Mirosław Wlekły Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Mirosław Wlekły Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Mirosław Wlekły urodził się 1978 roku. Jest polskim reportażystą, pisarzem, dziennikarzem, autorem biografii („Tu byłem. Tony Halik”, „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”, „Górski. Wygramy my albo oni”).

Ponadto na podstawie jego książek powstały spektakle teatralne („Listy na wolność”, „Swarka”, „Bóg w dom”). Wlekły brał udział w powstawaniu pierwszego polskiego reporterskiego serialu wydawanego w postaci podcastu pt. „Śledztwo Pisma”. Wlekły był wielokrotnie nagradzany i nominowany do prestiżowych nagród literackich. Ukończył Uniwersytet Wrocławski oraz Polską Szkołę Reportażu. Należy do Stowarzyszenia Reporterów Kolektyw.

Debiut Mirosława Wlekłego

Mirosław Wlekły debiutował w 2015 roku reportażem „All Inclusive. Raj, w którym seks jest Bogiem”. To opowieść o Dominikanie – karaibskim raju. Tak mówią o kraju ci, którzy przyjechali tam na wakacje all inclusive. Wystarczy jednak wychylić nos poza strefy dla turystów, by wejść w całkowicie inny świat. Świat brutalny, pełen przemocy i władzy, w której główną walutą jest seks. W podróży po kraju Wlekłemu towarzyszyła powieść noblisty Mario Vargasa Llosy pt. „Święto kozła”.

W 2017 roku ukazała się kolejna książka Wlekłego – pięknie wydana biografia polskiego podróżnikaTu byłem. Tony Halik”. To opowieść o człowieku, którego biografia jest ciekawsza niż niejedna powieść szpiegowsko-sensacyjna. Większość Polaków pamięta bohatera książki z programu „Pieprz i wanilia”, tworzonego wraz z Elżbietą Dzikowską. Wlekły odkrywa mniej znane fakty z życia Halika, jednocześnie konfrontując mity wytworzone wokół jego postaci z prawdziwym życiorysem podróżnika. W 2021, na podstawie książki „Tu byłem. Tony Halik”, powstała pięknie ilustrowana książka dla dzieci pt. „Przygoda dzika Toniego Halika”. Autorką grafik jest Magdalena Kozieł-Nowak.

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się kolejna książka Wlekłego pt. „Raban. O kościele nie z tej ziemi”, poświęcona Kościołowi Katolickiemu za granicą. W momencie, gdy w Polsce biskupi podważają decyzje papieża Franciszka, za granicą tworzy się zupełnie inny Kościół – otwarty, tolerancyjny i postępowy. Wlekły przemierza świat – odwiedza Birmę, Argentynę, Brazylię, Liban, Dominikanę i Anglię w poszukiwaniu katolicyzmu, którego nie doświadczymy ani w polskim miastach, ani na polskiej prowincji.

W 2019 roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się kolejna biografia w dorobku Wlekłego. Tym razem jej bohaterem jest Gareth Jones, niezwykły dziennikarz, który w latach 30. XX wieku przybywa do Związku Radzieckiego. Na miejscu jest świadkiem biedy, głodu i śmierci z powodu niedostatecznych warunków życia. W celu zbadania sytuacji rozmawia z robotnikami, politykami, chłopami. Na własne oczy doświadcza kanibalizmu i radzieckich zbrodni. Po powrocie na Zachód opowiada o potwornościach, które zobaczył na Wschodzie. Na miejscu jednak koledzy po fachu podważają jego wiarygodność. Po kilku latach umiera w niewyjaśnionych okolicznościach. Jones był jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy donosili o zbrodniach komunistycznych, przewidział wiele rzeczy, które stały się w przyszłości. Premiera książki towarzyszyła premierze filmu Agnieszki Holland o tym samym tytule.

Najnowszą książką Wlekłego jest opasła, blisko 600-stronicowa biografia Kazimierza Górskiego, legendarnego trenera polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Górski był niezwykle charyzmatyczną postacią, autorem wielu kultowych powiedzeń, jak „im dłużej my przy piłce, tym krócej oni” czy „piłka jest okrągła, a bramki są dwie”. „Górski. Wygramy my albo oni” to opowieść o człowieku, który szedł pod prąd po największe trofea. Wlekły opisuje jego drogę z przedwojennego Lwowa na największe areny świata.

Ponadto teksty Wlekłego ukazały się w dwóch zbiorach. Pierwszym z nich jest antologia „Obrażeni. Pobici z Polską”, wydana przez wydawnictwo Wielka Litera. To zbiór reportaży znanych polskich pisarzy, którzy na warsztat wzięli polskie „uczucia narodowe”. Oprócz Mirosława Wlekłego w projekcie wzięli udział Urszula Jabłońska, Magdalena Kicińska, Kaja Puto, Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek, Maciej Wasielewski i Agnieszka Wójcińska.

Drugą antologią jest „NieObcy”, wyjątkowy projekt literacki, zbiór opowiadań znanych polskich pisarzy, z którego dochód ze sprzedaży został przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej. Celem była pomoc cywilnym ofiarom kryzysu humanitarnego w Syrii. Obok Wlekłego swoje teksty ofiarowali, m.in. Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Paweł Huelle, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Małgorzata Rejmer, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek i Małgorzata Szejnert.

Książki Mirosława Wlekłego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Mirosława Wlekłego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa). Dostępne są książki „Tu byłem. Tony Halik”, „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”, „Górski. Wygramy my albo oni” oraz „Raban. O kościele nie z tej ziemi”.

Co znajdziesz w kategorii: Psychologia, Społeczeństwo, Polityka

Kategoria „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” zawiera przede wszystkim pozycje, w których autorzy badają zachowania człowieka i mechanizmy, które pozwalają na zrozumienie tych zachowań, a także przedstawiają zmiany zachodzące w świadomości społecznej. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy pozycje będące poradnikami w zakresie psychologii, takie jak dwa najpopularniejsze skandynawskie poradniki ostatnich lat napisane przez Thomasa Eriksona: „Otoczeni przez idiotów” oraz „Otoczeni przez psychopatów”. Pierwszy z nich uczy identyfikować cztery różne typy osobowości i na tej podstawie lepiej rozumieć i współpracować z ludźmi, drugi pokazuje, jak radzić sobie z psychopatami, których jest wśród nas więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Wśród oferowanych przez serwis Woblink.com pozycji znajduje się wiele książek przeznaczonych dla rodziców, pomagających w wychowaniu i komunikacji z dziećmi, np. „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być” Elaine Mazlish i Adele Faber czy „Ty, Twoje dziecko i szkoła” Kena Robinsona. Coś dla siebie znajdą tu też czytelnicy szukający kontrowersji, lubiący tematy uznane przez społeczeństwo za tabu. Zainteresować ich może „Żałując macierzyństwa” Orny Donath, czyli dzieło będące efektem długoletnich badań i rozmów z kobietami, które wolałyby nigdy nie urodzić dzieci, czy też monografia „Współczesne spojrzenie na seksualność człowieka” starająca się we wszechstronny sposób przedstawić temat seksualności, od normy do patologii. W kategorii „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” odnaleźć też możemy książki na takie tematy jak rozważania na temat wszechobecności i różnorodności kłamstw i oszustw w relacjach międzyludzkich („Homo falsus” Jana Borkowskiego) czy opis sposobów przeżywania przez zwierzęta żalu po stracie swoich towarzyszy, partnerów i przyjaciół („Jak zwierzęta przeżywają żałobę?” Barbary King).