Oriana Fallaci Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Oriana Fallaci Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Oriana Fallaci była włoską dziennikarką oraz pisarką, znaną autorką wywiadów i jedną z najpopularniejszych dziennikarek XX wieku. Przeprowadziła rozmowy z takimi osobami jak z Henrym Kissingerem, ajatollahem Chomeinim, Dengiem Xiaopingiem, Lechem Wałęsą, Arielem Szaronem, Muammarem al-Kadafim, Federico Fellinim, Jasirem Arafatem, Indirą Gandhi czy Seanem Connerym. Fallaci jest także autorką wielu książek eseistycznych dotyczących bieżących wydarzeń. Pod koniec życia, po zamachach z 11 września 2011 roku, zajęła się kwestią relacji między światem muzułmańskim a zachodnim, w tym radykalną krytyką islamu. Jej dzieła zostały przetłumaczone na 21 języków, w tym polski, duński, portugalski, węgierski, hebrajski, rumuński, persji, bułgarski oraz angielski.

Kariera dziennikarska Oriany Fallaci

Oriana Fallaci urodziła się 29 czerwca 1929 roku we Florencji. Jej ojciec Edoardo był członkiem rządu we Florencji, a także działaczem walczącym z dyktaturą Benito Mussoliniego. W czasie II wojny światowej Oriana Fallaci wstąpiła to antyfaszystowskiego ruchu oporu Giustizia e Libertà. Po ukończeniu szkoły średniej przyszła dziennikarka przez chwilę uczęszczała na Uniwersytet we Florencji, gdzie studiowała medycynę oraz chemię, a następnie literaturę, w końcu jednak porzuciła akademię. Karierę dziennikarską Fallaci rozpoczęła pod wpływem swojego wujka Bruno jeszcze jako nastolatka, stając się korespondentką specjalną dla gazety „Il mattino dell'Italia centrale” w 1946 roku. Później przez wiele lat pełniła tę rolę dla magazynu politycznego „L’Europeo”, a także dla wielu czołowych włoskich gazet. Od 1967 Fallaci jako korespondentka wojenna dla wielu gazet relacjonowała wojnę w Wietnamie, wojnę pakistańsko-indyjską, walki na Bliskim Wschodzie, a także w Południowej Afryce. W latach 60. XX wieku zaczęła także przeprowadzać wywiady, najpierw z ludźmi ze świata literatury i kina, a potem ze światowymi przywódcami, co przyniosło jej ogromną popularność.

Twórczość i kontrowersje

Określana niekiedy jako wybitna włoska intelektualistka swoich czasów Oriana Fallaci przeprowadziła wiele znakomitych wywiadów z możnymi tego świata, w tym z wieloma osobami, do których dostęp był utrudniony, jak na przykład z ajatollahem Iranu i przywódcą rewolucji islamskiej w 1979 roku Chomeinim. Była także była autorką błyskotliwych esejów. Pod koniec życia jej rozważania związane z islamem oraz światem muzułmańskim wywołały liczne kontrowersje. Fallaci nie uznawała istnienia „umiarkowanego islamu”, uznając religię tą za z gruntu pełną przemocy i agresji, a tym samym taką, z którą nie można podjąć dialogu. Zarzucała także zachodnim politykom bierność i uległość w relacjach ze światem islamskim, porównując ich ekstremizm do zbrodni nazistowskich Niemców w latach 30. i 40. XX wieku. Poglądy te krytykowały i polemizowały z nimi zarówno organizacje antyrasistowskie i islamskie, jak również wielu znanych dziennikarzy i pisarzy, w tym Tiziano Terzani, Dario Fo czy Ryszard Kapuściński. Rozważania z tego zakresu można znaleźć na przykład w książce „Wściekłość i duma”, a także „Wywiad z samą sobą. Apokalipsa”, które znajdziecie na Woblink jako książki papierowe.

Książki Oriany Fallaci w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne dzieła autorstwa Oriany Fallaci. Znajdziecie tu nie tylko „Wściekłość i dumę” czy „Wywiad z samą sobą. Apokalipsa”, ale także wydane przez Świat Książki „Wywiad z historią”, „Wywiad z władzą”, „Tylko ja mogę napisać swoją historię”, „List do nienarodzonego dziecka” czy „Kapelusz cały w czereśniach”. Te i inne eseje oraz wywiady znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Kuchnia , Diety i Fitness

„Kuchnia / Diety / Fitness” to kategoria obfitująca w najróżniejsze książki będące często zbiorami przepisów kulinarnych. Książki te zazwyczaj są ułożone wokół wybranego tematu przewodniego, najpopularniejsze z nich to kuchnie narodowe i regionalne, sposoby żywienia wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego, uwzględniające nietolerancje i alergie pokarmowe czy opisy i przykłady konkretnych diet. Książki mogą również być skoncentrowane na jednym, ściśle określonym typie dania, jak sałatka czy zupa. Pozycje kulinarne najczęściej są wzbogacone o liczne zdjęcia opisywanych potraw. Mogą być nie tylko źródłem przepisów, ale również wiedzy o danym kraju, jego kulturze i zwyczajach w nim panujących. W kategorii tej znajdują się również pozycje poruszające zagadnienia fitnessu, czyli niezwykle popularnego rodzaju gimnastyki rekreacyjnej, która wpływa na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W kategorii „Kuchnia / Diety / Fitness” znajdują się książki z przepisami skupionymi na coraz popularniejszej diecie wegańskiej i wegetariańskiej, jak na przykład „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek. Ponadto można tu znaleźć pozycje wypełnione recepturami z kulinarnych podróży („Podróż w trzech smakach. Przepyszne opowieści z Buenos Aires, Nowego Jorku i Berlina” Layne Mosler) czy skupione na kuchni polskiej w jej tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Swoje miejsce znalazły tutaj również książki łączące tematy kulinarne ze zdrowotnymi i pokazujące, w jaki sposób odpowiednią dietą można zmniejszać konkretne dolegliwości („Zatrzymaj Hashimoto”, „Zdrowa tarczyca”). Ta kategoria obejmuje także książki poświęcone diecie stosowanej w okresie wzmożonych treningów („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącej nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.