Mirosław Wlekły Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Mirosław Wlekły Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Mirosław Wlekły urodził się 1978 roku. Jest polskim reportażystą, pisarzem, dziennikarzem, autorem biografii („Tu byłem. Tony Halik”, „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”, „Górski. Wygramy my albo oni”).

Ponadto na podstawie jego książek powstały spektakle teatralne („Listy na wolność”, „Swarka”, „Bóg w dom”). Wlekły brał udział w powstawaniu pierwszego polskiego reporterskiego serialu wydawanego w postaci podcastu pt. „Śledztwo Pisma”. Wlekły był wielokrotnie nagradzany i nominowany do prestiżowych nagród literackich. Ukończył Uniwersytet Wrocławski oraz Polską Szkołę Reportażu. Należy do Stowarzyszenia Reporterów Kolektyw.

Debiut Mirosława Wlekłego

Mirosław Wlekły debiutował w 2015 roku reportażem „All Inclusive. Raj, w którym seks jest Bogiem”. To opowieść o Dominikanie – karaibskim raju. Tak mówią o kraju ci, którzy przyjechali tam na wakacje all inclusive. Wystarczy jednak wychylić nos poza strefy dla turystów, by wejść w całkowicie inny świat. Świat brutalny, pełen przemocy i władzy, w której główną walutą jest seks. W podróży po kraju Wlekłemu towarzyszyła powieść noblisty Mario Vargasa Llosy pt. „Święto kozła”.

W 2017 roku ukazała się kolejna książka Wlekłego – pięknie wydana biografia polskiego podróżnikaTu byłem. Tony Halik”. To opowieść o człowieku, którego biografia jest ciekawsza niż niejedna powieść szpiegowsko-sensacyjna. Większość Polaków pamięta bohatera książki z programu „Pieprz i wanilia”, tworzonego wraz z Elżbietą Dzikowską. Wlekły odkrywa mniej znane fakty z życia Halika, jednocześnie konfrontując mity wytworzone wokół jego postaci z prawdziwym życiorysem podróżnika. W 2021, na podstawie książki „Tu byłem. Tony Halik”, powstała pięknie ilustrowana książka dla dzieci pt. „Przygoda dzika Toniego Halika”. Autorką grafik jest Magdalena Kozieł-Nowak.

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się kolejna książka Wlekłego pt. „Raban. O kościele nie z tej ziemi”, poświęcona Kościołowi Katolickiemu za granicą. W momencie, gdy w Polsce biskupi podważają decyzje papieża Franciszka, za granicą tworzy się zupełnie inny Kościół – otwarty, tolerancyjny i postępowy. Wlekły przemierza świat – odwiedza Birmę, Argentynę, Brazylię, Liban, Dominikanę i Anglię w poszukiwaniu katolicyzmu, którego nie doświadczymy ani w polskim miastach, ani na polskiej prowincji.

W 2019 roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się kolejna biografia w dorobku Wlekłego. Tym razem jej bohaterem jest Gareth Jones, niezwykły dziennikarz, który w latach 30. XX wieku przybywa do Związku Radzieckiego. Na miejscu jest świadkiem biedy, głodu i śmierci z powodu niedostatecznych warunków życia. W celu zbadania sytuacji rozmawia z robotnikami, politykami, chłopami. Na własne oczy doświadcza kanibalizmu i radzieckich zbrodni. Po powrocie na Zachód opowiada o potwornościach, które zobaczył na Wschodzie. Na miejscu jednak koledzy po fachu podważają jego wiarygodność. Po kilku latach umiera w niewyjaśnionych okolicznościach. Jones był jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy donosili o zbrodniach komunistycznych, przewidział wiele rzeczy, które stały się w przyszłości. Premiera książki towarzyszyła premierze filmu Agnieszki Holland o tym samym tytule.

Najnowszą książką Wlekłego jest opasła, blisko 600-stronicowa biografia Kazimierza Górskiego, legendarnego trenera polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Górski był niezwykle charyzmatyczną postacią, autorem wielu kultowych powiedzeń, jak „im dłużej my przy piłce, tym krócej oni” czy „piłka jest okrągła, a bramki są dwie”. „Górski. Wygramy my albo oni” to opowieść o człowieku, który szedł pod prąd po największe trofea. Wlekły opisuje jego drogę z przedwojennego Lwowa na największe areny świata.

Ponadto teksty Wlekłego ukazały się w dwóch zbiorach. Pierwszym z nich jest antologia „Obrażeni. Pobici z Polską”, wydana przez wydawnictwo Wielka Litera. To zbiór reportaży znanych polskich pisarzy, którzy na warsztat wzięli polskie „uczucia narodowe”. Oprócz Mirosława Wlekłego w projekcie wzięli udział Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Kaja Puto, Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek, Maciej Wasielewski i Agnieszka Wójcińska.

Drugą antologią jest „NieObcy”, wyjątkowy projekt literacki, zbiór opowiadań znanych polskich pisarzy, z którego dochód ze sprzedaży został przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej. Celem była pomoc cywilnym ofiarom kryzysu humanitarnego w Syrii. Obok Wlekłego swoje teksty ofiarowali, m.in. Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Paweł Huelle, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Małgorzata Rejmer, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek i Małgorzata Szejnert.

Książki Mirosława Wlekłego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mirosława Wlekłego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa). Dostępne są książki „Tu byłem. Tony Halik”, „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”, „Górski. Wygramy my albo oni” oraz „Raban. O kościele nie z tej ziemi”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Nierzadko najbardziej interesującymi, bo obejmującymi sprawy, które znamy i pamiętamy z naszego własnego życia, są książki o historii najnowszej. Jest to ostatnia, obecnie trwająca epoka historyczna.

Jakie wydarzenie stanowi początek historii najnowszej?

Za datę początkową przyjmuje się z reguły 1789 rok, czyli wybuch rewolucji francuskiej. Niekiedy pojawiają się także terminy późniejsze - rok 1815 (kongres wiedeński) lub nawet 1848 (Wiosna Ludów). W Polsce liczy się historię najnowszą z reguły od trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej w 1795 roku. Obejmuje ona zatem kilka wieków, w czasie których wydarzyło się wiele kluczowych dla Polski i świata wydarzeń oraz przemian. Wśród nich wspomnieć z pewnością należy o dwóch rewolucjach przemysłowych, a także o I i II wojnie światowej (w tym powstaniu warszawskiemu), okresie międzywojennym, PRL-u, jak również o czasie tzw. zimnej wojny.

Ebooki o historii najnowszej, jakie znajdziecie w księgarni internetowej Woblink, opowiadają o sprawach z całego świata. Znawca dziejów Europy Wschodniej Serhii Plokhy zabiera nas do Czarnobyla, by w swoim dziele “Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” odtworzyć tamtą dramatyczną historię. Ukazuje walkę naukowców, strażaków i żołnierzy, którzy walczyli heroicznie w samym środku nuklearnego piekła. Piotr Żurek skupia się na dziejach Słowenii w okresie, gdy ta była częścią republiki jugosłowiańskiej, państwem rządzonym przez Josipa Broza-Tito. Jego dzieło “Słowenia pod rządami Tity (1945-1980). W cieniu Jugosławii” czeka na Was na Woblink jako ebook w formatach epub, mobi lub pdf. Polecamy także sięgnąć po niezmiennie aktualny esej wybitnego historyka Timothy’ego Snydera zatytułowany “O tyranii”, a także jego dzieło “Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka”.

Najciekawsze ebooki o historii najnowszej Europy i świata

W książkach opowiadających o postaciach, wydarzeniach czy zjawiskach, które miały miejsce w epoce historii najnowszej znajdziemy obrazy z całego świata. Do Chin przenosi nas między innymi Profesor Bogdan Góralczyk w dziełach “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” oraz “Chiński feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa”, gdzie stara się wyjaśnić fenomen chińskich reform, a także przewidzieć, jakie kroki podejmie w przyszłości Państwo Środka. Martin Meredith przedstawia z kolei “Historię współczesnej Afryki”, a Tadeusz A. Olszański ukazuje “Ukraińskie stulecie 1914-2014. Szkice historyczne”. Napięcie między USA a Rosją, które ma swoje początki w okresie po II wojnie światowej, wywołało tzw. zimną wojnę, której kolejne rozdziały dopisywane były nieustannie aż do dziś. Historię tych zmagań stara się jak najbardziej rzetelnie opisać Tim Weinter w ebooku “Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945-2020”. Nie sposób nie wspomnieć także o dziełach Normana Daviesa, brytyjskiego historyka, który z sukcesem od wielu lat opisuje historię Europy, Polski oraz Wysp Brytyjskich, w dużej mierze skupiając się na epoce najnowszej. Na Woblink znajdziecie między innymi jego “Powstanie’44”, “Europa walczy. 1939-1945” czy “Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Tych i wielu innych fascynujących pozycji opowiadających o historii najnowszej szukajcie na Woblink jako książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki o historii najnowszej Polski

Najnowsza historia Polski pełna jest dramatycznych wydarzeń, ważnych postaci, porażek, błędów i aktów ogromnej odwagi. Agnieszka Witkowska-Krych podejmuje trudny temat w swoim dziele “Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”. Nie mogło zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz. Pod redakcją Beaty Halickiej ukazał się zbiór świadectw zatytułowany “Mój dom nad Odrą. Pamiętniki osadników Ziem Zachodnich po 1945 roku”. “Płakaliśmy bez łez” to niełatwy w lekturze, lecz niezwykle cenny zbiór wspomnień byłych więźniów, członków żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz, zebranych przez Gideona Greifa. Wiele ciekawych pozycji dotyczy wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Należą do nich na przykład “Okrągły stół” Jana Skórzyńskiego czy “Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów” Andrzeja Paczkowskiego. Procesy budowy demokratycznego państwa prawa III Rzeczypospolitej opisują Daria i Tomasz Nałęcz, których “Czas przełomu 1989-1990” pozwala prześledzić, jak tworzony był współczesny polski system parlamentarny, samorząd lokalny, czy jak wprowadzano kluczowe prawa obywatelskie. Wiele ciekawych tytułów o historii najnowszej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).