Oriana Fallaci Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Oriana Fallaci Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Oriana Fallaci była włoską dziennikarką oraz pisarką, znaną autorką wywiadów i jedną z najpopularniejszych dziennikarek XX wieku. Przeprowadziła rozmowy z takimi osobami jak z Henrym Kissingerem, ajatollahem Chomeinim, Dengiem Xiaopingiem, Lechem Wałęsą, Arielem Szaronem, Muammarem al-Kadafim, Federico Fellinim, Jasirem Arafatem, Indirą Gandhi czy Seanem Connerym. Fallaci jest także autorką wielu książek eseistycznych dotyczących bieżących wydarzeń. Pod koniec życia, po zamachach z 11 września 2011 roku, zajęła się kwestią relacji między światem muzułmańskim a zachodnim, w tym radykalną krytyką islamu. Jej dzieła zostały przetłumaczone na 21 języków, w tym polski, duński, portugalski, węgierski, hebrajski, rumuński, persji, bułgarski oraz angielski.

Kariera dziennikarska Oriany Fallaci

Oriana Fallaci urodziła się 29 czerwca 1929 roku we Florencji. Jej ojciec Edoardo był członkiem rządu we Florencji, a także działaczem walczącym z dyktaturą Benito Mussoliniego. W czasie II wojny światowej Oriana Fallaci wstąpiła to antyfaszystowskiego ruchu oporu Giustizia e Libertà. Po ukończeniu szkoły średniej przyszła dziennikarka przez chwilę uczęszczała na Uniwersytet we Florencji, gdzie studiowała medycynę oraz chemię, a następnie literaturę, w końcu jednak porzuciła akademię. Karierę dziennikarską Fallaci rozpoczęła pod wpływem swojego wujka Bruno jeszcze jako nastolatka, stając się korespondentką specjalną dla gazety „Il mattino dell'Italia centrale” w 1946 roku. Później przez wiele lat pełniła tę rolę dla magazynu politycznego „L’Europeo”, a także dla wielu czołowych włoskich gazet. Od 1967 Fallaci jako korespondentka wojenna dla wielu gazet relacjonowała wojnę w Wietnamie, wojnę pakistańsko-indyjską, walki na Bliskim Wschodzie, a także w Południowej Afryce. W latach 60. XX wieku zaczęła także przeprowadzać wywiady, najpierw z ludźmi ze świata literatury i kina, a potem ze światowymi przywódcami, co przyniosło jej ogromną popularność.

Twórczość i kontrowersje

Określana niekiedy jako wybitna włoska intelektualistka swoich czasów Oriana Fallaci przeprowadziła wiele znakomitych wywiadów z możnymi tego świata, w tym z wieloma osobami, do których dostęp był utrudniony, jak na przykład z ajatollahem Iranu i przywódcą rewolucji islamskiej w 1979 roku Chomeinim. Była także była autorką błyskotliwych esejów. Pod koniec życia jej rozważania związane z islamem oraz światem muzułmańskim wywołały liczne kontrowersje. Fallaci nie uznawała istnienia „umiarkowanego islamu”, uznając religię tą za z gruntu pełną przemocy i agresji, a tym samym taką, z którą nie można podjąć dialogu. Zarzucała także zachodnim politykom bierność i uległość w relacjach ze światem islamskim, porównując ich ekstremizm do zbrodni nazistowskich Niemców w latach 30. i 40. XX wieku. Poglądy te krytykowały i polemizowały z nimi zarówno organizacje antyrasistowskie i islamskie, jak również wielu znanych dziennikarzy i pisarzy, w tym Tiziano Terzani, Dario Fo czy Ryszard Kapuściński. Rozważania z tego zakresu można znaleźć na przykład w książce „Wściekłość i duma”, a także „Wywiad z samą sobą. Apokalipsa”, które znajdziecie na Woblink jako książki papierowe.

Książki Oriany Fallaci w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne dzieła autorstwa Oriany Fallaci. Znajdziecie tu nie tylko „Wściekłość i dumę” czy „Wywiad z samą sobą. Apokalipsa”, ale także wydane przez Świat Książki „Wywiad z historią”, „Wywiad z władzą”, „Tylko ja mogę napisać swoją historię”, „List do nienarodzonego dziecka” czy „Kapelusz cały w czereśniach”. Te i inne eseje oraz wywiady znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.