Nancy Springer Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Enola Holmes Sprawa osobliwego wachlarza, Książka | Nancy Springer

    Odważna. Inteligentna. Niezależna. Bystra. Taka właśnie jest Enola Holmes, młodsza siostra słynnego detektywa, która poszła w ślady Sherlocka i ma już na swoim koncie kilka rozwiązanych spraw. Autorka opowieści o przygodach młodszej siostry Sherlocka Holmesa, odważnie przeciwstawiającej się konwenansom, fabułę swoich książek osadziła w uniwersum stworzonym przez Arthura Conan Doyle’a, w realiach XIX-wiecznej wiktoriańskiej Anglii. W czwartym tomie cyklu Enola ponownie usiłu...

    Promocja
    okładka Enola Holmes Sprawa leworęcznej lady, Książka | Nancy Springer

    Nancy Springer zabiera czytelników do XIX-wiecznego Londynu na kolejne spotkanie z bystrą, odważną i zbuntowaną nastolatką, Enolą Holmes. Polscy czytelnicy poznali młodszą siostrę słynnego Sherlocka, kiedy to rozwiązała swą pierwszą sprawę – odnalazła zaginionego markiza. W drugiej powieści z serii, w Sprawie leworęcznej lady, Enola wciela się w rolę panny Ivy Meshle, asystentki znanego perdytorysty, i prowadzi dochodzenie dotyczące zaginięcia lady Cecily Alistair, a przy ok...

Nancy Springer Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Nancy Springer to amerykańska autorka tworząca przede wszystkim w takich gatunkach jak fantasy, science-fiction, kryminał oraz powieść młodzieżowa. Pisze od ponad 40 lat i ma w swoim dorobku literackim przeszło 50 powieści dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Największą popularność przyniosła jej seria młodzieżowych powieści detektywistycznych o nastoletniej siostrze najbardziej kultowego literackiego detektywa, Sherlocka Holmesa. Pisarka mieszka w Bonifay na Florydzie, razem ze swoim partnerem.

Twórczyni Enoli Holmes urodziła się w 1948 roku w Montclair, w stanie New Jersey. W wieku trzynastu lat, razem ze swoją rodziną przeniosła się do miejscowości Gettysburg położonej w Pensylwanii. Jako dziecko uwielbiała czytać książki o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu, Robin Hoodzie i Sherlocku Holmesie. Ukochane lektury zostały z Nancy Springer i stały się jej inspiracją, co widać w pisanych przez nią powieściach.

Książki Nancy Springer

Nancy Springer ma w swoim dorobku ponad 50 powieści. Pisze zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Nie ogranicza się do jednego gatunku – jej powieści są najczęściej zaliczane do fantasy, science-fiction, kryminału oraz literatury młodzieżowej. Jest autorką kilkudziesięciu powieści i kilku serii, w tym cyklu o przygodach Enoli Holmes, siostrze Sherlocka.

Sherlock Holmes nie jest jedyną znaną postacią, która posłużyła Nancy Springer jako inspiracja do napisania powieści. W serii „Tales of Rowan Hood” opisała ona przygody córki Robin Hooda. Na cykl składają się następujące tomy: „Rowan Hood: Outlaw Girl of Sherwood Forest”, „Lionclaw”, „Outlaw Princess of Sherwood”, „Wild Boy” i „Rowan Hood Returns”. Żadna książka z tej serii niestety nie ukazała się w Polsce.

Cykl Enola Holmes

W ostatnich latach największą sławę przyniosła pisarce seria detektywistycznych powieści o Enoli Holmes. Dziewczyna jest siostrą kultowego detektywa, Sherlocka Holmesa i to właśnie dzięki niemu Nancy Springer wpadła na pomysł napisania swojej serii. Sherlock to ulubiony bohater autorki, stąd zdecydowała się na osadzenie fabuły swoich książek w uniwersum stworzonym przez Arthura Conana Doyle’a. Dzięki temu, czytelnik ma szansę zobaczenia Londynu z perspektywy dziewczynki, która śmiało przeciwstawia się wiktoriańskim konwenansom.

Enola Holmes jest inteligentną, nietuzinkową, charakterną nastolatką, która nie boi się trzymać obranej przez siebie drogi. Pokazuje czytelniczkom, że mogą być sobą, spełniać marzenia, że nie muszą ograniczać się do robienia wyłącznie tego, co im przystoi.

Obecnie w ramach cyklu ukazało się sześć tytułów. Na polskim rynku wydawniczym dostępne są cztery pierwsze tomy - „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”, „Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów”, Enola Holmes”. Sprawa leworęcznej lady” i „Enola Holmes. Sprawa osobliwego wachlarza”. Wszystkie książki ukazały się nakładem wydawnictwa Poradnia K. Pozostałe powieści o charyzmatycznej nastolatce to „The Case of the Cryptic Crinoline” oraz „The Case of the Gypsy Goodbye”.

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Najpopularniejszą powieścią Nancy Springer, za sprawą netflixowej adaptacji, jest pierwsza część przygód nastoletniej Enoli - „Sprawa zaginionego markiza”. W dniu 14. urodzin dziewczyny jej matka znika. Wbrew decyzji braci, Mycrofta i Sherlocka, którzy od teraz mają obowiązek opiekowania się młodszą siostrą i chcą zatrzymać ją na pensji z internatem, Enola postanawia uciec do Londynu, aby odnaleźć matkę. Nastolatka, poszukiwana przez połowę Scotland Yardu i najlepszego detektywa wszechczasów, zostaje uwikłana w zagadkę porwania młodego markiza. Panna Holmes będzie musiała zmierzyć się z przeróżnymi złoczyńcami, zostać obrońcą słabszych i rozwiązać pierwszą w swojej karierze sprawę kryminalną. „Sprawę zaginionego markiza” znajdziecie na Woblinku w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej.

Enola Holmes – netflixowa adaptacja powieści Nancy Springer

23 września 2020 roku odbyła się premiera filmu „Enola Holmes”. Produkcja Netflixa to adaptacja pierwszego tomu serii o przygodach charyzmatycznej dziewczyny - „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza”. Tytułową Enolę zagrała Millie Bobby Brown znana ze świetnej roli Jedenastki w serialu „Stranger Things”, który podbił serca milionów widzów na całym świecie. W matkę głównej bohaterki wcieliła się Helena Bonham Carter, a w jej brata, Sherlocka Holmesa, Henry Cavill.

W ramach promocji filmu, Netflix postawił w Wielkiej Brytanii posągi sióstr zaraz obok ich znanych braci będących pisarzami, poetami, bądź innymi wybitnymi ważnymi czy wpływowymi osobami. Oprócz Enoli, w Wielkiej Brytanii stanęły posągi Frances Dickens (siostry pisarza Charlesa Dickensa), Heleny Victorii (siostry króla Edwarda VII), Marii Anny Mozart (siostry Wolfganga) i Mary Hardy (siostry poety Thomasa Hardy’ego).

Jako że zarówno w książkowej, jak i filmowej wersji „Enoli Holmes”, charyzmatyczna dziewczyna w niczym nie ustępuje swojemu sławnemu bratu, Netflix postanowił wyciągnąć na pierwszy plan zapomniane siostry znanych braci, które także miały na swoim koncie warte uwagi osiągnięcia.

Nagrody dla Nancy Springer

Seria o Enoli Holmes przyniosła Nancy Springer dwie nominacje do Edgar Award. Była także nominowana do takich nagród jak Nebula i Hugo (za „The Boy Who Plaited Manes”). Jest dwukrotną laureatką Edgar Award (za “Toughing It” I “Looking for Jamie Bridger”), Carolyn W. Field Award (za „I am Mordred”) i Tiptree Award (za „ Larque on the Wing”).

W księgarni internetowej Woblink możecie kupić książki Nancy Springer w formie ebooków, audiobooków oraz książki papierowej.

Źródło zdjęcia: nancyspringer.com

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).