Majówkowy Maraton Czytelniczy

Paweł Majka Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paweł Majka Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Paweł Majka urodził się w 1972 roku. To polski pisarz, dziennikarz, publicysta. Specjalizuje się w pisaniu powieści z pogranicza fantasy i science fiction. Motywem, który dominuje w jego książkach, jest wizja postapokaliptycznego świata. Paweł Majka debiutował w 1987 roku na łamach „Świata Młodych”. Na kolejne opowiadanie Majki trzeba było jednak czekać kolejne dwadzieścia lat. W 2006 roku w antologii „Tempus Fugit” ukazał się jego pierwszy tekst drukowany w książce.

Od tamtej pory jego teksty ukazywały się w „Nowej Fantastyce”, „Science Fiction, Fantasy i Horror”, „Fantasy & Science Fiction”, a także w „Czasie Fantastyki”. Opowiadania Pawła Majki weszły w skład antologii „Kanon Barbarzyńców”, „Nie pytaj o Polskę”, „Nowe idzie”. Majka udziela się także jako dziennikarz. Jego felietony, recenzje i opowiadania ukazywały się na portalach Fahrenheit, Esensja oraz Creatio Fantastica. Majka jest autorem takich opowiadań, jak „Poświat”, „Zimno się robi przed świtem”, „Oko Cyklonu”, „Tęsknota mieczy”, „Noc dla ślepych”, „Potrzeba cudu”, „Tropy w cieniach” i wielu innych.

Dorobek literacki Pawła Majki

Do tej pory Paweł Majka ma na swoim koncie dziesięć powieści. Pierwsza z nich ukazała się w 2014 roku. „Pokój światów” został wydany przez Genius Creations. To rasowa powieść z gatunku historii alternatywnej. I wojna światowa była tragedią – zakończyła się jednak inaczej, niż mówią podręczniki. Na naszej planecie wylądowali Marsjanie. Choć inwazja została odparta, to pojawienie się przybyszów z kosmosu na zawsze odmieniło Ziemię. Sprowadzona przez obcych energia ożywiła postaci z mitologii i baśni. Na świecie rozpanoszyły się upiory i magowie, a domy trzeba było zabezpieczyć specjalnymi zaklęciami. Za tę powieść Majka otrzymał Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego. Ponadto nominowany był do nagrody im. Janusza A. Zajdla, nagrody „Identyfikator Pyrkonu” oraz nagrody „Reflektor”.

W 2014 roku ukazała się również „Dzielnica obiecana”, pierwsza polska powieść, która ukazała się ukazała się jako oficjalna część międzynarodowego Uniwersum Metro 2033. Dwie dekady po zagładzie nadeszły czasy Pożogi. Ludzie ukrywają się przed promieniowaniem i zmutowanymi zwierzętami w tunelach metra, bunkrach oraz schronach przeciwatomowych. Akcja powieść rozgrywa się w post-apokaliptycznej Nowej Hucie, XVIII dzielnicy Krakowa, w której przed laty zbudowany został ciąg podziemnych schronów. W 2016 roku swoją premierę miała książka „Człowiek obiecany”, kontynuacja „Dzielnicy obiecanej”, a zarazem kolejna polska książka w kultowym Uniwersum Metro 2033.

W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Rebis ukazała się powieść „Niebiańskie pastwiska”. W 2017 roku ukazały się dwie książki Majki – „Wojny przestrzeni”, kontynuacja „Pokoju światów”, oraz „Berserk”. To opowieść o zemście. Jedną z zasad świata przedstawionego przez Majkę jest reguła, że kiedy się mścisz, sprawiasz, że twoim tropem rusza inny mściciel. W drugim tomie cyklu Mirosław Kutrzeba wraca, by doścignąć kolejnego z oprawców. Musi jednak pamiętać, że jego kolejna ofiara nie próżnuje. Pomagają jej zwierzchnicy ludzi pokrzywdzonych do tej pory przez Kutrzebę. Konflikt głównego bohatera, motywowany vendettą, może doprowadzić do wielkiego kataklizmu.

Berserk” to kolejna książka Majki wpisująca w jego postapokaliptyczne i prepperskie zainteresowania. Autor przedstawia w nim zniszczony świat, przepełniony cierpieniem i szałem zabijania. Nikt do końca nie wie, czy przyczyną załamania równowagi na planecie był cywilizacyjny stres czy zmęczenie Gai. W 2019 roku ukazała się kontynuacja książki – „Berserk: Spowiednik”.

W 2019 roku pojawiła się również kolejna powieść Majki pt. „Jedyne”. Tytułowe Jedyne to centrum Wieloświata, które staje się areną nieustającej walki o wpływy. Ścierają się tu stronnictwa polityczne, religijne, korporacje, gangi oraz tajne stowarzyszenia. Na dodatek Jedyne pada ofiarą ataków hakerów, rebeliantów i terrorystów. Na dodatek Jedyne próbuje pozbyć się Króla, a to prowadzi do bezpardonowej, pełnej zamachów, krwawej potyczki o dominację.

Pod koniec 2019 roku ukazała się także pierwsza część cyklu współtworzonego przez Maję i Radosława Rusaka pt. „Czerwone żniwa”. W 2020 roku pojawił się drugi tom „Czerwonych żniw”. To kolejny zwrot Majki w kierunku historii alternatywnej. Pisarze zadają kluczowe pytane – co by było, gdyby w 1964 roku wybuchła trzecia wojna światowa? W obliczu konfliktu między Układem Warszawskim a NATO, polscy komandosi zostają oddelegowani do strateńćzych ataków. Na dodatek tajna jednostka UW zostaje wysłana na tajemniczą misję, która może zmienić losy konfliktu.

Paweł Majka za swoją twórczość był wielokrotnie nominowany do różnych nagród literackich i kulturalnych. Pisarz jest dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Pierwszy raz otrzymał to wyróżnienie w 2015 roku za powieść „Pokój światów” i drugi raz, rok później, za „Niebiańskie pastwiska”.

Książki Pawła Majki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Pawła Majki we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).