Bony podarunkowe na Święta

Chuck Palahniuk Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Dzień prawdy, Ebook | Chuck Palahniuk

    Ameryka na moment przed wybuchem trzeciej wojny światowej. Kolejnej wojny, jaką wymyślili politycy w celu przerzedzenia szeregów młodych mężczyzn, którzy od zawsze stanowią wywrotową siłę. Do poborowych dołączają robotnicy i studenci, także marzący o pogrzebaniu elit. Świat wydaje się nie mieć dla nich przyszłości, lecz nadzieję niesie tajemna księga, którą czytają tylko wtajemniczeni. Czytają, zapamiętują: "Wyobraź sobie, że Bóg nie istnieje. Nie ma nieba ani piekła. Jest ...

    Promocja
    okładka Opętani, Ebook | Chuck Palahniuk

    "Opętani" (ang. "Haunted") to opowieść o koszmarach, ale nie o tych, które dręczą dzieci we śnie, tylko o upiorach i lękach, prześladujących nas na jawie. To dziwaczny amalgamat poezji i dwudziestu trzech opowiadań, połączonych historią o grupie aspirujących pisarzy, którzy pozwalają się zamknąć na trzy miesiące w odosobnieniu, żeby stworzyć dzieło swojego życia. Dzięki takiej konstrukcji autor może przemówić wieloma głosami jednocześnie, a także jeszcze bardziej zagłębić s...

    Promocja
    okładka Fight Club, Ebook | Chuck Palahniuk

    Opowieść o znudzonym życiem młodym mężczyźnie, który poznaje w barze nieznajomego i rozpoczyna przyjaźń z nim od walki na pięści. Doznanie jest tak niezwykłe, że bohater wspólnie z nowym przyjacielem Tylerem zakładają podziemne kluby walki. Tyler okazuje się być jednak nie tylko anarchistą, lecz i terrorystą, a bohater zaczyna mieć kłopoty z osobowością. Na podstawie powieści powstał słynny film o tym samym tytule w reżyserii Davida Finchera z Bradem Pittem i Edwardem No...

    Promocja
    okładka Udław się, Ebook | Chuck Palahniuk

    Kontrowersyjna książka Chucka Palahniuka, autora m.in. Rozbitka i Fight Clubu. To powieść zdecydowanie dla dorosłych, miejscami obrazoburcza, miejscami ocierająca się o pornografię. Bohaterem tej bardzo szokującej, lecz śmiesznej opowieści jest seksoholik – rankami odgrywający rolę XVIII­‑wiecznego służącego, popołudniami towarzyszący umierającej matce, wieczorami „zawodowo” dławiący się w restauracjach, a w międzyczasie kompulsywnie uprawiający seks z innymi seksoholicz...

Chuck Palahniuk Ebooki

Chuck Palahniuk, a właściwie Charles Michael Palahniuk, to amerykański powieściopisarz, niezależny dziennikarz, eseista i jeden z najciekawszych współczesnych autorów tworzących literaturę alternatywną. W swoim dorobku literackim ma kilkanaście powieści, komiksy, zbiory opowiadań, a także książki non-fiction. Najczęściej jest kojarzony z powieścią „Fight Club”, która została zekranizowana w 1999 roku przez Davida Finchera. Międzynarodową sławę przyniosła mu wspomniana ekranizacja i jego kolejne powieści: „Niewidzialne potwory”, „Rozbitek” oraz „Udław się”. Ostatnia z wymienionych książek znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa i ugruntowała popularność Palahniuka, gwarantując mu status kultowego twórcy. Sam określa swoje powieści fikcją transgresyjną. Bardzo często pisze o aktualnych problemach społecznych jak konsumpcjonizm, który wyraźnie piętnuje. Palahniuk ceni bliski kontakt ze swoimi czytelnikami. W 2003 roku jego fani stworzyli film dokumentalny o życiu pisarza, a oficjalna strona fanów „The Cult” zapoczątkowała prowadzone przez Chucka warsztaty pisarskie, na których zdradza tajniki swojego zawodu. Oprócz pisania autor „Fight Clubu” przeprowadza także wywiady – na swoim koncie ma rozmowy między innymi z Juliette Lewis i Marilynem Mansonem. Pisarz mieszka w Portland w stanie Oregon.

Życie i praca

Pisarz przyszedł na świat w 1962 roku w Pasco w stanie Waszyngton. Mieszkał razem z rodzicami w przyczepie kempingowej w Burbank. Po ich rozwodzie Chuck, razem z rodzeństwem, został wysłany pod opiekę dziadków na położone nieopodal ranczo. W 1986 roku ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie w Oregonie. Pracował w lokalnym radiu. Po przeprowadzce do Portland pisał teksty do miejscowych gazet, pracował jako mechanik, a także pisał instrukcje obsługi oraz poradniki dla innych pracowników. Później poświęcił się literaturze.

Palahniuk pracował jako wolontariusz w schronisku dla bezdomnych. Pomagał także przy organizacji transportu dla nieuleczalnie chorych oraz zapewniał im udział w grupach wsparcia. Przestał tam pracować, kiedy jeden z jego podopiecznych zmarł. W tym samym czasie pisarz udzielał się w Cacophony Society założonym przez ocalałych członków z sekty Suicide Club of San Francisco – uczestniczył w spotkaniach, a doświadczenia z tym związane opisywał w swoich książkach.

Książki Chucka Palahniuka

Przyszły autor „Niewidzialnych potworów” zaczął pisać pod wpływem warsztatów dla pisarzy organizowanych przez Toma Spanbauera, który zainspirował go do posługiwania się minimalistycznym stylem. Stał się on później znakiem rozpoznawczym autora. Palahniuk na początku lat 90. napisał swoją pierwszą książkę „Insomnia: If You Lived Here, You'd Be Home Already”, która nigdy nie ukazała się na rynku wydawniczym. Pisarz miał problem z wydaniem kolejnej powieści, „Niewidzialne potwory”, ze względu na specyficzną, postrzeganą za kontrowersyjną fabułę. Nie chciał w żaden sposób podporządkować swojej twórczości ani jej ugrzecznić. Na przekór wszystkiemu zdecydował się na napisanie powieści jeszcze mocniejszej w wydźwięku. Tą książką był „Fight Club”, za którą autor otrzymał kilka ważnych nagród. Następnie Palahniuk wydał napisane wcześniej „Niewidzialne potwory” i nową powieść „Rozbitek”. Później wydał takie powieści jak „Udław się”, „Kołysanka”, „Dziennik”, „Opętani”, „Snuff”, „Pigmej”, „Powiedz wszystko”, „Potępieni”, „Przeklęci” czy „Pełnia piękna”.

Ogromne znaczenie tak dla Palahniuka, jak i jego twórczości miał rok 1999, kiedy to ojciec pisarza i jego partnerka zostali zastrzeleni i spaleni w domku letniskowym. W czasie tych traumatycznych wydarzeń autor zaczął tworzyć kolejną powieść zatytułowaną „Kołysanka”, która miała pomóc mu pogodzić się z tragicznym zdarzeniem.

Autor „Opętanych” często jest krytycznie oceniany przez media i określany mianem pisarza szokującego. Zarzuty dotyczą przede wszystkim opisywanych przez niego specyficznych zachowań, sytuacji czy bohaterów. W dyskusji o pisarzu pojawiają się także pytania o to, czy skandalizujące opisy bądź tematy służą wymowie powieści czy mają wyłącznie szokować czytelników. Niekiedy jego twórczość opisuje się jako nihilistyczną. Palahniuk zaprzecza jednak temu stwierdzeniu.

Charakterystyczny styl Chucka Palahniuka

Chuck Palahniuk pisze w minimalistycznym, pełnym cynizmu, ironii i czarnego humoru stylu. Jego twórczość formą odwołuje się to takich pisarzy jak Amy Hempel i Gordon Lish. W swoim książkach miesza specyficzny humor z zaskakującymi sytuacjami, w jakich znajdują się jego bohaterowie. Często pisze o sprawach budzących kontrowersje, przez co bywa krytykowany i określany mianem szokującego.

Bohaterowie znacznej części jego książek to osoby z marginesu, które na sytuację, w jakiej się znalazły, reagują autodestrukcją i agresją. Używa stosunkowo ograniczonego słownictwa, krótkich zdań, wielu czasowników, a mało przymiotników. Cechą charakterystyczną jego twórczość są liczne powtórzenia – kilka zdań powtarzających się w całej powieści – które autor nazywa „refrenem”. Palahniuk swoją twórczość określa mianem fikcji transgresyjnej. Często jest nazywany twórcą postmodernistycznym. Na kartach powieści pisze o ważnych i aktualnych problemach społecznych, piętnując zwłaszcza wszechobecny konsumpcjonizm. Część jego twórczości, zaczynając od „Kołysanki”, to satyryczne powieści grozy.

Fight Club

„Fight Club” to najgłośniejszy tytuł w całym dorobku pisarza, a także jego pierwsza opublikowana powieść. Książka ukazała się w 1996 roku. W Polsce została wydana pod tytułem „Fight Club. Podziemny krąg” w 2001 roku. Wznowiono ją w 2006 roku. Powieść jest dostępna nie tylko w formie papierowej, ale także elektronicznej (ebook, audiobook).

Fabuła jest skoncentrowana wokół osoby bezimiennego narratora. Mężczyzna dostrzega coraz większe problemy współczesnego świata toczonego przez bezmyślny konsumpcjonizm. Dodatkowo męczy go wzór męskości kreowany przez amerykańską kulturę. W ramach własnej terapii, mającej pomóc mu przeciwstawić się bezsensownej masowości, tworzy tajemniczy klub walki.

Fight Club 2

Fight Club 2 to cykl komiksów będących oficjalnym sequelem kultowej powieści „Fight Club” Chucka Palahniuka. Na serię składa się dziesięć zeszytów poprzedzonych bezpłatnym komiksem, w którym ukazano alternatywne zakończenie historii przedstawionej w powieści i filmie. Wydawcą serii jest Dark Horse Comics, autorem Chuck Palahniuk, a ilustratorem Cameron Stewart, twórca ilustracji do serii o Catwoman oraz Batmanie.

W drugim tomie z serii, kilkanaście lat po premierze swojej najgłośniejszej powieści Palahniuk powraca do świata Fight Clubu. Prezentuje czytelnikom starszego o 10 lat narratora. Mężczyzna jest mężem Marli i tatą małego chłopca. Mężczyznę przytłacza monotonna codzienność, jest coraz bardziej sfrustrowany. Niespodziewanie do jego życia powraca Tyler Durden…

Opętani

Książka „Opętani” została wydana w 2006 roku, w Polsce pojawiła się trzy lata później. Jest wywołującą gęsią skórkę opowieścią o koszmarach – nie o tych pełnych upiorów, a o lękach prześladujących ludzi na jawie. Autor wplótł w tytuł poezję i opowiadania, a całość połączył historią grupy aspirujących pisarzy, którzy pozwolili zamknąć się w odosobnieniu w celu napisania swojego opus magnum.

Jak sam opowiadał w wywiadzie dla „The Guardian”, podczas spotkań z czytelnikami, na których prezentował swoje opowiadanie „Flaki”, ponoć po wysłuchaniu jego fragmentów zemdlało ponad 30 osób. Opowiadanie zostało opublikowane w „Playboyu”, a ostatecznie znalazło się „Opętanych”. Podczas promocji kolejnej powieści ponownie przeczytał swoje kontrowersyjne opowiadanie. Po odczycie liczba omdleń miała wzrosnąć do 50, a przy następnym spotkaniu z czytelnikami do 60.

Udław się

Wydana w 2007 roku (w Polsce w 2008 roku) powieść „Udław się” znalazła się na liście bestsellerów The New York Times. To hipnotyzująca i perwersyjna opowieść o Victorze Mancinim, seksualnym maniaku szukającym randek na spotkaniach dla uzależnionych, który celowo dławi się w restauracjach. W ten oto sposób pozyskuje fundusze na opiekę nad swoją śmiertelnie chorą matką. Z każdą stroną powieść staje się coraz mroczniejsza, dziwniejsza i bardziej szokująca.

Cykl „Potępieni” Palahniuka

Oprócz osobnych powieści Palahniuk napisał także liczący obecnie dwa tomy cykl. W jego ramach ukazały się takie tytuły jak „Potępieni” i „Wyklęci”. To opowieść o inteligentnej trzynastolatce Madison, która po śmierci z przedawkowania marihuany trafia do Piekła. Dziewczynka chce postarać się o przeniesienie do Nieba. W drugiej części Madison przemierza Czyściec, gdzie otrzyma kolejną lekcję o predestynacji.

Nagrody

Chuck Palahniuk za swoją twórczość został wyróżniony następującymi nagrodami: Pacific Northwest Booksellers Association Award i Oregon Book Award for Best Novel (za „Podziemny krąg” w 1997 roku) oraz Pacific Northwest Booksellers Association Award (za „Kołysankę” w 2003 roku). Dodatkowo był nominowany do takich wyróżnień jak Oregon Book Award for Best Novel (za „Rozbitka” w 199 roku) i Bram Stoker Award for Best Novel (za „Kołysankę” w 2002 roku).

Ekranizacje prozy Chucka Palahniuka

Najsłynniejszym filmem powstałym na podstawie prozy Palahniuka jest „Fight Club” w reżyserii Davida Finchera, znanego z takich produkcji jak „Mank”, „Zaginiona dziewczyna”, „Dziewczyna z tatuażem”, „The Social Network”, „Zodiak”, „Gra” czy „Siedem”. W głównych rolach wystąpili Edward Norton, Brad Pitt oraz Helena Bonham Carter. Film szybko stał się częścią popkultury i jest uznawany za klasyka. Kolejnym obrazem zrealizowanym w oparciu o książkę Chucka jest „Udław się” z 2008 roku w reżyserii Clarka Gregga z Samem Rockwellem w roli głównej.

Książki Chucka Palahniuka w księgarni internetowej Woblink.com

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki i komiksy Chucka Palahniuka we wszystkich formatach (audiobook, ebook, papierowa). Komiksy z serii „Fight Club 2” są dostępne wyłącznie w formie papierowej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.