Majówkowy Maraton Czytelniczy

Nino Haratischwili Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Nino Haratischwili Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Nino Haratischwili to urodzona w 1983 roku w Tbilisi gruzińska pisarka, dramatopisarka i reżyserka teatralna. Haratischwili odnosi sukces na wszystkich polach swojej działalności. Dotychczas ukazało się aż 18 napisanych przez nią sztuk. Samodzielnie reżyserowała wiele z ich prapremier. W wieku dwunastu lat razem z matką przeniosła się z ojczystej Gruzji do Niemiec, gdzie mieszka i tworzy do dzisiaj. Nie znaczy to jednak, że autorka o Gruzji zapomniała. Od lat dzieli swój czas między oba kraje. Reżyserię filmową studiowała zarówno w Tbilisi, jak i w Hamburgu. Swoje powieści pisze w języku niemieckim.

Nino Haratischwili – uznana pisarka młodego pokolenia

Nino Haratischwili jest uznawana w Niemczech za literackie odkrycie ostatnich lat. W 2010 roku została uhonorowana nagrodą im. Adalbera von Chamisso przyznawaną przez Fundację im. Roberta Boscha. Zadebiutowała w 2016 roku powieścią „Juja”. Jej druga książka, „Mój łagodny bliźniak”, została nominowana do nagrody Hotliast 2011. Autorka za pierwszy tom „Ósmego życia (dla Brilki)” otrzymała między innymi Lessing-Preis der Freien und Hansestadt Hamburg i Bertolt-Brecht-Literaturpreis. Książka spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno niemieckich krytyków, jak i czytelników. Została też w tym roku nominowana do prestiżowej nagrody Man Booker International Prize. „Ósme życie (dla Brilki)” doczekało się również teatralnej adaptacji w Teatrze Talia w Hamburgu. Najnowsza powieść Haratischwili „Kotka i Generał” ukazała się w Polsce w 2019 roku nakładem wydawnictwa Otwartego. To oparta na prawdziwych wydarzeniach pełna dramatyzmu opowieść o winie oraz pokucie.

„Ósme życie (dla Brilki)”

„Ósme życie (dla Brilki)” to najpopularniejsza powieść autorki. Została wydana w 2014 roku w Niemczech. W Polsce ukazała się dwa lata później w dwóch tomach. To napisana z ogromnym rozmachem rodzinna saga, w której autorka opisuje losy potomków gruzińskiego fabrykanta czekolady. A wszystko to na tle tragicznej i burzliwej historii XX wieku. Pewnej mroźnej zimy na świat przychodzi córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. Dziewczynka otrzymuje imię Stazja. Na kartach powieści czytelnik razem ze Stazją i kolejnymi pokoleniami jej rodziny zanurzy się w historii płynącego krwią XX wieku, począwszy od pierwszej wojny światowej, przez rewolucję październikową, aż po drugą wojnę światową.

Ebooki Nino Haratischwili są dostępne wyłącznie na Woblink.com. W naszej księgarni znajdziesz także książki papierowe i audiobooki tej autorki. Zapraszamy!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Historia nowożytna to okres w dziejach, który nastąpił po średniowieczu, a więc w XV wieku, i trwał aż do początku wieku XIX. Nowożytność dzieli się na cztery okresy: renesans, barok, oświecenie i romantyzm, dlatego kategoria „Historia nowożytna” jest bardzo obszerna. Należą do niej książki opisujące wydarzenia historyczne, przemiany kulturowe, polityczne i ideologiczne. W kategorii „Historia nowożytna” znajdziemy wiele książek napisanych przez Normana Daviesa, jednego z najbardziej znanych w Polsce historyków. Davis to autor posiadający polskie i brytyjskie obywatelstwo, ale pochodzący z Walii. Napisał wiele książek historycznych dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, głównie Polski. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy takie książki Daviesa jak „Boże igrzysko. Historia Polski”, pozycję przez większość historyków uznaną za jedną z najlepszych książek o dziejach naszego kraju, „Serce Europy” – książkę, w której Davies przeciwstawia się utartym schematom i przedstawia historię Polski od czasów najnowszych do epok najbardziej w czasie odległych, czy „Zaginione królestwa”, w których przeczytać możemy o nieznanej historii Europy. Warto sięgnąć także po biografie i poznać bliżej takie postaci jak laureat literackiego Nobla Henryk Sienkiewicz („Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy” Kamila Kartasińskiego), niezrównany francuski dowódca Napoleon Bonaparte („Napoleon na ziemiach polskich. Przewodnik historyczny” Jakuba Hermanowicza), inicjator reformacji Marcin Luter („Marcin Luter. Prorok i buntownik” Lyndal Roper). Znajdują się tu również książki, które w centrum zainteresowania stawiają życie kobiet. Wśród nich są „Damy złotego wieku” Kamila Janickiego czy „Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki. Herstorie” Izabeli Desperak i Ingi Kuźmy. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.