Bony podarunkowe na Święta

Michalina Wisłocka Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Sztuka kochania, Książka | Michalina Wisłocka

    Promocja
    okładka Sztuka kochania, Książka | Michalina Wisłocka

    Michalina Wisłocka, rewolucjonistka seksualna – pionierka zwalczania niepłodności oraz popularyzatorka antykoncepcji. Łamała konwenanse, podważała autorytety, a przede wszystkim leczyła, inspirując do odkrywania własnych pragnień. Ucząc, jak sobie radzić z intymnością w związku, stała się częścią życia wielu par i wpłynęła na jakość ich relacji. Sztuka kochania to jej poradnik dla par. Po raz pierwszy wydany w 1976 roku, osiągnął rekordowe siedem milionów sprzedanych egzempl...

    Promocja
    okładka Autobiografia, Książka | Michalina Wisłocka

    Wspomnienia autorki bestsellerowej „Sztuki kochania”. Michalina Wisłocka – jak na rewolucjonistkę przystało – niezwykle otwarcie opisywała siebie. W wydanych na kilka lat przed śmiercią wspomnieniach zabiera nas w podróż do miejsc, które ją wychowały i ukształtowały. W pełnej ciepła i humoru opowieści pokazuje ludzi, zdarzenia i drogę życiową, bez której nie byłoby doktor Michaliny Wisłockiej i bestsellerowej „Sztuki kochania”. Kanwą wspomnień są dzienniki, które po latach...

    Promocja
    okładka Sztuka kochania, Książka | Michalina Wisłocka

Michalina Wisłocka Książki

Michalina Wisłocka była polską lekarką, ginekolożką, enokrylogożką, cytolożką oraz seksuolożką. Znana jest przede wszystkim jako autorka popularnonaukowego poradnika seksuologicznego „Sztuka kochania”. Wisłocka jest uznawana za osobę, dzięki której w okresie PRL rozpoczęła się rewolucja seksualna w Polsce. Jej publikacje dotyczą przede wszystkim zagadnień z zakresu seksuologii, napisała ona także takie książki jak „Sukces w miłości”, „Kalejdoskop seksu” czy „Kultura miłości”, a także kontynuację swojego najpopularniejszego bestselleru – „Sztuka kochania – w 20 lat później” oraz „Sztuka kochania – witamina M”. Na podstawie jej pamiętników („Miłość na całe życie”, „Wspomnienia z czasów beztroski”) powstała filmowa biografia Michaliny Wisłockiej, zatytułowana tak samo jak jej literacki debiut, „Sztuka kochania” (2017).

Życiorys Wisłockiej

Michalina Anna Wisłocka urodziła się w inteligenckiej rodzinie Braunów. Była córką Anny z Żylińskich herbu Ciołek, która zajmowała się domem oraz dawała lekcje z języka polskiego oraz Jana Tymoteusza Brauna, nauczyciela w szkole podstawowej, a następnie kierownika szkoły powszechnej w Łodzi. Michalina miała dwóch młodszych braci – Andrzeja (poetę, pisarza i reportażystę) oraz Jana (sumerologa i kartwelologa). Bratanicą Michaliny, a córką Andrzeja, jest kostiumolożka i scenografka Ewa Braun, laureatka Oskara. Do momentu wybuchu II wojny światowej cała rodzina mieszkała w budynku szkoły powszechnej w Łodzi, skąd zostali wysiedleni w październiku 1939 roku. Przez obóz przesiedleńczy na Radogoszczu zostali wywiezieni do Generalnego Gubernatorstwa, do Krakowa. Jej rodzice i bracia wkrótce przenieśli się do wsi Narama, gdzie ojciec dostał pracę jako nauczyciel i tam pozostali aż do końca okupacji. Michalina wraz z mężem, Stanisławem Wisłockim, zamieszkała w Warszawie i obydwoje pracowali w Szpitalu Wolskim aż do wybuchu powstania warszawskiego.

1 września 1952 roku Michalina Wisłocka otrzymała dyplom lekarza, a 18 marca 1959 uzyskała specjalizację z położnictwa oraz ginekologii. 24 kwietnia 1969 roku została doktorem nauk medycznych. Wisłocka była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, gdzie zajmowała się antykoncepcją oraz leczeniem niepłodności. Później została kierowniczką Poradni Świadomego Macierzyństwa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, a w latach 70. Pracowni Cytodiagnostycznej Towarzystwa Planowania Rodziny.

Michalina Wisłocka zmarła 5 lutego 2005 roku w Szpitalu na Solcu. Przyczyną śmierci były komplikacje kardiologiczne po przebytym zawale serca. Pogrzeb odbył się 11 lutego 2005 roku na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

„Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej

Michalina Wisłocka pozostaje znana szerszemu kręgu odbiorców przede wszystkim za sprawą swojego poradnika seksuologicznego „Sztuka kochania”. Wydana w 1978 roku książka bardzo szybko stała się bestsellerem, osiągając łączny nakład 7 milionów egzemplarzy. Uznawana jest ona za początek większej otwartości w sprawach życia seksualnego w Polsce. Wydawać by się mogło, że jej czytanie teraz nie ma aż tyle sensu – o seksie wiemy już dużo, tematów tabu jest coraz mniej, a pozycja z lat 70. z pewnością jest miejscami nieco przestarzała. „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej pozostaje jednak od lat rzetelnym źródłem informacji na temat spraw niezmiennych: odkłamywania szkodliwych mitów dotyczących seksu, przygotowania do współżycia, a także nauki korzystania z przyjemności. Poradnik ten pozostaje także źródłem wiedzy historycznej – Wisłocka z pełnym profesjonalizmem skrupulatnie opisuje podejmowane przez siebie zagadnienia. Otrzymujemy więc szczegółowe opisy aspektów biologicznych, w tym budowy anatomicznej kobiety i mężczyzny, a następnie możemy przejść do różnego typu pozycji czy zabaw, a wszystko uzupełnione jest poglądowymi szkicami oraz rysunkami. Wszystko to opisane jest językiem żywym, pozbawionym suchości, jaka czasami wkrada się do różnorakich poradników. Wisłocka nie skupia się jedynie na biologicznych zagadnieniach, porusza także tematy zrozumienia z drugim człowiekiem, kontroli emocji, a nawet przemilczane w takich czasach kwestie życia w związkach innych niż jedna z jednym.

Książki Michaliny Wisłockiej na Woblink

Nowe wydanie „Sztuki kochania” ukazało się w roku 2016 nakładem Wydawnictwa Agora. Wstęp doń napisał prof. Zbigniew Izdebski. Książka została uzupełniona o rozdział o antykoncepcji. Jej wersję zarówno w ebooku, jak i książce papierowej znajdziecie na Woblink, podobnie jak inne publikacje autorstwa Michaliny Wisłockiej, w tym jej „Autobiografię” oraz „Miłość na całe życie. Wspomnienia z czasów beztroski”.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.