Paweł Reszka Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Paweł Reszka Nauki ścisłe i Medycyna - książki, ebooki i audiobooki

Paweł Piotr Reszka urodził się w 1977 roku. To polski dziennikarz, reportażysta, publicysta, autor cenionych książek non-fiction. Reszka od wielu lat związany jest z redakcją „Gazety Wyborczej”. Reszka jest laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż „Diabeł i tabliczka czekolady”. Ponadto nakładem wydawnictwa Agora ukazały się dwie jego książki – „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” oraz „Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne”.

Paweł Piotr Reszka ukończył historię na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Następnie ukończył studia podyplomowe na wydziale dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat Reszka związany jest lubelskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. W trakcie swojej pracy dziennikarskiej dwukrotnie nominowany był do Grand Press, jednej z najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce. Ponadto nominowany był do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Diabeł i tabliczka czekolady - debiutancki zbiór reportaży Pawła Reszki

W 2015 roku ukazał się debiutancki zbiór reportaży Pawła Piotra Reszki pt. „Diabeł i tabliczka czekolady”. Reportażysta przedstawia w niej Polskę magiczną, ale bez fikcji. W reportażu znajdują się teksty o dziewicy, która dała się uwieść Chrystusowi, o blokadzie seksualnej w Lublinie, o dawcach organów, a także leczeniu z homo na hetero. Zbiór „Diabeł i tabliczka czekolady” spotkał się z bardzo dobrym odbiorem czytelników i krytyków. W 2016 roku Paweł Piotr Reszka otrzymał ze tę książkę Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wcześniej tę nagrodę otrzymali tacy autorzy jak Swietłana Aleksijewicz, Jean Hatzfeld, Ed Vuilliamy i Liao Yiwu.

Płuczki

„Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” to kolejna głośna książka Reszki wydana przez Agorę. Tym razem autor spisuje opowieści rodzinne o przekopywaniu powojennych żydowskich grobów w poszukiwaniu drogocennych rzeczy. Reszka nie opisuje incydentów, tylko zaawansowany proceder, który na masową skalę trwał przez wiele lat po zakończeniu wojny. Na terenach byłych obozów zagłady w Sobiborze i Bełżcu oraz w setkach mogił, w których zakopane zostały zwłoki dziesiątek tysięcy ludzi – mężczyźni, kobiety i ich dzieci prowadzili wykopki w poszukiwaniu „żydowskiego złota”. Znalezione w ziemi prochy zmieszane z błotem przepłukiwali w rzekach lubi specjalnie przygotowanych dołach, tzw. płuczkach. Paweł Piotr Reszka szuka odpowiedzi na pytania dotyczące granic człowieczeństwa oraz ludzkich motywacji związanych z chęcią wzbogacenia się. Autor pisze o potokach ludzi, którzy dali się ponieść „gorączce żydowskiego złota”.

Za książkę „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” Paweł Piotr Reszka nominowany był do Nagrody Literackiej Nike, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii eseju.

Białe płatki, złoty środek

W swojej najnowszej książce Paweł Piotr Reszka na warsztat bierze poruszające losy matek, ojców i dzieci wciągniętych w różnego rodzaju traumatyczne relacje i sytuacje. Bazując na intymnych opowieściach, aktach sądowych, zeznaniach, dokumentach wydobytych z prokuratury, Reszka snuje opowieść o dramatach kryjących za drzwiami wielu polskich domów. Autor rozmawia z dzieciobójczyniami, kobietami przez wiele lat maltretowanymi przez partnerów i mężów, sprawcami brutalnych morderstw. Głos zabierają zarówno ludzie, którzy nie przyznają się do winy, którzy nie mają poczucia winy, jak i ofiary, śledczy, świadkowie dramatycznych wydarzeń. „Białe płatki, złoty środek” to zbiór niezwykle wstrząsających historii rodzinnych.

Książki Pawła Piotra Reszki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Pawła Piotra Reszki w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Nauki ścisłe i Medycyna

W kategorii „Nauki ścisłe / Medycyna” znajdują się pozycje z dziedziny nauk matematycznych i przyrodniczych oraz medycznych. Do nauk przyrodniczych zalicza się m.in. fizykę, chemię, biologię, astronomię oraz nauki o Ziemi, takie jak geografia czy geofizyka. W skład nauk matematycznych wchodzą informatyka, matematyka oraz sztuczna inteligencja i robotyka. Coś dla siebie znajdą tu zarówno eksperci w danej dziedzinie, jak i zupełni laicy chcący bliżej poznać otaczający ich świat. To dla nich przeznaczone są takie książki jak „Latający cyrk fizyki”, w której autor Jearl Walker podaje przykłady, doświadczenia, ciekawostki, historyjki i fakty, a następnie wyjaśnia je na podstawie pojęć i praw fizyki, „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona, którzy za pomocą zabawnych rysunków, infografik i humorystycznych wyjaśnień przedstawiają szereg pytań wciąż wprawiających naukowców w zakłopotanie, „Astrofizyka dla zabieganych” Neila deGrasse’a Tysona, gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na intrygujące i poszerzające horyzonty pytania na temat natury przestrzeni i czasu oraz naszego miejsca we wszechświecie. Miłośnicy przyrody odnajdą tu trzy książki belgijskiego dramaturga i poety Maurice'a Maeterlincka – „Życie pszczół”, czyli prozę łączącą świat pszczelarski z nauką, filozofią i poezją, „Życie mrówek” oddające hołd niezwykle głębokiemu i gorącemu poczuciu macierzyństwa u mrówek, a także „Inteligencję kwiatów”, w której autor zwraca uwagę na najmniejsze elementy świata przyrody. Dla zainteresowanych medycyną serwis Woblink.com oferuje m.in. książkę „Leczenie bólu” Łukasza Wordliczka i Jana Dobrogowskiego, w której można poczytać o mechanizmach powstawania bólu, jego charakterze i rodzajach w różnych zespołach chorobowych, farmakologii oraz najnowszych metodach uśmierzania bólu, czy też publikacje z cyklu „Zioła w medycynie”, które są doskonałymi przewodnikami po terapiach uzupełniających.