Mikołaj Łoziński Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pismo. Magazyn opinii nr 6/2021, Ebook | Joanna Bator, Mikołaj Łoziński, Marcin Wicha, Krystyna Dąbrowska

    W numerze szczególnie polecamy materiały, w których: Karolina Sulej sprawdza, jak i po co prowadzi się w Polsce edukację seksualną, Magdalena Nowicka-Franczak analizuje książki o zamianie w kogoś innego, niż jesteśmy, Anna Kiedrzynek pisze o życiu z chorobą, na którą cierpi co setna osoba w Polsce, Piotr Fortuna sprawdza, czy można ujarzmić wszechwładzę Big Techu.

Mikołaj Łoziński Prasa - książki, ebooki i audiobooki

Mikołaj Łoziński urodził się w 1980 roku w Warszawie. Jest synem reżysera Marcela Łozińskiego. To polski pisarz, scenarzysta, tłumacz, fotograf, publicysta, a także autor sześciu książek („Reisefieber”, „Bajki dla Idy”, „Prawdziwa bajka”, „Stramer", „Prezent dla dwojga”), za które był wielokrotnie wyróżniany. Został wyróżniony Nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz Paszportem „Polityki” w kategorii literatura.

Łoziński jest absolwentem socjologii, którą studiował w Paryżu. Imał się wielu zajęć. Pracował jako tłumacz dla francusko-niemieckiej telewizji, robił zdjęcia m.in. dla „Przekroju” i „Rzeczpospolitej”, dorabiał jako malarz pokojów, asystował psychoterapeutce pozbawionej wzroku. Na swoim koncie ma również epizod fotograficzny, w tym kilka wystaw. Ponadto publikował krótkie opowiadania.

Reisefieber - debiutancka książka Mikołaja Łozińskiego

Łoziński debiutował w 2006 roku książką „Reisefieber”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Za swój debiut otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Pozycja doczekała się wznowienia w 2011 roku. Tym razem „Reisefieber” ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Bohaterem książki jest Daniel, pisarz w średnim wieku, który pracuje nad „nowoczesną powieścią”. Pewnego dnia zostaje poinformowany o śmierci matki. Mężczyzna nie utrzymywał z nią kontaktu od wielu lat. Pisarz zostawia za sobą Nowy Jork i partnerkę Annę. Wyrusza do stolicy Francji, by pozamykać sprawy, których przed śmiercią nie zdołała załatwić jego matka Astrid. Jak nietrudno się domyślić, w Paryżu dowiaduje się wielu nieznanych faktów o matce, a podróż jej śladami, staje się podróżą w głąb siebie.

Dwa lata później, w 2008 roku, swoją premierę miała druga książka Mikołaja Łozińskiego pt. „Bajki dla Idy”. To dedykowana dzieciom opowieść o tym jak zwierzęta widzą świat ludzi. Książka została znakomicie zilustrowana przez Ewę Siasny.

Książka

W 2011 roku, po kilkuletniej przerwie, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się trzeci tytuł Łozińskiego pt. „Książka”. To historia inspirowana losami jego własnej rodziny, opowiadająca o losach aż trzech pokoleń - od czasów II wojny światowej, przez okres stanu wojennego, aż do współczesności. Pretekstem do snucia narracji są tu drobne, całkowicie niepozorne rzeczy, które wywołują wspomnienia - klucze, zeszyty, okulary. Dzięki temu powstała niezwykle poruszająca opowieść bazująca na wspomnieniach i sentymentach. Za tę powieść autor otrzymał Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca oraz Paszport „Polityki” w kategorii literatura.

W 2013 roku swoją premierę miała propozycja dla dzieci „Prawdziwa bajka”. Głównymi bohaterami książki jest dwójka młodych ludzi podróżujących przez Europę. Przemieszczają się czarnym Volvo, zaliczając po drodze mniejsze i większe atrakcje turystyczne. Pewnego dnia orientują się, że podróżuje z nimi pasażer na gapę… Ilustracje do książki zostały wykonane przez Martę Ignerską.

Stramer powieść Łozińskiego o losach żydowskiej rodziny

W 2019 roku ukazała się kolejna powieść Łozińskiego pt. „Stramer”. To wyjątkowa opowieść, rozpisana na kilka pokoleń - saga rodzinna o osobistych dramatach, zdradzie, miłości i bolesnych rozstaniach. W „Stramerze” Mikołaj Łoziński opisał losy żydowskiej rodziny Stramerów. Familia zamieszkuje jednopokojowe mieszkanie w Tarnowie, konkretnie przy ulicy Goldhammera. Autor opowiada czytelnikom historię, prowadząc fabułę z perspektywy różnych bohaterów. Na wstępie przedstawia postaci Nathana i Rywki – młodego małżeństwa, które chce wkroczyć w XX wiek jako pełnoprawna rodzina. On jest przedsiębiorcą, ale niestety nie ma na koncie żadnych spektakularnych sukcesów. Rywka jest zaś uosobieniem domowego ogniska, to kobieta, do której każdy przychodzi z problemami. Goście Rywki poszukują u niej odpowiedzi na trapiące ich pytania, pragną pocieszenia oraz dobrego słowa. Następnie autor przedstawia czytelnikom Bena, brata Nathana, który zza oceanu, ze Stanów Zjednoczonych przysyła bratu pieniądze na kolejne przedsięwzięcia. Z czasem rodzina Stramerów zaczyna się powiększać – rodzą się dzieci. Niestety brutalna historia XX wieku dopada i ich – w nie do końca poukładane, ale jednak godne życie, wdziera się Zagłada.

Za powieść „Stramer” Mikołaj Łoziński nominowany był do Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Książka znalazła się również wśród dwunastu pozycji, które można było czytać i słuchać całkowicie za darmo w ramach międzynarodowej akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL.

W księgarni internetowej znajdziecie książki Mikołaja Łozińskiego w formacie ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Prasa

W kategorii prasa znajdują się różnego rodzaju czasopisma – miesięczniki, kwartalniki i wydania specjalne topowych polskich periodyków. Na Woblink.com wśród najciekawszych tytułów znaleźć można miesięcznik „Znak” – magazyn o tematyce społeczno-kulturalnej, który wydawany jest, z krótką przerwą, od 1946 roku. Wśród stałych działów „Znaku” znajdują się: Temat miesiąca, Społeczeństwo i Świat, Idee oraz Ludzie–Książki–Zdarzenia. Do pisma regularnie piszą najciekawsi polscy felietoniści i pisarze oraz stawiają tam swoje pierwsze dziennikarskie kroki autorzy młodego pokolenia. Innym tytułem wartym wyróżnienia jest miesięcznik „W drodze” przeznaczony dla czytelników zainteresowanych codziennym życiem według wzorców chrześcijańskich. Pismo nie boi się trudnych tematów takich jak wiara i ekologia, kryzys wiary wśród sióstr zakonnych i księży czy ludzka seksualność. Dla miłośników muzyki na Woblinku znajdują się archiwalne numery pisma „Jazz Press”. Za darmo do pobrania są także archiwalne numery pisma „Book Up!” – bezpłatnego cyfrowego magazynu o książkach i kulturze, który powstał z inicjatywy portali Woblink oraz Lubimy Czytać. Ponadto znajdą w tej kategorii coś dla siebie miłośnicy kultury, polityki i spraw społecznych – „Res publica nowa” to kwartalnik, który „daje do myślenia”. To pismo prowadzone przez Fundację Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego, która zajmuje się też organizowaniem debat i wydarzeń dotyczących rozwoju i jakości kultury.