Majówkowy Maraton Czytelniczy

Orhan Pamuk Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Orhan Pamuk Audiobooki

Orhan Pamuk to najpopularniejszy na świecie turecki pisarz. Jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Pochodzi ze Stambułu, w którym się wychował i spędził większość życia. W tym mieście rozgrywa się akcja wielu jego powieści, opowiada o nim także autobiograficzna książka pt. „Stambuł. Miasto i wspomnienia”. Pamuk jest autorem takich powieści jak „Nazywam się czerwień”, „Śnieg”, „Dom ciszy” i „Nowe życie”.

Orhan Pamuk pochodzi z zamożnej rodziny. Studiował architekturę, ale po kilku latach zrezygnował z niej na rzecz dziennikarstwa. Po studiach znów zmienił kierunek swojej kariery i całkowicie oddał się pisarstwu. Jego największymi mistrzami są Tomasz Mann, Lew Tołstoj i Fiodor Dostojewski, o czym można się dowiedzieć ze zbiorów esejów noblisty – „Inne kolory” oraz „Pisarz naiwny i sentymentalny”.

Cevdet Bej i synowie

Orhan Pamuk debiutował powieścią „Cevdet Bej i synowie”. To saga rodzinna przedstawiająca losy trzech pokoleń rodziny. Akcja powieści rozgrywa się na początku XX wieku w Stambule. Tytułowy Cevdet jest handlarzem, sprzedaje artykuły żelazne, udaje mu się też założył własną fabrykę. Marzy o tym, by żyć w stylu zachodnim, chce mnożyć kapitał i rozwijać interes. Po latach biznes przejmują jego synowie, co rzecz jasna prowadzi do konfliktów rodzinnych. Już od pierwszej powieści widoczna jest u Pamuka miłość do Stambułu – multikulturowe, wielkie, tajemnicze miasto wysuwa się na pierwszy plan.

Stambuł. Miasto i wspomnienia - autobiograficzna powieść Orhana Pamuka

Jedną z najważniejszych książek Pamuka jest „Stambuł. Miasto i wspomnienia” – autobiograficzna opowieść o mieście znajdującym się na granicy dwóch kontynentów. Metropolia rozerwana między Europą a Azją ukazana jest w tej książce przez pryzmat osobistych doświadczeń pisarza. Opowieść o historii miasta przeplatana jest wspomnieniami Pamuka.

Muzeum niewinności

Szczególną książką w dorobku Pamuka jest „Muzeum niewinności” – powieść wykraczająca poza ramy literatury. Główny bohater powieści, trzydziestoletni Kemal, zakochuje się w swojej dalekiej krewnej Füsun. Relacja kochanków utrzymywana jest w tajemnicy, gdyż Kemal przygotowuje się do zaręczyn z inną dziewczyną. Zakochani spotykają się ze sobą po kryjomu, coraz bardziej się do siebie zbliżają i lepiej poznają. Zaręczyny Kemala brutalnie kończą ten romans. Zdruzgotany Kemal zaczyna zbierać przedmioty kojarzące mu się z Füsun. To daje początek kolekcji nazwanej muzeum niewinności. Dlaczego książka Pamuka jest tak niezwykła? Muzeum niewinności istnieje naprawdę – pisarz otworzył je w Stambule. Znajdują się w nim wszystkie przedmioty zbierane skrupulatnie przez Kemala.

Wszystkie książki Pamuka wydane w Polsce znajdziecie w formie ebooków w księgarni internetowej Woblink.com.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.