaczone na kilkanaście języków, w tym węgierski, norweski, słoweński, włoski, angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski czy czeski. Michał Witkowski jest jednym z najbardziej znanych i charyzmatycznych współczesnych przedstawicieli literatury queer w Polsce.

Życiorys Michała Witkowskiego

Witkowski pochodzi z Wrocławia z rodziny inteligenckiej. Jego ojciec był profesorem na Uniwersytecie Wrocławskim, matka również pracowała jako wykładowczyni. Mając zaledwie 14 lat, Michał Witkowski uciekł z rodzinnego domu. Wyjechał za granicę i przebywał w różnych środowiskach artystycznych. Podróżował z objazdowym teatrem z Genewy. W czasie swojej wyprawy miał kontakt z nieletnimi gejowskimi prostytutkami. Witkowski wrócił do Polski w 1993 roku. W tym czasie zaczął pisać swoje pierwsze szkice literackie. W 1994 roku powstał wiersz „Drewno (retrospekcja)”, który wszedł w skład jego debiutanckiej książki – „Zgorszeni wstają od stołów”, opublikowanej w 1997 roku. Witkowskiemu udało się zdać maturę. Po szkole średniej zaczął studiować filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1999 roku uzyskał tytuł magistra, a następnie rozpoczął doktorat w Instytucie Filologii Polskiej. Niestety nie napisał doktoratu, tylko zajął się karierą pisarską. W 2005 roku ukazała się pierwsza głośna powieść Witkowskiego pt. „Lubiewo”.

Twórczość Michała Witkowskiego

„Lubiewo” to książka, która została okrzyknięta „pedalską epopeją” i „ciotowskim Dekameronem”. Powieść składa się z dwóch części – „Księga ulicy” i „Ciotowski bicz”. Pierwsza z nich to opowieść z lat 50. XX wieku, druga zaś rozgrywa się na początku XXI wieku. Akcja rozgrywa się w mieszkaniu dwóch „podstarzałych ciot” i w Lubiewie, na plaży dla gejowskich nudystów. Witkowski zerwał z medialnym i poprawnym politycznie obrazem homoseksualistów, a swoją opowieść oparł na tym, co sam widział i słyszał. To prywatna, gawędziarska opowieść, nazywana przez autora „pamiętnikiem z powstania pedalskiego”. Ta kontrowersyjna powieść szybko zyskała miano kultowej. Michał Witkowski podjął wiele tematów pozostających do tej pory w sferze tabu i utarł ścieżkę dla kolejnych autorów literatury queerowej.

Kolejną głośną powieścią Witkowskiego była „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”. Książka powtórzyła sukces „Lubiewa”. Bohaterem książki jest drobny cinkciarz i paser. Witkowski maluje obraz świata ciemnych i nielegalnych interesów, w którym dominuje urok jarmarcznej tandety z przełomu lat 90. i początku lat dwutysięcznych. To portret półświatka, w którym doskonale odnajdują się cwaniaki, złodzieje, cinkciarze, Ukraińcy i prostytutki.

Trzecią z rzędu udaną książką Witkowskiego była powieść kryminalna „Drwal”. Bohaterem książki jest Michał, zmęczony warszawskim przepychem pisarz, który postanawia wyjechać do leśniczówki w pustych poza sezonem Międzyzdrojach. Ze sobą ma jedynie ciężkiego laptopa i nieprzydatne do lasu stroje. W lesie ma odwiedzić Roberta, którego w zasadzie nie zna. Michał planuje napisać kryminał, jednak na miejscu przytłacza go mroczna opowieść o przeszłości leśniczówki i jej właścicielu, tytułowym Drwalu. Wkrótce życie zaczyna łudząco przypominać to znane z kart powieści kryminalnych.

W 2014 roku swoją premierę miała powieść „Zbrodniarz i dziewczyna”. W powieści pojawiają się niektóre postaci i wątki znane z bardzo dobrze przyjętego przez krytykę „Drwala”. Choć to swoista kontynuacja poprzedniej książki Witkowskiego, to autor raczy czytelników zupełnie nową intrygą. Tajemniczy zbrodniarz, znany jako Przedwojenny Morderca, zabija ludzi, a następnie stylizuje ich ciała na przedwojenną modłę i pozostawia w koszmarnych okolicznościach. Choć dominuje tu wątek kryminalny, to nie jest to typowa powieść z dreszczykiem. Witkowski łączy tutaj konwencję kryminału z poruszającą, zabawną i pełną arcyciekawych dygresji powieścią obyczajową.

W 2015 roku ukazała się powieść „Fynf und cfancyś”. Witkowski wraca w książce do swoich ulubionych postaci znanych z kultowego „Lubiewa”. Tym razem Michaśka i Dianka wyjeżdżają z Polski, by znaleźć szczęście w Wiedniu. Dla bohaterów stolica Austrii jawi się jako zachodnioeuropejski raj. Wstępem do niego okazuje się jednak męska ubikacja, w której najłatwiej o zarobek.

W 2017 roku ukazała się kolejna książka Witkowskiego. Tytułowe „Wymazane” to niewielka mieścina na Dzikim Wschodzie, położona między Lasem, W którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów. Na tym terenie pośród niczego, na bagnach, zbudowane zostało kilka bloków. W tej niecodziennej i ponurej scenerii rozgrywa się życie, w którym wszystko idzie inaczej niż zwykle. Jak to u Witkowskiego, nie brakuje romansu, obyczajowego skandalu i opowieści pełnych żądz i emocji.

Opowiadania Michała Witkowskiego wchodziły również w skład różnych antologii. Wśród nich warto wymienić książkę „Ojciec”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Newsweek. Oprócz tekstu Witkowskiego znalazły się w niej opowiadania takich pisarzy jak Michał Cichy, Jacek Dukaj , Wojciech Engelking, Jakub Małecki, Andrzej Muszyński, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek i Wit Szostak.

Książki Michała Witkowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Michała Witkowskiego we wszystkich formatach (ebook, papierowa, audiobook). Dostępne są tytuły „Fynf und cfancyś”, „Drwal”, „Wymazane”, „Lubiewo”, „Margot”, „Zbrodniarz i dziewczyna”.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.