Majówkowy Maraton Czytelniczy

Osamu Dazai Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Osamu Dazai Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Osamu Dazai urodził się w 1909 roku. To japoński pisarz, autor powieści i opowiadań. Dazai reprezentował nurt dekadencki, w jego utworach dominują wątki pesymistyczne. Pisał o problemach, z którymi borykała się japońska niezamożna arystokracja oraz środowisko artystyczne i inteligenckie. Dazai napisał niewiele ponad 20 utworów – powieści, opowiadań, esejów, scenariuszy teatralnych. Jego najbardziej znanymi dziełami są powieść „Zmierzch” (1947) i opowiadania „Wspomnienia” (1933), „Perły błazenady” (1935) i „Zatracenie” (1948).

Życiorys Osamu Dazai

Dazai studiował na wydziale romanistyki Uniwersytetu Tokijskiego. W czasie studiów poznał Masujiego Ibuse, modernistycznego pisarza, który stał się jego mentorem. Znajomość z Ibuse miała wpływ na zainteresowanie autora „Zmierzchu” ruchem lewicowym, który był wówczas nielegalny. Wpływ rodziny oraz negatywny stosunek do klasowego pochodzenia Dazaia spowodował, że pisarz zrezygnował z działalności politycznej.

Dazai prowadził bardzo bujne życie, najprawdopodobniej z tego powodu nie ukończył studiów. Obracał się w towarzystwie artystycznej cyganerii. W tym czasie przeżywał wiele przelotnych romansów, spośród których kilka kończyło się próbami samobójczymi. 13 czerwca 1948 roku podjął kolejną próbę odebrania sobie życia, wspólnie z Tomie Yamazaki. Tym razem niestety okazała się udana. Osamu Dazai zmarł przedwcześnie, w wieku zaledwie 39 lat. Jego skromny dorobek literacki został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków na całym świecie, a Dazai jest uznawany za jednego z najważniejszych azjatyckich pisarzy pierwszej połowy XX wieku.

Większość dzieł Dazaia wiąże się z osobistymi doświadczeniami autora, ponieważ większość opisywanych przez niego wątków została zaczerpnięta z jego własnej biografii. Dazai często i chętnie opisywał swoje romanse. Styl Dazaia określany jest miastem shishōsetsu lub watakushi-shōsetsu, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „powieści o sobie”.

Zatracenie

Kulminacją tego zabiegu była powieść „Zatracenie” – ostatni ukończony utwór Japończyka. Głównym bohaterem książki jest wrażliwy i utalentowany Yozo, syn bogatego potentata ziemskiego. Mężczyzna zmaga się z chorobliwym lękiem przed spotykaniem się z ludźmi. Yozo ma bardzo niską samoocenę, prześladuje go permanentne poczucie wstydu i przekonanie o tym, że nie może spełnić oczekiwań otoczenia. W latach dzieciństwa i wchodzenia w dorosłość Yozo ukrywał swoje prawdziwe emocje pod maską błazna. Po wejściu w dorosłość zaczął popadać w nałogi i złe towarzystwo. Całe jego życie w prostej linii prowadzi go do samobójczej śmierci. „Zatracenie” to kultowa powieść, która na przestrzeni lat inspirowała twórców filmów zarówno fabularnych, jak i animowanym oraz komiksów.

Zmierzch

Obok „Zatracenia” kolejnym ważnym dziełem Dazaia jest „Zmierzch” – dzieło równie często tłumaczone interpretowane i adaptowane na potrzeby filmowe i teatralne. Dazai opisuje w nim powojenną Japonię naznaczoną piekłem Hiroshimy. Kazuko wraz z chorą matką muszą sprzedać swoją rodzinną posiadłość w zrujnowanym w czasie wojny Tokio. Kobiety przeprowadzają się na wieś, gdzie zaczynają prowadzić bardzo prozaiczne życie – w oczekiwaniu na powrót brata z wojny czytają książki, robią na drutach i doglądają działki. Po powrocie Naoji Kazuko musi zająć się nie tylko umierającą matką, ale również uzależnionym od alkoholu i narkotyków bratem. To przepełniona symbolami i anegdotami opowieść o poszukiwaniu siebie w atmosferze buntu do otaczającej rzeczywistości.

Kariera literacka Dazaia trwała bardzo krótko, niespełna 15 lat. Pisarz debiutował w 1933 roku opowiadaniem „Omoide”, które potem weszło w skład zbioru opowiadań „Lata schyłku” (1936). Przed odebraniem sobie życia w 1948 roku Dazai zdążył ukończyć swoje ostatnie dzieło – „Zatracenie”. Można powiedzieć, że to najbardziej osobista i intymna z książek Japończyka, bowiem główny bohater powieści, jak Dazai, zakończył swoje życie samobójstwem.

Książki Osamu Dazaia na Woblinku

Książki Osamu Dazaia dostępne są w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.