Neil Gaiman Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Chłopaki Anansiego, Książka | Neil Gaiman

    Chłopaki Anansiego to najzabawniejsza książka literackiego maga Neila Gaimana, ulubieńca popkultury. W Chłopakach Anansiego autor powraca do mitycznych krain, opisanych jakże błyskotliwie w bestsellerowych Amerykańskich bogach. Czytelnicy z Ameryki i całego świata po raz pierwszy poznali pana Nancyego (Anansiego), pajęczego boga, właśnie w Amerykańskich bogach. Chłopaki Anansiego to historia o jego dwóch synach, Grubym Charliem i Spiderze.

    Promocja
    okładka Chłopaki Anansiego, Książka | Neil Gaiman

    "»Chłopaki Anansiego« to wzorcowy przykład tego, jak może wyglądać współczesna fantastyka dla inteligentnych czytelników. Mamy tu dobry wątek psychologiczno-obyczajowy, wartką sensacyjną akcję, sporo ciepłego humoru, wątek fantastyczny, poruszający wyobraźnię nie gorzej od klasycznych opowieści o elfach i krasnoludach, a nawet całkiem mądry morał sprowadzający się do: »Ty też możesz obudzić w sobie Anansiego«. Dzięki wszystkim tym zaletom Gaiman zdobył zaszczyt, który pisarzo...

Neil Gaiman Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Neil Gaiman jest brytyjskim pisarzem, scenarzystą i redaktorem, powszechnie uważanym za jednego z najważniejszych współczesnych twórców fantastyki. W swoich powieściach, opowiadaniach czy komiksach nie ogranicza się jedynie do jednego stylu. Choć kojarzony jest przede wszystkim z gatunkiem urban fantasy, w jego twórczości znajdziemy także dzieła należące do science fiction, grozy czy horroru. Jego dzieło "Sandman" uważane jest za jedną z powieści graficznych wszech czasów. Neil Gaiman jest laureatem licznych wyróżnień i nagród literackich, w tym między innymi Hugo, Nebula, Bram Stoker Award czy British Fantasy Award. Jedną z najbardziej uznanych powieści Gaimana są " Amerykańscy bogowie", którą znajdziecie na Woblink jako ebooka w formatach epub, mobi lub pdf. Niemniej popularne są "Chłopaki Anansiego", "Koralina", " Gwiezdny pył", "Księga cmentarna" czy "Dobry omen", który współtworzył także Terry Pratchett. Ten ostatni tytuł, podobnie jak wiele innych dzieł Gaimana, został przeniesiony na ekran - w serialu "Dobry omen" główne role grają Michael Sheen i David Tennant. Książki Neila Gaimana zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym między innymi na niderlandzki, francuski, szwedzki, jidisz, bułgarski, fiński, japoński, włoski czy węgierski. Teksty jego autorstwa ukazują się na łamach wielu czasopism, w tym "Time Out", "Punch" czy "The Saturday Times".

Neil Gaiman życiorys w pigułce

Neil Richard Gaiman urodził się 10 listopada 1960 roku w Portchester w Anglii. Jego przodkowie wywodzili się z Polskich Żydów i wyemigrowali z Holandii do Anglii w pierwszych latach XX wieku. W latach 80. Neil Gaiman pracował jako dziennikarz freelancer - pisarsko zadebiutował na łamach czasopisma "Imagine" opowiadaniem "Featherquest". Później wraz z Kimem Newmanem był redaktorem antologii literackich pomyłek i opowiadań pełnych niezamierzonych efektów komicznych brytyjskiego pulp-horroru, zatytułowanej "Ghastly Beyond Belief". Z kolei w gatunku komiksowym po raz pierwszy pojawił się w roku 1987, gdy wraz z grafikiem Davem McKeanem stworzył pierwszą powieść graficzną, "Drastyczne przypadki". Rok później rozpoczął tworzenie tekstów do swojego chyba najlepiej znanego dzieła i równocześnie jednej z najbardziej uznanych powieści graficznych, "Sandmana". Od tego czasu jego kariera literacka nabierała tempa, a na koncie Gaimana pojawiały się zarówno dzieła dla dorosłych, jak i dla dzieci. Obecnie Neil Gaiman mieszka w Stanach Zjednoczonych wraz z żoną Amandą Palmer, z którą ma syna Anthony'ego. Z pierwszą żoną, Mary McGrath, ma trójkę dzieci. Pisarz jest podobno wielkim miłośnikiem kotów, a jako główne źródło swoich inspiracji niezmiennie wymienia Szekspira. Nie stroni także od komentarzy dotyczących spraw bieżących - był chociażby zaangażowany w strajk amerykańskich scenarzystów.

Pierwsze powieści Neila Gaimana

Neil Gaiman z sukcesem próbował i próbuje swoich sił w ramach różnych gatunków i stylów literackich. Jego debiut powieściowy był od razu nobilitujący - " Dobry Omen", który ukazał się w 1990 roku, został napisany z Terrym Pratchetem. Jest to historia specyficznej przyjaźni anioła Azirafala (w serialu wciela się w niego Michael Sheen) i demona Crowley'a (David Tennant), która trwa już od wielu tysięcy lat i właśnie zostaje wystawiona na poważną próbę - nadciągają Jeźdźcy Apokalipsy, Antychryst ma zesłać na Ziemię Armageddon i wszystko wydaje się zmierzać ku końcowi. Azirafalowi i Crowley'owi ta perspektywa zdecydowanie nie odpowiada - wyruszają więc, by zabić Antychrysta, tyle że ten ma ledwie 11 lat i jest aktualnie bardzo miłym chłopcem... Dowiedzcie się, jak skończyła się ta historia, sięgając po "Dobry Omen" w formacie audiobooka lub ebooka! Kilka lat po ukazaniu się tej powieści, w 1996 roku, Gaiman stworzył "Nigdziebądź", powieść urban fantasy, która powstała na podstawie scenariusza miniserialu stworzonego przez BBC Two. Wprowadza nas tam w charakterystyczny dla siebie równoległy świat pełen potworów i aniołów. Richard Mayhew pomaga rannej dziewczynie i w tym jednym momencie jego życie zmienia się na zawsze. Drzwi, bo tak ma ona na imię, ucieka przed zabójcami - podążanie za nią sprawia, że Richard poznaje zupełnie inne oblicze Londynu.

Twórczość dla dzieci i młodzieży

Wiele dzieł Neila Gaimana przeznaczonych jest dla młodszych czytelników - co nie znaczy, że nie polubią ich także dorośli. W tym "Wilki w ścianach" oraz "Odd i Lodowi Olbrzymi". Wiele powieści i opowiadań Neila Gaimana znajduje się w specyficznym rozkroku - ich czytelnikami z równym powodzeniem może być młodzież, jak i starsi czytelnicy. Należy do nich z pewnością " Koralina", opowieść o tytułowej dziewczynce, która odkrywa alternatywny, pozornie znacznie dla niej lepszy dom i rodzinę. Do tego świata przechodzi się ukrytym przejściem, jednak z czasem przestaje być on tak słodki i idealny. Także ebook "Księga cmentarna" ukazuje historię małego chłopca, któremu udaje się umknąć przed mordercą. Schronienie znajduje na miejscowym cmentarzu i zostaje wychowany przez zamieszkujące go zjawy, widma i duchy. Niebezpieczeństwo wciąż jednak nad nim czyha. Młodszym czytelnikom na pewno spodoba się także "Gwiezdny pył" - zekranizowana historia Tristrana Thorna, gotowego zrobić wszystko, by zdobyć serce pięknej Victorii. Obiecuje jej nawet przynieść gwiazdę, której upadek oglądali razem pewnej nocy. By to zrobić, musi jednak przeprawić się na drugą stronę starożytnego muru i wejść na nieznane, magiczne ziemie. W dodatku upadła gwiazda okazuje się wcale nie być kawałkiem kamienia, tylko żywą dziewczyną, bardzo niezadowoloną ze swojego bolesnego lądowania na Ziemi. Młodzieży polecamy także " Mitologię nordycką", którą znajdziecie na Woblink jako ebooka.

Powieści Neila Gaimana dla dorosłych

W bogatym arsenale literackim Neila Gaimana istnieje także całe grono powieści i opowiadań dedykowanych dorosłym czytelnikom. Obok serii komiksów "Sandman" najpopularniejszym dziełem tego typu pozostaje chyba powieść "Amerykańscy bogowie", która doczekała się także swojej ekranizacji w postaci serialu. To historia fantasy z elementami horroru, opowiadająca historię Cienia, który po wyjściu z więzienia dowiaduje się, że jego żona zginęła w wypadku samochodowym. Oszołomionego i zagubionego mężczyznę zatrudnia tajemniczy pan Wednesday - ma być jego ochroniarzem podczas podróży po Stanach, w ramach której Wednesday odwiedza starych znajomych. Okazuje się, że wszyscy są dawnymi, obecnie zapomnianymi bogami, a Wednesday zbiera ich wszystkich na wielką bitwę z nowymi amerykańskimi władcami. Wśród licznych powieści Neila Gaimana znajdziecie także "Chłopaków Anansiego", "Dym i lustra", "Ocean na końcu drogi", "Drażliwe tematy" czy "Rzeczy ulotne". Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf)!

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).