Olga Tokarczuk Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Olga Tokarczuk Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Olga Tokarczuk to jedna z najważniejszych współczesnych polskich pisarek. W 2019 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Rok wcześniej otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść „Bieguni” (‟Flights”). Z wykształcenia jest psychologiem. Studia wywarły ogromny wpływ na jej twórczość. Jednym z najważniejszych artystycznych przewodników Olgi Tokarczuk jest Carl Gustav Jung ‒ echa jego filozofii słychać w dziełach pisarki.

Książki Olgi Tokarczuk

Pierwsza powieść Tokarczuk, „Podróż ludzi Księgi”, ukazała się w 1993 roku. Dwa lata później swoją premierę miała książka „E.E.”, opowieść o fascynacji dziewczynką, która przejawia zdolności paranormalne. Na pierwszym etapie kariery największy rozgłos pisarce przyniosła powieść „Prawiek i inne czasy”, za którą Tokarczuk była nominowana do Nagrody Nike oraz otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Kolejną książką, która przyniosła Tokarczuk nominację do Nagrody Nike, była powieść „Dom dzienny, dom nocny” (1998).

Ostatecznie Tokarczuk otrzymała Nike w 2008 roku za powieść „Bieguni” – wyróżniona została zarówno przez jury, jak i czytelników. Jak mówi Tokarczuk, jest to powieść konstelacyjna – składa się bowiem z kilkunastu, pozornie niepowiązanych ze sobą opowieści, które łączy wspólny mianownik – podróż, ciągły ruch, zmienność, dynamika. Wydani przez Wydawnictwo Literackie “Bieguni” przynieśli także Tokarczuk Międzynarodową Nagrodę Bookera 2018 i do dziś pozostają jedną z najczęściej komentowanych powieści tej polskiej pisarki. Tytułowi bieguni to prawosławny odłam starowierców, który wierzy, że zło oswajają ruchem. Jak wiele my mamy z nimi wspólnego? Podróż po ich świecie wiedzie nas od sułtańskich pałaców przez XVII-wieczne gabinety osobliwości aż do współczesnych hal odlotów - “Bieguni” to bowiem powieść, która dzieje się wszędzie, w świecie bez granic.

„Księgi Jakubowe” – monumentalna powieść Olgi Tokarczuk

Księgi Jakubowe”, najdłuższa książka Olgi Tokarczuk, to efekt kilkuletniej, tytanicznej pracy autorki. Na przeszło 900 stronach Tokarczuk opisała losy Jakuba Franka, żydowskiego filozofa i pisarza, który przewodził sekcie frankistów. Akcja powieści rozgrywa się czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów między innymi na XVIII-wiecznym Podolu. Za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk otrzymała drugą Nagrodę Nike i po raz kolejny została doceniona zarówno przez jury, jak i czytelników.

Olga Tokarczuk oprócz literackiej Nagrody Nobla, Międzynarodowego Bookera i dwukrotnie Nagrody Nike dostała także Paszport „Polityki”, Brücke Berlin-Preis, prestiżową szwedzką Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie oraz była nominowana do National Book Award.

„Empuzjon” Olgi Tokarczuk

W 2022 roku ukazała się najnowsza książka Olgi Tokarczuk, pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla, zatytułowana “Empuzjon”. To historia rozgrywająca się w 1913 roku w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). To właśnie tam, u podnóża gór, działa od wielu lat bardzo popularne sanatorium dla panów leczące przede wszystkim choroby „piersiowe i gardlne”. I to tam przyjeżdża Mieczysław Wojnicz, młody student z Lwowa. Ma nadzieję, że stosowane w Görbersdorf innowacyjne techniki zdołają powstrzymać rozwój bezlitosnej gruźlicy. W sanatorium Mieczysław poznaje wielu kuracjuszy, z którymi toczy rozmowy na przeróżne tematy. Od rozważań, czy Europie grozi wojna, przez pytania, czy demony istnieją naprawdę, po kwestie, czy podczas lektury da się odgadnąć płeć autora lub autorki tekstu. Obok takich pozornie błahych dyskusji do Mieczysława docierają też znacznie bardziej mrożące krew w żyłach wieści - zagadka przerażających i tragicznych górskich wypadków, które wydarzają się w okolicach sanatorium pochłania go coraz bardziej…

„Pokot” i „Ahat Ilī. Siostra bogów” – pozaliterackie projekty Olgi Tokarczuk

Na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” powstał film Agnieszki Holland „Pokot”. Opowiada on historię Janiny Duszejko, emerytowanej pani inżynier, a także nauczycielki języka angielskiego. Janina zajmuje się astrologią, jest wegetarianką i mieszka we wsi na skraju Kotliny Kłodzkiej. Po serii morderstw dokonanych w tej okolicy na kłusownikach i myśliwych Duszejko podejmuje prywatne śledztwo. Główną rolę w „Pokocie” zagrała Agnieszka Mandat, a wraz z nią na ekranie pojawiają się między innymi Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Tomasz Kot i Andrzej Grabowski. Obraz otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Olga Tokarczuk była współautorką scenariusza do tego filmu. W 2018 roku podczas Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie odbyła się premiera opery „Ahat Ilī. Siostra bogów” w reżyserii Pii Partum z muzyką Aleksandra Nowaka. Libretto do sztuki, na podstawie swojej książki „Anna In w grobowcach świata”, przygotowała Olga Tokarczuk.

Książki Olgi Tokarczuk w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czekają na Was książki papierowe, ebooki oraz audiobooki z dziełami Olgi Tokarczuk. Znajdziecie tutaj zarówno „Księgi Jakubowe”, jak i „Biegunów”, „E.E.” czy „Dom dzienny, dom nocny”. Twórczość polskiej Noblistki dostępna jest w każdym, wygodnym formacie!

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).