Bony podarunkowe na Święta

Mitzner Piotr Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Mój Iwaszkiewicz, Książka | Mitzner Piotr

    Książka Piotra Mitznera jest pierwszą tego rodzaju syntezą biografii i pisarstwa Jarosława Iwaszkiewicza. Daje przekrój całego jego życia i dotyka wszystkich gatunków uprawianej przez niego twórczości. Nie ma w niej skandalizowania, nie ma też niedomówień. Autor dotyka wielu tematów związanych z biografią Iwaszkiewicza. Bazuje przy tym na tekstach opublikowanych (choć często mniej znanych), na archiwaliach oraz własnej pamięci. Przywołuje po raz pierwszy wiele prywatnych wspo...

    Promocja
    okładka Przejścia Wybór wierszy z lat 1982-2020, Książka | Mitzner Piotr

    Piotr Mitzner to poeta, biograf i edytor. Pracował w teatrach, w wydawnictwach niezależnych („Krąg”, „Karta”, „Spółka Poetów”) i w Muzeum Iwaszkiewiczów. Prowadził ośrodek kultury „Koło Podkowy”. Od 1999 roku jest nauczycielem akademickim (UKSW), w latach 2000-2018 był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Nowaja Polsza”. Jako poeta debiutował w 1972 roku, w „Kurierze Polskim”. Pierwszy arkusz poetycki Dusza z ciała wyleciała wydał w drugim obiegu w 1980 roku. Jego w...

    Promocja
    okładka Warszawski Domek w Kołomnie, Książka | Mitzner Piotr

    W latach 1934-1936 w Warszawie, przy ul. Chocimskiej 35 działał polsko-rosyjski klub dyskusyjny "Domek w Kołomnie", założony przez białego emigranta, wybitnego krytyka, Dymitra Fiłosofowa.
    Do zarządu klubu należeli między innymi: Rafał Marceli Bluth, Józef Czapski, Jerzy Stempowski.

    Promocja
    okładka Ekrany Egzorcyzmy, Książka | Mitzner Piotr

    Piotr Mitzner (ur. 1955) - poeta, eseista, wykładowca. Laureat Nagrody Orfeusza (2020) i nagrody KOS im. Kazimierza Hoffmana (2021). Publikuje w czasopismach "Tekstualia", "Wizje" i "Próby". Redaktor serii Biblioteka Zapomnianych Poetów w Ośrodku Brama Grodzka w Lublinie

    Promocja
    okładka Wybiór, Książka | Mitzner Piotr

    Piotr Mitzner (ur. 1955 r.) poeta, biograf, historyk literatury. Książka "Wybiór" zawiera wiersze z ostatnich piętnastu lat oraz kilka wcześniejszych, a także teksty do tej pory w tomikach nie drukowane.?

    Promocja
    okładka i po kropce, Książka | Mitzner Piotr

    jest miarą

    mierzą obwód czaszki

    mierzą tylko z zewnątrz

    Promocja
    okładka W oku kuku, Książka | Mitzner Piotr

    Wydany w roku nominowania poprzedniego tomu do Nagrody Nike, nowy tom wierszy Piotra Mitznera, W oku kuku, skupia naszą uwagę i odsyła ku temu, co określane bywa mianem niewyrażalnego, czy wręcz tajemnicy istnienia, a co poprzez odniesienie się do materii własnej, języka, w którym jesteśmy "napisani", pozwala na wgląd bardzo głęboki.

    Promocja
    okładka Rosyjski kwadrat, Książka | Mitzner Piotr

    Czy istnieje „inna Rosja”? Dziś to pytania wydaje się bardziej istotne, niż było dotąd dla tych wszystkich, którzy – jak Miłosz, Herling-Grudziński, Giedroyc czy Stempowski, Czapski bądź Woroszylski, by wspomnieć tylko kilka nazwisk – jej poszukiwali. Tym bardziej że realia barbarzyńskiej wojny z Ukrainą zdają się takie pytanie unieważniać. Ale właśnie w kontekście tych wydarzeń książka Piotra Mitznera stanowi głos mocny i ważny, ponieważ, mimo wszystko, odnalezienie innej, ...

    Promocja
    okładka Mucha, Książka | Mitzner Piotr

    "Mrówki

    najcelniejsze słowa
    chodzą mi po plecach
    nie widzę ich"

    Promocja
    okładka Siostra, Książka | Mitzner Piotr

    "Ona była bardzo otwarta, otwierała się już
    w drzwiach, wchodząc do mieszkania
    wchodziło się w nią i szło niżej w coraz
    niższą głębię. Po pewnym czasie człowiek
    zauważał, że już dawno idzie po ulicy."
    Krystyna Mitzner

    Promocja
    okładka Jak znalazł, Książka | Mitzner Piotr

    Powiadają mi, że wolności nie należy fetyszyzować, że nie jest wartością obiektywną. wiem jedno, że pomaga ona znosić trzęsienia ziemi, a potem zbierać to, co rozrzuciła Wielka Ręka, i układać na własną rękę w nową mozaikę.Co oznacza, że życie trwa.

    Promocja
    okładka Ulica tablic, Książka | Mitzner Piotr

    "Największym tematem poezji Mitznera jest ocalenia autentyczności.(...) W tkance wiersza mamy do czynienia z osmozą, dzięki której następuje przepuszczalność znaczeń. Te wszystkie oboczności, podobne dźwiękowo wyrazy, samopoprawiające się określenia służą dziwnemu procesowi redefiniowania świata." - Jakub Beczek

    Promocja
    okładka Biedny język Szkice o kryzysie słowa i literaturze wojennej, Książka | Mitzner Piotr

    Monograficzne ujęcie postawy twórców wobec języka. Jest to monografia literackiej świadomości faktu, że język w pewnych sytuacjach jest po prostu bezradny.

    Promocja
    okładka Klerk w studni, Książka | Mitzner Piotr

    Tom z wierzchu spokojny i uładzony, a pod podszewką mnóstwo emocji, w słowach i na stykach słów. To, co bardzo ważne, to zmierzenie się z narodowymi mitami, z mityzacją i demitologizacją, z problemami tożsamościowymi (także przez pryzmat biograficzny, by nie rzec autobiograficzny, bo takie wątki też są obecne). To poetyckie rozważania nad wspólnotami rzeczywistymi i wspólnotami wyobrażonymi, to pytania o traumy i przebaczenia, o spotkania w czasie i ponad czasem. To konfronta...

    Promocja
    okładka Polak Mały, Książka | Mitzner Piotr

    Są to wiersze o zniewoleniu władzą, lecz pisane przez poetę, który patrzy na tę władzę od spodu, który ją gorzko, błazeńsko, bezlitośnie przejęzycza, nicuje. Nie wpada w credo. Duże jest małe, małe jest duże. To wszak Norwid napisał: „Człowiek w Polaku jest karzeł”. Ale też obok utworów rysujących wyjałowione z prawdziwej treści obszary polskości, są przecież wiersze o osobach i miejscach prawdziwych, takich jak lubelski Dom Słów. Są również te, podarowane konkretnym, ważnym ...

    Promocja
    okładka Warszawski krąg Dymitra Fiłosofowa, Książka | Mitzner Piotr

    Dymitr Fiłosofow (1872-1940), wybitny rosyjski krytyk i eseista, od 1920 roku był emigrantem w Polsce. Piotr Mitzner na podstawie rozproszonych wspomnień, listów i notatek przedstawia krąg jego warszawskich znajomości i przyjaźni. Fiłosofow był mistrzem Józefa Czapskiego, doradcą politycznym Józefa Piłsudskiego i uważnym lektorem utworów Marii Dąbrowskiej, Juliana Tuwima. Zostawił wyraźne ślady w kulturze polskiej.

    Promocja
    okładka Kropka, Książka | Mitzner Piotr

    I dusza, i skaza, i "ja" - wyrabiany, przelewany - i rzeczy, o których nie wiemy, co nam mówią i ta wiedza o niewiedzy własnej - ciągle jednak napiętej w oczekiwaniu. Nie zajrzałam ma ostatnia stronę okładki. Chciałam tylko opowiedzieć to, co się zdarzyło podczas czytania tych wierszy.
    Alina Brodzka

    Promocja
    okładka Memoriał Droga do Rosji, Książka | Mitzner Piotr

    Nie wiem, czym jest Rosja. Nie próbuję zrozumieć duszy rosyjskiej. Moja droga do Rosji prowadzi poprzez ludzi - moich znajomych, przyjaciół, którzy szukają prawdy o przeszłości. Próbują zachować ją i być sobą. Reagują na wszelkie przejawy łamania praw człowieka. Większość z nich to członkowie Stowarzyszenia "Memoriał", które już niemal trzydzieści lat trwa przy swoich zasadach moralnych. Historia nie próżnowała i wtrącała się do moich rozmów z nimi, żądała podejmowania nowych...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.