Olga Tokarczuk Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka The Books of Jacob wer. angielska, Książka | Olga Tokarczuk

    In The Books of Jacob, Tokarczuk traverses the Hapsburg and Ottoman Empires and the Polish-Lithuanian Commonwealth in search of Jacob Frank, a highly controversial historical figure from the eighteenth century and the leader of a mysterious, heretical Jewish splinter group that converted at different times to both Islam and Catholicism.

Olga Tokarczuk Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

Olga Tokarczuk to jedna z najważniejszych współczesnych polskich pisarek. W 2019 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Rok wcześniej otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść „Bieguni” (‟Flights”). Z wykształcenia jest psychologiem. Studia wywarły ogromny wpływ na jej twórczość. Jednym z najważniejszych artystycznych przewodników Olgi Tokarczuk jest Carl Gustav Jung ‒ echa jego filozofii słychać w dziełach pisarki.

Książki Olgi Tokarczuk

Pierwsza powieść Tokarczuk, „Podróż ludzi Księgi”, ukazała się w 1993 roku. Dwa lata później swoją premierę miała książka „E.E.”, opowieść o fascynacji dziewczynką, która przejawia zdolności paranormalne. Na pierwszym etapie kariery największy rozgłos pisarce przyniosła powieść „Prawiek i inne czasy”, za którą Tokarczuk była nominowana do Nagrody Nike oraz otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Kolejną książką, która przyniosła Tokarczuk nominację do Nagrody Nike, była powieść „Dom dzienny, dom nocny” (1998).

Ostatecznie Tokarczuk otrzymała Nike w 2008 roku za powieść „Bieguni” – wyróżniona została zarówno przez jury, jak i czytelników. Jak mówi Tokarczuk, jest to powieść konstelacyjna – składa się bowiem z kilkunastu, pozornie niepowiązanych ze sobą opowieści, które łączy wspólny mianownik – podróż, ciągły ruch, zmienność, dynamika. Wydani przez Wydawnictwo Literackie “Bieguni” przynieśli także Tokarczuk Międzynarodową Nagrodę Bookera 2018 i do dziś pozostają jedną z najczęściej komentowanych powieści tej polskiej pisarki. Tytułowi bieguni to prawosławny odłam starowierców, który wierzy, że zło oswajają ruchem. Jak wiele my mamy z nimi wspólnego? Podróż po ich świecie wiedzie nas od sułtańskich pałaców przez XVII-wieczne gabinety osobliwości aż do współczesnych hal odlotów - “Bieguni” to bowiem powieść, która dzieje się wszędzie, w świecie bez granic.

„Księgi Jakubowe” – monumentalna powieść Olgi Tokarczuk

Księgi Jakubowe”, najdłuższa książka Olgi Tokarczuk, to efekt kilkuletniej, tytanicznej pracy autorki. Na przeszło 900 stronach Tokarczuk opisała losy Jakuba Franka, żydowskiego filozofa i pisarza, który przewodził sekcie frankistów. Akcja powieści rozgrywa się czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów między innymi na XVIII-wiecznym Podolu. Za „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk otrzymała drugą Nagrodę Nike i po raz kolejny została doceniona zarówno przez jury, jak i czytelników.

Olga Tokarczuk oprócz literackiej Nagrody Nobla, Międzynarodowego Bookera i dwukrotnie Nagrody Nike dostała także Paszport „Polityki”, Brücke Berlin-Preis, prestiżową szwedzką Międzynarodową Nagrodę Literacką Domu Kultury i Teatru Miejskiego w Sztokholmie oraz była nominowana do National Book Award.

„Empuzjon” Olgi Tokarczuk

W 2022 roku ukazała się najnowsza książka Olgi Tokarczuk, pierwsza po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla, zatytułowana “Empuzjon”. To historia rozgrywająca się w 1913 roku w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). To właśnie tam, u podnóża gór, działa od wielu lat bardzo popularne sanatorium dla panów leczące przede wszystkim choroby „piersiowe i gardlne”. I to tam przyjeżdża Mieczysław Wojnicz, młody student z Lwowa. Ma nadzieję, że stosowane w Görbersdorf innowacyjne techniki zdołają powstrzymać rozwój bezlitosnej gruźlicy. W sanatorium Mieczysław poznaje wielu kuracjuszy, z którymi toczy rozmowy na przeróżne tematy. Od rozważań, czy Europie grozi wojna, przez pytania, czy demony istnieją naprawdę, po kwestie, czy podczas lektury da się odgadnąć płeć autora lub autorki tekstu. Obok takich pozornie błahych dyskusji do Mieczysława docierają też znacznie bardziej mrożące krew w żyłach wieści - zagadka przerażających i tragicznych górskich wypadków, które wydarzają się w okolicach sanatorium pochłania go coraz bardziej…

„Pokot” i „Ahat Ilī. Siostra bogów” – pozaliterackie projekty Olgi Tokarczuk

Na podstawie powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” powstał film Agnieszki Holland „Pokot”. Opowiada on historię Janiny Duszejko, emerytowanej pani inżynier, a także nauczycielki języka angielskiego. Janina zajmuje się astrologią, jest wegetarianką i mieszka we wsi na skraju Kotliny Kłodzkiej. Po serii morderstw dokonanych w tej okolicy na kłusownikach i myśliwych Duszejko podejmuje prywatne śledztwo. Główną rolę w „Pokocie” zagrała Agnieszka Mandat, a wraz z nią na ekranie pojawiają się między innymi Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Tomasz Kot i Andrzej Grabowski. Obraz otrzymał Nagrodę im. Alfreda Bauera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Olga Tokarczuk była współautorką scenariusza do tego filmu. W 2018 roku podczas Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie odbyła się premiera opery „Ahat Ilī. Siostra bogów” w reżyserii Pii Partum z muzyką Aleksandra Nowaka. Libretto do sztuki, na podstawie swojej książki „Anna In w grobowcach świata”, przygotowała Olga Tokarczuk.

Książki Olgi Tokarczuk w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czekają na Was książki papierowe, ebooki oraz audiobooki z dziełami Olgi Tokarczuk. Znajdziecie tutaj zarówno „Księgi Jakubowe”, jak i „Biegunów”, „E.E.” czy „Dom dzienny, dom nocny”. Twórczość polskiej Noblistki dostępna jest w każdym, wygodnym formacie!

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.